Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گیلان از وجود 34 مجتمع آبرسانی در این استان خبر داد و گفت: سه مجتمع آبرسانی در ماسال فعال است.

محمدعلی فرامینی صبح امروز در نشست کارگروه بررسی مشکلات آب شرب این شهرستان اولویت نخست شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان را تامین آب آشامیدنی سالم برای روستاهای فاقد آب اعلام کرد.

وی با بیان اینکه از 93 روستای ماسال تعداد 69 روستای آن از نعمت آب برخوردار است، افزود: از 650 کیلومتر شبکه آبرسانی ماسال حدود 38 درصد آن فرسوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان با بیان اینکه بازسازی میزان مذکور شبکه فرسوده در کوتاه مدت میسر نیست، تصریح کرد: باید با تامین اعتبار لازم در یک دوره بلندمدت این مشکل برطرف شود.

وی اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده را از وظایف شرکت آبفار ذکر کرد و یادآور شد: گیلان دارای 34 مجتمع آبرسانی است که سه مجتمع در ماسال قرار دارد و امیدواریم با تکمیل پروژه مجتمع آبرسانی چاله سرای این شهرستان 6 روستای دیگر آن از نعمت آب برخوردار شوند.

فرسودگی 38 درصد شبکه آب روستایی ماسال

فرماندار ماسال نیز در نشست مذکور بازسازی شبکه های فرسوده آب روستاهای ماسال را مورد تاکید قرار داد و گفت: 38 درصد شبکه آب روستایی ماسال فرسوده است.

محمود قاسم نژاد درباره مخاطرات بهداشتی شبکه های فرسوده آب روستایی ماسال تصریح کرد: شبکه های فرسوده می تواند در سلامت آب آشامیدنی مشکل ایجاد کند و نیاز است تا به طور ویژه نسبت به نوسازی شبکه ها اقدام شود.

وی درباره برخی روستاهای فاقد آب آشامیدنی سالم، ادامه داد: شایسته نیست پس از گذشت بالغ بر 3 دهه از انقلاب اسلامی، هنوز تعداد قابل ملاحظه ای از روستاهای ماسال فاقد آب آشامیدنی باشند.

این مسئول با اشاره به اینکه اداره های دولتی مسئول تمام مشکلات نیستند، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات به دلیل کمبود اعتبارات ایجاد می شود که سال گذشته توانستیم اعتبار مناسبی بای پیشبرد پروژه های آبرسانی شهرستان اختصاص دهیم.

وی افزود: در این راستا با مساعدت نماینده شهرستان از محل اعتبارات تبصره 22 ماده 180 تعداد 17 روستای شهرستان در سال 93 آبرسانی شد.

قاسم نژاد، هدر رفت آب را از جمله معضلات شبکه های فرسوده دانست و خاطرنشان کرد: برای برطرف شدن این شبکه های فرسوده باید اعتبار مناسب ملی و استانی اختصاص یابد و ما نیز از طریق کمیته برنامه ریزی شهرستان کمک می کنیم.

وی با تاکید بر تامین اعتبار مناسب برای حفظ سلامت و بهداشت شهروندان یادآور شد: نبود وجود شبکه فاضلاب شهری مناسب در سطح شهرستان از جمله دغدغه های این حوزه است.

پروژه های آبرسانی و برخی از روستاهای فاقد آب آشامیدنی ماسال مورد بازدید مسئولان مذکور قرار گرفت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان