Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس کل دادگستری گیلان از روند افزایشی یک طلاق به ازای سه ازدواج در این استان خبر داد.

احمد سیاوش پور ظهر امروز در مصلای امام خمینی (ره) این شهر با گرامیداشت سالروز شهادت آیت الله بهشتی و 72 نفر از یاران او در هفتم تیر ماه سال 1360 و هفته قوه قضائیه اظهار کرد: دادرسی عادلانه نیازمند روش و ابزاری است تا مردم بتوانند به دستگاه قضا مراجعه کنند.

وی بر بی طرف در امر قضاوت تاکید کرد و افزود: حفظ کرامت انسانی به عنوان حقوق شهروندی در آیین دادرسی در محاکم قضایی رعایت می شود.

سیاوش پور از ورود 550 هزار فقره پرونده به محاکم قضایی و شورای حل اختلاف گیلان در سال 93 خبر داد و بیان کرد: سال گذشته 15 میلیون پرونده به محاکم قضایی کشور ارجاع شده است.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه پیشگیری راهکار عقلانی در مسائل اجتماعی است، تصریح کرد: اختلاف ها و درگیری ها دارای ریشه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بوده ضمن اینکه بخشی مربوط به ضعف اعتقادی است.

وی بسیاری از جرایم را به دلیل اطلاع نداشتن مردم از مسائل حقوقی عنوان کرد و گفت: اگر مردم قانون پذیری را به عنوان یک اصل بپذیرند خلاف قانون در جامعه اتفاق نمی افتد.

سیاوش پور با اشاره به روند افزایشی طلاق در گیلان، خاطرنشان کرد: خانواده بنیان و پایه اجتماع است اما بیشترین پرونده در دادگاه های خانواده استان تشکیل می شود.

رئیس کل دادگستری گیلان از یک طلاق به ازای سه ازدواج در گیلان خبر داد و یادآور شد: در پنج سال ابتدای زندگی زوجین بیشتر طلاق ها اتفاق می افتد.

وی نزاع، درگیری فیزیکی، نفقه، حضانت و مهریه را بیشترین موارد مورد اختلاف خانواده ها در گیلان خواند و اظهار کرد: در مدت 10 سال گذشته بیشترین فراوانی جرم در سیستم قوه قضائیه استخراج شده است.

سیاوش پور با بیان اینکه 10 فراوانی جرم در گیلان مشخص شده است، تصریح کرد: مواد مخدر نخستین فراوانی جرم در استان است و این معضل کانون خانواده و افکار جوانان را نشانه رفته است.

رئیس کل دادگستری گیلان، جرم 52 درصد از جمعیت 8 هزار نفری زندانیان استان را مواد مخدر اعلام کرد.

وی سرقت های خرد را دومین فراوانی جرم در گیلان دانست و بیان کرد: جرم مذکور دارای ریشه های اقتصادی، اشتغال، وضعیت سطح زندگی مردم و بعضی از روش های ناصحیح است.

سیاوش پور با اشاره به اینکه درگیری فیزیکی و زد و خورد سومین فراوانی جرم در گیلان است، خاطرنشان کرد: آستانه تحمل مردم پایین آمده و این موضوع ریشه روانی دارد و نیازمند معالجه به ویژه در حوزه های فرهنگی برای ایجاد آرامش در جامعه است.

رئیس کل دادگستری گیلان اهانت را چهارمین فراوانی جرم در استان برشمرد و یادآور شد: برطرف کردن جرایم مذکور نیازمند بررسی کاربردی در جامعه است.

وی بر پیشگیری از وقوع جرم با همکاری دستگاه های متولی تاکید کرد و گفت: حفظ حقوق بیت المال بدون حاشیه، سیاسی بازی و بدون اغماض از دیگر وظایف قوه قضائیه است.

سیاوش پور حفظ انفال، جنگل ها، مراتع و بستر رودخانه ها را از جمله وظایف قوه قضائیه خواند و اظهار کرد: سال 93 مقام معظم رهبری در مورد حفظ انفال تذکر دادند و در این بخش نگرانی هایی داریم.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه به توسعه استان توجه داریم، تصریح کرد: برخورد با تضییع کنندگان حقوق بیت المال در دادگستری گیلان پیگیری می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان