Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: هشت هزار هکتار از شالیزارها در شهرستان های آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، فومن و صومعه سرا در خطر کم آبی است.

محمدعلی نجفی ظهر امروز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری گیلان با اشاره به وضعیت کم آبی در شالیزارهای استان اظهار کرد: سه عامل گرمای هوا، تبخیر و کمبود آب را در مزارع شاهد هستیم.

وی رطوبت هوا در برخی از روزها را 45 درصد در گیلان عنوان کرد و افزود: رطوبت هوا با توجه به تبخیر آب باید 95 درصد باشد اما با هوای خشک مواجه هستیم.

نجفی از وجود کم آبی در شالیزارهای گیلان خبر داد و تصریح کرد: هشت هزار هکتار از اراضی شهرستان های آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود، فومن و صومعه سرا در خطر کم آبی است و اگر رصد نشود می تواند خطرآفرین باشد.

استاندار گیلان با تاکید براینکه قصد کردیم شالیزارهای استان امسال سوخت نشود، بیان کرد: پنج درصد از شالیزارهای گیلان در معرض خطر کم آبی است و 23 روز دیگر باید آبیاری شود.

وی به خوشه زنی گیاه برنج در بیشتر روستاهای گیلان اشاره کرد و گفت: در 48 ساعت آینده رهاسازی آب سد سفیدرود باید تداوم داشته باشد تا آب به مناطق پایین دست برسد.

*سیاسی بازی مانع فعالیت مسئولان نمی شود

نجفی در ادامه با اشاره به اینکه برخی به دنبال سیاسی بازی هستند، اظهار کرد: به دنبال پاسخ به افراد مذکور نیستیم و سیاسی بازی مانع از فعالیت مسئولان در گیلان نمی شود.

استاندار گیلان برطرف کردن مشکلات استان را اولویت برنامه های مسئولان خواند و یادآور شد: هر جا تشخیص دهیم عمل می کنیم.

وی با بیان اینکه تفاهمنامه های خوبی در قالب ایجاد اشتغال بین دستگاه های مختلف و بانک های عامل در گیلان منعقد شده است، یادآور شد: اگر بخواهیم منتظر پاسخ منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست باشیم اشتغال در استان ایجاد نمی شود.

نجفی خواستار اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری شد و بیان کرد: اقتصاد مقاومتی با استفاده از فناوری روز دنیا و حرکت از داخل تحقق پیدا می کند.

استاندار گیلان بر استفاده از توانمندی داخلی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و افزود: تولید کارخانه های داخل باید اولویت مصرف در استان باشد.

*استیضاح حق نمایندگان است

وی با اشاره به استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: استیضاح حق نمایندگان است.

استاندار گیلان به آغاز فصل تابستان و تعطیلی مدارس اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان باید برنامه ریزی داشته باشد.

وی برنامه ریزی به منظور بازگشایی مدارس در شهریور و مهر ماه امسال را از برنامه های مهم آموزش و پرورش دانست و خاطرنشان کرد: تمام دستگاه ها باید به آموزش و پرورش کمک کنند.

نجفی با تاکید بر برگزاری جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری گیلان به صورت دوهفتگی، یادآور شد: سال گذشته فعالیت های استان را در قالب اشتغال تعریف کردیم و رونق، پیشرفت و خارج شدن از رکود موضوع کشوری شده است.

استاندار گیلان خواستار توجه تمام دستگاه ها در ایجاد اشتغال در استان شد و اظهار کرد: انتظار داریم دستگاه ها در موضوع مذکور ورود کنند ضمن اینکه بانک های عامل باید اهتمام خوبی داشته باشند.

وی بر استفاده کامل از اعتبارات صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی در راستای اجرای طرح های زودبازده در گیلان تاکید کرد و افزود: دو طرح 10 میلیارد تومانی در استان در حال پیگیری است و یک مورد عملیاتی شده است.

نجفی با بیان اینکه اعتبارات خوبی در سفر رئیس جمهور به گیلان اختصاص داده شده است، تصریح کرد: 3 هزار و 300 میلیارد تومان تسهیلات به استان اختصاص داده شده و باید از این تسهیلات استفاده کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان