Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه در 40 روز گذشته هیچ بارندگی در حوزه مرکزی رشت نداشتیم، گفت: با خشکسالی شدید در مناطق مرکزی و شرق گیلان مواجه هستیم.

بهمن کمانگر ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان با اشاره به اینکه شرایط بارندگی در سال 93 خوب بود اظهار کرد: با توجه به بارندگی ها با ترسالی مواجه بودیم.

وی از بحران خشکسالی با توجه به پیش بینی نقشه های هواشناسی در گیلان خبر داد و افزود: توصیه های اداره کل هواشناسی گیلان مبنی بر پیش بینی وضعیت آبی استان تحقق پیدا کرده است.

کمانگر با تاکید بر آبیاری به صورت تناوبی شالیزارها در زمان خشکسالی، بیان کرد: توصیه بر نکاشت به دلیل مسائل اجتماعی امکانپذیر نیست اما با تهدیدهای عمده کشت برنج در ابتدای فصل مواجه بودیم.

مدیرکل هواشناسی گیلان جلو انداختن نشای برنج به دلیل کمبود آب و بارندگی را یکی از روش های مقابله با کم آبی خواند و تصریح کرد: توصیه های درون فصلی در صورت بروز خشکی شدید اعلام شده است.

وی خواستار آبیاری با آب کمتر و افزایش تعداد دفعه های آبیاری در شالیزارها شد و گفت: هماهنگی بیشتر با مدیریت سد سفیدرود حائز اهمیت است.

کمانگر با اشاره به اینکه سامانه ترویج هواشناسی کشاورزی از مهر ماه سال 93 در گیلان آغاز به کار کرده است، خاطرنشان کرد: پیش بینی هواشناسی برای محصولات کشاورزی از طریق سامانه مذکور انجام می شود.

مدیرکل هواشناسی گیلان به بارش های مناسب در فروردین ماه امسال اشاره کرد و یادآور شد: فروردین ماه امسال 400 تا 600 میلی متر افزایش بارندگی در استان داشتیم.

وی با بیان اینکه در مناطق شرقی گیلان 51 تا صد درصد بیش از شرایط عادی بارندگی داشتیم، اظهار کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه امسال به غیر از شهرستان های لاهیجان و لنگرود با کمی بارندگی در استان مواجه هستیم.

کمانگر از کاهش 49 تا 100 درصدی بارندگی در خرداد ماه امسال در گیلان خبر داد و بیان کرد: خرداد ماه امسال میزان بارندگی در رودبار صفر بود ضمن اینکه در 40 روز گذشته هیچ بارندگی در حوزه مرکزی رشت نداشتیم.

مدیرکل هواشناسی گیلان بارندگی از ابتدای فصل زراعی امسال را در حد طبیعی و ترسالی عنوان کرد و افزود: در مناطق شرقی استان ترسالی داریم.

وی با اشاره به خشکی خفیف در استان اردبیل، تصریح کرد: در مناطق مرکزی، شرق و غرب استان خشکی خفیف داریم و با خشکسالی شدید در مناطق مرکزی و شرق استان مواجه هستیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان