Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مامورین یگان حفاظت محیط زیست رودسر در ارتفاعات 2 هزار و 150 تا 2 هزار و 70 متری، موفق به رویت بوته سوسن چلچراغ شدند.

علی درویشی امروز در جلسه محیط زیست شهرستان رودسر گفت: مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر در راستای وظایف قانونی محوله و پایش زیست محیطی مناطق در ماموریت اجرایی مشترک به همراه معاونت فنی اداره کل حفاظت محیط زیست جهت شناسایی رویشگاه گیاه سوسن چلچراغ به قریه جواهردشت چابکسر عزیمت کردند.

وی اضافه کرد: پس از عبور از مناطق جورکلامچال و علم سر در ضلع جنوبی منطقه ونستان در ارتفاعات 2 هزار و 150 تا 2 هزار و 70 متری بوته گل سوسن چلچراغ را مشاهده کردند.

دوریشی ادامه داد: رویشگاه مذکور دارای پوشش درختچه ای و در بالادست جنگل تنک افرا و بعد منطقه صخره ای کوهستانی است و با روستای جواهردشت حدود 7 کیلومتر و با قریه جیرکل و سجیران حدود 6 کیلومتر فاصله دارد.

به گزارش ایسنا، سوسن چلچراغ برای نخستین بار توسط گیاه شناس فرانسوی به نام (لدربوری) شناخته شد و پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان یک میراث ارزشمند ثبت جهانی و در فهرست اثر طبیعی ملی قرار گرفت.

سوسن چلچراغ یکی از گونه های تیره سوسن است و زمان گلدهی آن نیمه دوم خرداد و اوایل تیر ماه است، شکوفه های این گل با رنگ سفید و به صورت واژگون باز می شود، انتهای گلبرگ های آن پوشیده از دانه های برجسته و پرچم های بسیار بلند است و ارتفاع آن بین 50 تا 70 سانتی متر و گاهی به یک متر هم می رسد.

منطقه ونستان در محدوده منطقه شکار ممنوع اشکورات قرار دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان