Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مشاور عالی رییس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد گفت: باید در فضای جدید بین المللی، به دنبال راه های استفاده از ظرفیت ها برای توسعه کشور باشیم.

اکبر ترکان روز سه شنبه در حاشیه سفر رییس منطقه آزاد جبل علی امارات به گیلان و بازدید از منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی گفت : در فضای جدید بین المللی، مشکلات تحمیل شده به ما کاهش خواهد یافت و باید در این فضا به دنبال راه های استفاده از ظرفیت های جغرافیایی، توانمندی ها و منابع برای توسعه کشور در زمینه های مختلف باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و موارد ابلاغی از سوی ایشان، مهمترین برنامه ما انجام اقدامات توسعه ای در سواحل مکران است.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد خاطرنشان کرد: محور اقدامات توسعه و تحول در بخش های مختلف نظیر صنعتی، دریانوردی، ترانزیت در سواحل دریای عمان ، مکران ، چابهار و جاسک خواهد بود.

* به دنبال توسعه همکاری ها با ایران هستیم

رییس منطقه آزاد جبل علی امارات نیز در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: بدنبال توسعه همکاری با مناطق آزاد ایران هستیم.

سلطان بن سلیم افزود: در حال شناسایی زمینه های همکاری و سرمایه گذاری در این منطقه هستیم و بسیار تحت تاثیر فعالیت های در حال انجام در منطقه آزاد انزلی بویژه مجتمع بندری کاسپین قرار گرفتیم.

وی ادامه داد: در سال های گذشته همواره در حال همکاری با جمهوری اسلامی ایران و مناطق آزاد ایران نظیر کیش بودیم و امیدواریم در این سفر علاوه بر توسعه همکاری با منطقه آزاد انزلی که بسیار به آن راغب هستیم، با دیدار از مناطق آزاد چابهار و قشم همکاری ها را گسترش دهیم.

رییس منطقه آزاد جبل علی امارات خاطرنشان کرد : امکانات خوبی برای توسعه همکاری ها و حمل و نقل کالا از مسیر منطقه آزاد انزلی به اکتائو قزاقستان وجود دارد.

سلطان بن سلیم متذکر شد: این سفر طلیعه همکاری های بیشتر بین دو کشور امارات و ایران خواهد بود .

* برای تبدیل منطقه آزاد انزلی به کانون داد و ستد کشورهای آسیای میانه تلاش می کنیم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در سخنانی با تشریح وضعیت موجود و طرح های توسعه ای در دست اجرا گفت: منطقه آزاد انزلی، فرصت مناسبی برای توسعه فعالیت های اقتصادی کشور امارات و دستیابی آسان تر و ارزان تر به بازارهای منطقه خزر است .

رضا مسرور اظهار کرد : این منطقه هم اکنون با بهره مندی از بندرگاهی با ظرفیت هفت میلیون تن تخلیه و بارگیری در سال در حال احداث مجتمع بندری کاسپین با 22 پست اسکله است .

وی با اشاره به این که در حال ساخت دو موج شکن هستیم و پست اول اسکله ها را آغاز کرده ایم، افزود: حاضریم تعدادی از اسکله ها را به صورت مشارکتی یا BOT واگذار کنیم .

وی خاطرنشان کرد : این بندرگاه در صورت تکمیل با 15 میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری بزرگترین بندر ایران در دریای خزر خواهد بود .

مسرور متذکر شد: تلاش ما این است که منطقه را به کانون داد و ستد کشورهای آسیای میانه تبدیل کنیم .

وی با اشاره به راه اندازی بورس کالا در این منطقه و اتصال بندر کاسپین به شبکه ریلی در آینده نزدیک و جایگاه ویژه انزلی در کریدور شمال - جنوب و شرق - غرب افزود: تشکیل شورای اقتصادی کشورهای حاشیه خزر را نیز با کمک وزارت امور خارجه دنبال می کنیم .

مسرور تاکید کرد: منطقه آزاد انزلی، فرصت مناسبی برای کشور امارات به منظور صادرات محصولات و تجارت و ترانزیت به کشورهای همسود ( CIS ) است .

رییس منطقه آزاد جبل علی و رییس شرکت Dp World امارات که مدیریت 65 بندر مهم دنیا و همچنین 11 منطقه آزاد در اروپا و آسیا از جمله منطقه آزاد جبل علی امارات را به عهده دارد، عصر سه شنبه به اتفاق هیات همراه از روند ساخت مجتمع بندری کاسپین و محدوده تجاری منطقه آزاد انزلی دیدن کرد.

بندر جبل علی در 35 کیلومتری جنوب غربی شهر دبی در امارات متحده عربی واقع شده و این بندر کانتینری ، بزرگترین بندر خاورمیانه نیز نامیده می شود.

ساخت آن در سال 1970 آغاز و اولین بهره برداری رسمی از آن در سال 1977 انجام شد. منطقه آزاد تجاری جبل علی نیز سال 1985 ایجاد و به سرعت موجب رونق این منطقه شد.

با توجه به عمق بندرگاه و تجهیزات بندری و دریایی آن، انواع مختلف کشتی های تجاری، مسافربری و حتی نظامی می توانند در این بندرگاه لنگر انداخته و خدمات متفاوتی را دریافت نمایند.

منطقه آزاد انزلی در 40 کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان، تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر ، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان