Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نماز جمعه این هفته رشت به امامت حضرت آیت الله قربانی ، نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه رشت اقامه شد.

حضرت آیت الله قربانی با ادامه بحث ( محبت ) که موضوع ناتمام خطبه نماز جمعه هفته قبل بود با اشاره به این که محبت سرمایه سعادتمندی انسان و ایجاد کننده امنیت در جامعه و معجزه گر و ممکن کننده محال است ، گفت : محبت دارای حد و مرز است و به کسی که قرآن را می سوزاند و نوامیس جامعه را هتک و حقوق جامعه را پامال می کند و با انبیاء خدا و اولیای خدا در جنگ است نباید محبت کرد .

وی ادامه داد از قول پیامبر اسلام گفت : محبت باید در سایه محبت خدا باشد . ما به عنوان یک مسلمان نمی توانیم شرابخوار ، رباخوار ، بی نماز و روزه ، دزد ، کم فروش ، فاسد ، خائن ، ظالم ، بدکار و کسی که به مقدسات دینی را حرمت نمی  گذارد ، دوست داشته باشیم.

وی افزود : دوستی و دشمنی ما باید برای رضای خدا باشد و بدانیم خداوند چه کسانی دوست و چه کسانی را دشمن می دارد که در قرآن به همه این موارد اشاره شده است و قرآن در زندگی خط قرمز ما است و باید بر اساس آن حرکت کنیم .

حضرت آیت الله قربانی با اشاره به یکان یکان آیات قرآن در مورد : خوبان ، توابین ، افراد عادل و دادگر ، صابر ، پرهیزگار، خویشتن دارو صاحبان تمالک نفس که با انگیزه درونی از اعمال زشت امتناع و به تکالیف عمل می کنند و کسانی که در راه خدا جان شان را در طبق اخلاص می گذارند جهاد می کنند دوست دارد ، گفت:

وقتی می خواهند به بعضی از افراد بگویند ثواب بالا دارد ، می گویند ثواب شهید دارد . به نظر من مقام شهدای ما به مراتب از مقام بسیاری از بقائی که مورد احترام و زیارتگاه مردم است بالاتر است . چرا ؟ بسیاری از این هائی که شهید شده اند با دستور امام یا نایب امام حرکت نکردند که دشمنان آن را کشته اند ولی همه شهدای ما با دستور نایب امام ، حضرت امام خمینی به جبهه رفتند و شهید شدند .

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به صبر و نشانه های صابرین در قرآن گفت : خداوند صبر کنندگان را دوست دارد چون صبر از سرمایه های عظیم است و به روزه تفسیر شده است و برای رسیدن به هر کار بزرگ و تحمل در برابر هر حادثه جانکاه از اخلاق والای بشری هست و خداوند اینگونه آدم ها را دوست دارد .

وی در سایر مواردی که خداوند دوست دارد ؛ افزود : خداوند پاکیزگی و پاکی را دوست دارد ؛ پاکی و پاکیزگی باید هم ظاهر و باطن باشد و فرمود مؤمن در میان مردم آنچنان باید تمیز و معطر و زیبا باشد که مثل خال کنج لب به درخشد . خیال نکنیم مؤمن بودن یعنی شلخته ، ژولیده ، کثیف  و با لباس چرکین بودن است ؛ نه . در روایات دارد پیغمبر اکرم ثلث مخارجش را صرف عطر می کرد که مردم با عطر حضرت به او نزدیک می شدند . مؤمن باید ظاهرش زیبا باشد ، ژولیدگی معنی ندارد ، تمیز ، معطر ، خوش لباس باشد که امروز غربی ها در این مسأله از ما جلو هستند .

نماینده ولی فقیه در استان سپس به باطن انسان اشاره کرد و افزود : باطن انسان هم باید تمیز باشد . بعضی ها ظاهرشان چون بایزید و باطن شان همچون یزید است ! خدا نکند ما اینطور باشد .

حضرت آیت الله قربانی با اشاره به سخنرانی مرحوم راشد در زمان طاغوت گفت : ایشان می گفت مردم از باطن یکدیگر خبر ندارند که اگر اطلاع داشته باشند سلام کسی را جواب نمی دهد ، در تشییع جنازه آن ها شرکت نمی کنند ، در قبرستان آنها فاتحه نمی خوانند. خدا نکند ما اینطور باشیم .

وی افزود : خداوند عالم بالسر و الخفیات هست . باطن خود را پاک کنیم . به ظاهر تا کمر خم می شود و تعظیم می کند ولی همینکه پشت کرد ، فحش و ناسزا می دهد. این باطن آلوده هست و فایده ندارد .

حضرت آیت الله قربانی در بخش دیگری با استناد به آیات قران در خصوص افرادی که خدا آنها دوست ندارد ؛ گفت : خداوند فسادگران را ، تجاوزگران به حقوق دیگران ، ستمگران ، خودبرتر بین ها را دوست نمی دارد .

وی ادامه داد : بعضی ها به یک جائی می رسند به فلک هم اعتنا ندارند ، خیال می کنند همه دین و انقلاب و معنویت مال آنهاست ، دیگران هیچ حقی ندارند .

وی سپس در ادامه موضوع اینکه خداوند چه کسانی را دوست ندارد ؛ گفت : خداوند آنهائی را که به مال مردم و بیت المال خیانت می کنند دوست ندارد . سه هزار میلیارد تومان پول ملت را ربودن و در کجای و کجای خارج خانه خریدن ، انگشتر 16 میلیارد تومانی برای دختر خود خریدن ، خداوند اینها را دوست می دارد ؟! خداوند مسرفین را هم دوست ندارد حتی اگر پول مال خودش باشد .

وی ادامه داد : خداوند آدم های سر مست را دوست ندارد . بعضی ها خیلی سرمست و شنگول هستند . گویا همیشه کبک شان می خواند . سرمست نباشید . حالا یک روزی قدرت دست ما آمده خیال نکنیم این قدرت همیشگی است و قذافی 43 سال حکومت کرد خیال می کرد قدرت همیشگی دارد ، دیدید چه بر سرش آمد ؟! و کافران را هم دوست نمی دارد .

حضرت آیت الله قربانی سپس با ذکر روایتی از امام باقر (ع) گفت : امام فرمود اگر خواستید بدانید در تو خیری وجود دارد به قلبت نگاه کن . اگر بندگان خدا را دوست داشتی و اهل معصیت خدا را دشمن داشتی پس در تو خیر وجود دارد . نگو این بسیجی و سپاهی و طرفدار انقلاب است . چرا با این ها مخالف هستند ؟ برای این که اینها طرفدار دین ، انقلاب ، رهبری و ولایت فقیه هستند . نمی شود انسان مسلمان باشد و این ها را دشمن داشته باشد . اگر دشمن داشت یقینا بدانید یک گیر فنی دارد  و آدمی هم با چیزی که دوست دارد در روز قیامت محشور می شود . این معیاری است که باید خودمان را با آن بسنجیم .

حضرت آیت الله قربانی در خطبه دوم نماز با اشاره به حوادث هفته گفت : امروز همانطوری که بهار کشورهای عربی یکی پس از دیگری دارد به نتیجه می رسد بهار کشورهای غربی هم یکی پس از دیگری دارد به نتیجه می رسد . بی عدالتی ها ، تحقیر مردم ، عدم رسیدگی به وضع نابسامان های کارتن خواب ها و فقرا و بیچارگان ، نرسیدن به مردم دارای توان کار و فاقد اشتغال و بالا بودن نرخ ها ، همه امکانات در اختیار مردم خاص ولی اکثریت مردم محروم ، دنیا را دارد به انفجار می کشاند .

وی در ادامه گفت : دیدید که برخی از تلویزیون های بیگانه و خبرگزاری ها نشان دادند و نقل کرده اند که پرچم اسرائیل را در آمریکا به آتش کشیدند . آمریکا اولین حامی اسرائیل که میلیارد ها دلار چه از طریق واگذاری اسلحه و نقدی به اسرائیل کمک می کند . وقتی در آمریکا یک درصد مردم دارا و 99 درصد ندار فقیر باشند باید این دنیا منفجر شود و هزار شهر آمریکا برای تغییر نظام تظاهرات بکنند . در کشور های عربی هم همینطور ، شاهزاده ها ، وابستگان به آنها همه چیز دارند اما مردم فقیر و محروم برای لوازم اولیه مانده اند .

خطیب جمعه رشت گفت : انقلاب اسلامی ما برای چه بود ؟ برای این بود که عدالت را در جامعه پیاده کنیم . لیقوم الناس و بالقسط .

وی افزود : سه تا دکتر جمع شدند یک درمانگاهی در یک شهرستانی به وجود آوردند ، کارمند هم نیستند و زندگی شان را با همین درمانگاهی که به وجود آورده اند می گذرانند . مدت دو سال است که می خواهند برای احداث ساختمان درمانگاه یکصد و پنجاه میلیون تومان وام بگیرند و قسطش را هم پرداخت نمایند ولی نمی توانند ؛ چطور این آقایان سه هزار میلیارد تومان می توانند بگیرند ؟ آیا افرادی با این ها دست اندرکارند که براحتی تسهیلات می گیرند ؟ بی شک . در حالی که اختلاسگران بزرگترین اعتبارات را از گیلان گرفتند و هشت شرکت را به ثبت رسانده اند ؟؟!!

امام جمعه رشت گفت : آقا 9 روز به کرمانشاه سفر کردند . واقعا اگر کسی می خواهد زمامدار صالح را از زمامدار طالح مقایسه کند بیاید زمامدار خود را با زمامدار ما مقایسه کند . 9 روز با اقشار مختلف دیدار کرد و در همه جا دستورالعمل های زندگی را ارئه می دادند .

حضرت آیت الله قربانی گفت :

در این هفته یک درد دل کوتاه می کنم و تفسیرش را برای بعد می گذارم . مدیریت استان ضعیف است .

چون دفتر و خانه من محل مراجعه مردم است و مشکلات را به من گزارش می کنند ، من مشکلات را به مدیریت ارشد استان و دیگر مدیران منتقل می کنم ولی متأسفانه چون کارها به افراد نادان ، غیر آزموده و بی تجربه محول شده  ، کار به جائی نمی رسد.

وی افزود : مسایلی که الآن در شهرداری می گذرد ، مسایلی که در یکی از شهرهای گیلان که می خواهند کارخانه آسفالت را در داخل شهر به وجود بیاورند و مردم تجمع کردند ، ماشین حرکت کرد ، پای یک بچه ای شکسته شد . مردم طومار پیش من آوردند  و شکایاتی از بانک ها و مسئولان پیش من می شود و من ارجاع می دهم ، باز می بینم اشکال به حال خودش باقی هست !

نماینده ولی فقیه در استان گفت : انتظار دارم مدیریت ارشد استان کمی سفرهایش را کم نماید و یک مقداری جلساتش را کم کنند و وقتی برای فکر کردن داشته باشند . باید فکر کرد ، اندیشه کرد ، راه حل ارائه کرد و بعد پیگیری هم کرد .

حضرت آیت الله قربانی در پایان گفت : امیدوارم به این تذکر من سرسری ننگرند ، من سعی می کنم بعضی از مسایل را عنوان نکنم ؛ چرا ؟ فکر می کنم تضعیف مسئولان می شود اما اگر ببینم جامعه به سمت و سوئی می رود که نظام مورد خدشه قرار می گیرد آن وقت آشکارا صحبت خواهم کرد .

                                                                                                                  والسلام

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 2

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان