Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : تولید پیله کرم ابریشم بدون دلال بازی ها و با ایجاد بازار مناسب می تواند موجب رونق بیشتر کسب و کار نوغانداران گیلان به ویژه شهرستان روستامحور شفت شود.

کرم ابریشم در واقع نوزاد پروانه است که از آن ابریشم تهیه می شود و پرورش کرم ابریشم «نوغانداری» از گذشته های بسیار دور در ایران متداول بوده اما فراوانی آن در مناطق شمالی کشور بیشتر از دیگر نقاط بوده است.

تولید و نگهداری پیله ابریشم در گیلان در تار و پود اقتصاد و فرهنگ این دیار و مردمان آن دمیده شده و نوغانداران با پرورش کرم ابریشم در کنار کشت محصول سنتی خود یعنی برنج به کسب درآمد می پرداختند و در گذشته های دورتر تولید این محصول نقش پررنگ تری نسبت به برنج داشت.

در کنار نقش نوغانداری در اقتصاد مردم گیلان، باورهای جالبی نیز در آداب و رسوم این مردم وجود دارد که نشان می دهد صنعت نوغانداری در زندگی مردمان این سرزمین جایگاه ویژه ای داشته، مانند باوری که بر اساس آن ابریشم را یادگار و امانت یعقوب پیامبر در نزد گیلانیان می دانند.

مردم دیار گیل و دیلم، پیله ابریشم را نمادی از برکت می دانستند و در مواردی آن را به عنوان مهریه در ازدواج تعیین می کردند و اگر چه اکنون از میزان علاقه مردم گیلان به پرورش کرم ابریشم کاسته شده و مانند گذشته نیست، اما هنوز این صنعت زنده و پویاست.

شهرستان شفت که در بخش غربی گیلان قرار دارد در پرورش پیله ابریشم حرف های زیادی برای گفتن داشته و تولید آن هنوز هم در این منطقه رونق دارد.

روستاهای کمسار، دافسار، چوبر، چماچا، خرطوم، بیجارسر، مردخه، امامزاده ابراهیم، ناصران، کوزان، خمیران، کلوان و خطیبان از مهم ترین نقاط تولید کننده ابریشم در گذشته بوده هر چند این کار در روستاهای دیگر با فراوانی کمتری وجود دارد.

«محرمان» یکی از روستاهای توابع دهستان چوبر شفت است که هنوز برخی از خانوارهای آن در کنار کار دامداری، کشت برنج و چای، پرورش زنبور عسل به تولید پیله ابریشم می پردازند و مانند بسیاری از روستاییان پرتلاش دیگر شفت در رونق و تقویت فضای کسب و کار خرد و کوچک در شهرستان نقش آفرینی می کنند.

گله مندی از بازار نامناسب صنعت نوغانداری 

رضا میرزایی محرمانی، نوغاندار شفتی در گفت وگو با خبرنگار فارس با ابراز رضایت از تعاون و همکاری مجموع خانواده اش در امر پرورش پیله ابریشم، از دلال بازی های این صنعت و بازار نابسامان آن گله داشت.

وی اظهار کرد: اگر بازار مشخصی برای عرضه پیله در شفت وجود داشته باشد دست افراد فرصت طلب و دلال از این محصول کوتاه می شود و ما نیز می توانیم پیله خود را به قیمت بهتری به فروش برسانیم، قیمتی که برای کارخانه های ریسندگی مناسب باشد.

این کشاورز نوغاندار گفت: پرورش کرم ابریشم در شهرستان شفت با حمایت از بخش های تولیدی روستایی می تواند نهادینه شود و گام موثری در توسعه اقتصادی روستاها باشد.

به گزارش فارس، شفت روستاهای زیاد و مستعدی برای پرورش صنعت کرم ابریشم دارد که با تقویت همدلی و استفاده از افراد کاردان و دلسوز می توان نقشه راه توسعه صنعت نوغانداری در این شهرستان ترسیم کرد و چهره محرومیت را از این سامان زدود.

پویایی اقتصاد روستا پویا موجب فعال شدن اقتصاد شهرستان روستامحور شفت می شود و تمام اقشار جامعه از آن سود می برند.

همزیستی؛ مهم ترین ویژگی پرورش کرم ابریشم

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور درباره اهمیت پرورش کرم ابریشم اظهار کرد: نوغانداری بخشی از کشاورزی است که روزگاری دوران طلایی داشت و امیدواریم این صنعت با برنامه های پیش بینی شده که نیاز به همگرایی دارد، به همان دوران طلایی خود بازگردد.

علی اصغر داداش پور کشاورزی را مردمی ترین بخش اقتصادی دانست و افزود: همزیستی ویژگی مهم صنعت پرورش کرم ابریشم است و اهدافی برای کشاورزی پیش بینی شده که منجر به ثبات در جامعه می شود.

وی نقش کشاورزی در مباحث اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... را مهم خواند و گفت: نوغانداری یکی از بخش های مهم کشاورزی است که هرگاه به زمان درآمدی می رسد می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی کشاورزان را برطرف کند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با بیان اینکه تولید پرورش کرم ابریشم یکی از منابع درآمدی مهم و از مشاغل مورد توجه است، تصریح کرد: 15 استان کشور به امر پرورش کرم ابریشم فعالیت دارند.

وی بهترین دوران نوغانداری کشور را در سال 79 دانست و افزود: در این سال 200 هزار جعبه تخم نوغان توزیع شد.

داداش پور کاهش تولید پیله ابریشم را یکی از دلایل کمرنگ شدن این صنعت برشمرد و خاطرنشان کرد: با خرید تضمینی پیله ابریشم نور امیدی در دل کشاورزان زنده شد و به آینده صنعت نوغانداری بیش از گذشته امیدوار شدند.

وی گیلان را استان پیشتاز در امر تولید کرم ابریشم ذکر کرد و متذکر شد: 50 درصد تولید کرم ابریشم در گیلان است و نشان می دهد که یکی از قطب های نوغانداری در کشور محسوب می شود.

این مسئول با اشاره به اینکه مرکز توسعه نوغانداری کشور از ابتدای سال جاری فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: برخی از مشکلات وجود اما تلاش ها سرپا نگه داشتن صنعت نوغانداری در کشور است.

وی تأمین زیرساخت ها و حمایت های تسهیلاتی و دانش افزایی را از برنامه های مرکز مذکور برای توسعه نوغانداری عنوان کرد و گفت: سه اداره توسعه نوغانداری کشور در گیلان، مازندران و خراسان رضوی فعال است اما به این امر بسنده نکرده ایم زیرا زیرمجموعه معاونت امور دام هستیم و تمام معاونان تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان ها به نوعی رابط ما هستند و می توانند در امر توسعه نوغانداری کمک کنند.

داداش پور یکی از انتظارات کشاورزان را افزایش خرید تضمینی پیله ابریشم بیان کرد و افزود: اقدام های مهم در این زمینه می تواند در تولید بیشتر پیله ابریشم اقبال زیادی داشته باشد./منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان