Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه فعالیتهای پیشگیرانه درباره مصرف مواد در حال توسعه است، اعلام کرد: با وجود توسعه این فعالیتها ولی در بخش اقدامات پیشگیرانه اثر بخشی دلخواه و کافی وجود ندارد.

محمد رضا پارسی صبح پنج شنبه در همایش تجلیل از فعالان مبارزه با مواد مخدر در گیلان با اشاره به اهمیت پیشگیری از مصرف مواد مخدر گفت: هرچند فعالیتهایی که در عرصه پیشگیری و به موازات عرصه توزیع و عرضه مواد صورت گرفته، در حال توسعه است ولی متاسفانه این فعالیتها اثربخشی دلخواه و کافی را نداشته است.

وی با بیان اینکه اعتیاد پدیده ای چند وجهی و مجموعه ای از عوامل است، تاکید کرد: در درمان پدیده های تک علتی و یا پدیده های چند علتی با علت اصلی می توان با حل علت، مشکل را حل کرد ولی در پدیده چند علیتی اعتیاد نمی توان با حل کردن یک علت انتظار داشت که به نتیجه دلخواه برسیم.

پارسی با اشاره به مجموعه علت های اعتیاد تصریح کرد: علت های فردی، خانوادگی و اجتماعی مجموعه عواملی هستند که به طور مستقیم در اعتیاد افراد نقش داشته و کارکرد معیوب هر کدام از این موارد می تواند باعث اعتیاد فرد شود.

وی کمبود عزت نفس، ناتوانی در نه گفتن، ترس از طرد شدگی از جمع دوستان و نداشتن آگاهی را از جمله عوامل فردی گرایش افراد به مواد مخدر دانست و افزود: نداشتن اطلاعات کافی درباره مواد مخدر و اثرات ناشی از آن می تواند در کنار آسیب های دیگری همچون طلاق در خانواده و یا الگوهای نادرست خانوادگی، باعث بروز اعتیاد شود.

پارسی از فقر و بیکاری به عنوان عوامل اجتماعی بروز اعتیاد یاد کرد و گفت: در جوامعی که فقر، بیکاری و تبعیض وجود دارد، گرایش به بزه نیز بیشتر است.

مدیرکل بهزیستی گیلان وجود تعارض در جامعه و عدم انطباق هنجارهای خانواده با جامعه را از دیگر عوامل اجتماعی اعتیاد دانست و افزود: تعارض و ناهمخوانی ارزشهای خانواده و جامعه باعث اختلال در هویت افراد شده و این اختلال سبب مشکل در هویت یابی می شود.

پارسی در ادامه به تعارض موجود در جامعه درباره برخورد با پدیده اعتیاد اشاره کرد و گفت: برچسب جرم بودن اعتیاد در جامعه باعث طرد شدگی ناخودآگاه افراد معتاد از جامعه شده و این افراد برای پرکردن خلاء به وجود آمده به دنبال تشکیل گروه های حمایتی می گردند که معمولاً فعالیت این گروه ها در سطح جامعه ایجاد اختلال می کند.

وی از اعتیاد به عنوان پدیده ای زنده و پویا یادکرد و ادامه داد: اعتیاد پدیده ای است که مدام در حال به روز شدن است و در همین راستا باید اطلاعات ما نیز درباره این پدیده به روز شود.

پارسی با اشاره به اهمیت آموزش برای پیشگیری از پدیده اعتیاد اعلام کرد: در حال حاضر بیشترین تمرکز اعتبارات در ستاد مبارزه با مواد مخدر مربوط به فعالیت های آموزش و پرورش که این امر نشان از توجه ویژه ستاد به بحث آموزش برای پیشگیری است.

مدیرکل بهزیستی گیلان همچنین به رشد ۱۶ درصدی برگزاری کارگاه های آموزشی پیشگیری از اعتیاد در سال ۹۳ اشاره کرد و افزود: در سال ۹۳ تعداد۶۹۲ کارگاه آموزشی با محوریت آموزش مهارت های زندگی و فرزند پروری در استان گیلان برگزار شده و علاوه بر این، ۷۴ ساعت تولید و پخش برنامه های تلویزیونی و تولید ۳۷۱ بسته آموزشی در حوزه پیشگیری از اعتیاد نیز در استان گیلان انجام شده است.

در پایان این مراسم از فعالان مبارزه با مواد مخدر در سطح استان گیلان تقدیر شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان