Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار صبح امروز در ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان با اشاره به کمبود شدید آب 2تا 3 درصد از  شالیزارها گفت: در صورت نبود مدیریت صحیح، این میزان امکان گسترش تا 10 درصد شالیزارها را دارد.

دکتر نجفی با اشاره به وضعیت بحرانی موجود در بخش تأمین آب شالیزارهای استان گفت: علیرغم تلاشهای خوب دستگاههای متولی در مدیریت مصرف آب زراعی استان و وضعیت خاص موجود در این بخش، به منظور حضور قوی مدیران استان در مدیریت مشکل آب تمامی مرخصی های فرمانداران،بخشداران،مدیران دستگاههای متولی و افراد ذیربط لغو می گردد.

وی تاکید کرد: طبق آمار، بین ۲ تا ۳ درصد زمین های کشاورزی با کمبود شدید آب درگیر هستند که در صورت نبود مدیریت صحیح، این میزان امکان گسترش تا 10 درصد شالیزارهای استان وجود دارد و مدیران باید در مدیریت این وضعیت اهتمام لازم را داشته باشند

وی بر ضرورت انتقال حساسیست وضعیت آب کشاورزی استان توسط مدیران به وزارتخانه ها گفت: در این وضعیت باید مدیران اعتبار ویژه ای از وزارتخانه های خود برای جبران این بخش جذب کنند.

دکتر نجفی با بیان اینکه متاسفانه در سالهای گذشته مساله کم آبی در گیلان جدی گرفته نمی شد، تصریح کرد: نگاه کلان در بحث کم آبی به استان گیلان همواره نگاهی متفاوت بوده و تا قبل از این هیچ گاه گیلان به عنوان استان کم آب شناخته نمی شد اما به تازگی مساله آب در استان گیلان نیز مورد توجه قرار گرفته و در این باره اقدامات مهمی در دست انجام است.

رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان به تغییر نگاه دولت نسبت به وضعیت آب استان اشاره کرد و افزود: بحمدا... با تلاش همه جانبه حساسیت دولت برای تأمین آب محقق شده است.

وی با اشاره به جلسه ای که در هفته جاری در خصوص حوضه آب ریز سد سفیدرود با حضور معاون اول رئیس جمهور و 7 استاندار تشکیل می شود گفت: در این جلسه بحران موجود به صورت دقیق مطرح می شود تا شرایط بهره مندی از این سد برای گیلان  مشخص گردد.

استاندار با انتقاد شدید از صندوق بیمه کشاورزی تصریح کرد: علیرغم پیگیریهای صورت گرفته در بیمه کشاورزی از متوسط کشوری پایین هستیم و انتظار داریم بانک کشاورزی تکلیف این بحث را به صورت فوری مشخص نماید.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: در جلسه دیشب هیئت دولت مبلغ 52 میلیارد تومان برای تأمین  خسارات بخش حوادث استان مصوب شد و صبح امروز نیز ابلاغ گردید.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پخش گزارش کم آبی کشاورزی از صداوسیما گفت : نباید از صدا و سیما انتظار مستمر در تعریف و تمجید از مدیران داشته باشیم اما فرمانداران موظف هستند در صورت اشتباه بودن گزارش به آن مصاحبه پاسخ دهند و اگر پخش نشد به بنده گزارش کنند.

استاندار با بیان اینکه امادگی لازم در صداوسیمای گیلان برای انعکاس پاسخ ها ی مدیران وجود دارد گفت : انتظار ما از صداوسیما این است که سیاسی برخورد نکند و این مشکل تا کنون دررسانه  استانی دیده نشده است .

دکتر نجفی با اشاره به اینکه ممکن است در شرایط کنونی بعضی از مصاحبه ها براساس اعلام نظرات سیاسی بعضی از افراد انجام گیرد گفت :ما به دنبال تامین نظرات افراد نیستیم و هدف ما پیگیری مشکلات مردم است و در صورت مشاهده مشکلات به جد در آن بخش ورود خواهیم کرد.

وی به اعلام آمادگی شرکت پخش فرآورده های نفتی استان در خصوص تأمین سوخت کشاورزان اشاره و تصریح کرد: با پیگیری لازم از سوی فرمانداران مشکلات موجود در توزیع رفع گردد تا به خاطر نبود سوخت کشاورزان با مشکل مواجه نشوند .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان