Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان گفت: مشکلی در تامین آب شهرهای گیلان وجود ندارد و تنها استانی محسوب می شویم که در تامین آب شرب دچار تنش آبی نیستیم.

کاظم لطفی با اشاره به نیاز آب شرب 2.5 متر مکعبی در ثانیه شهرهای گیلان اظهار کرد: اکنون مقدار آب مذکور از طریق رهاسازی 3.5 متر مکعبی آب سد آیت الله بهجت برداشت می شود و آب باقی مانده به مصرف آبیاری شالیزارها می رسد.

وی نیاز آب شرب شهرهای گیلان را 4 هزار و 250 لیتر در ثانیه عنوان کرد و افزود: سه هزار لیتر در ثانیه از طریق آب های سطحی تامین می شود و یک هزار و 250 لیتر را از چاه ها برداشت می کنیم.

لطفی با بیان اینکه 30 میلیون متر مکعب نیاز آبی شهرهای گیلان تا پایان شهریور ماه امسال است، تصریح کرد: مقدار آب مذکور را در سد شهربیجار ذخیره داریم و از طریق تصفیه خانه سنگر وارد شبکه بهره برداری می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان، تأمین 70 درصد از نیاز آب شرب استان را از طریق آب های سطحی خواند و بیان کرد: 30 درصد از آب شرب مورد نیاز گیلان را از محل آب های زیرزمینی تامین می کنیم در صورتی که 60 درصد از آب شرب کشور از محل آب های زیرزمینی و 40 درصد از منابع سطحی تامین می شود.

وی آمار تامین آب شرب گیلان را متفاوت با کشوری عنوان کرد و گفت: تولید آب شرب گیلان در مجموع 4 هزار و 250 لیتر در ثانیه است اما 4 هزار و 750 لیتر در ثانیه آب نیاز داریم.

لطفی با اشاره به کمبود 500 لیتری آب شرب گیلان در مرداد ماه امسال، خاطرنشان کرد: آب شرب مذکور برای آبرسانی روستاها و بحث گردشگری استان نیاز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان یادآور شد: اکنون مشکلی در تامین آب شرب شهرهای استان وجود ندارد و گیلان بین 31 استان کشور تنها استانی محسوب می شود که در بحث تامین آب شرب شهرها دچار تنش آبی نیست.

وی یک میلیون و 600 هزار نفر از شهروندان شهرهای گیلان را زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری استان خواند و اظهار کرد: 99.98 درصد از مردم شهرهای گیلان زیر پوشش آبرسانی هستند و تنها دوصدم درصد نیاز آبی داریم و این میزان در شهرهای جدید مانند تولمات و چوبر است.

به گفته لطفی، اگر جمعیت شهرهای مذکور زیر پوشش تامین آب شرب شهری قرار گیرند تنها استانی هستیم که صد درصد جمعیت شهری را پوشش می دهیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان به اعتبارات 44 میلیارد تومانی این شرکت در سال 93 اشاره کرد و افزود: سال گذشته 33 میلیارد تومان معادل 74 درصد از اعتبارات شرکت آب و فاضلاب شهری استان تحقق پیدا کرده است.

وی از اختصاص 42 میلیارد تومان اعتبار از محل طرح های ملی و ملی ـ استانی آب و فاضلاب شهری در سال 94 به گیلان خبر داد و بیان کرد: امسال 34 درصد نسبت به اعتبارات اختصاص داده شده در سال گذشته رشد داریم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان