Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : مدیرآب و فاضلاب املش گفت : بر اثر خشکسالی دبی آب چشمه سفیدآب رحیم آباد توزیع آب شرب بین شهرهای تحت پوشش جیره بندی و نوبت بندی شده است .

این مقام وعده داد : تکمیل هرچه زودتر پروژه سد پل رود در رحیم آباد مشکل کمبود آب شرب املش را برطرف می کند.

جهت مزید اطلاع این مسئول تامین آب باید گفت سد پلرود و شفارود دو سد بعد از انقلاب است که هر وقت گیلان دچار خشکسالی می شود قصه غم انگیز  آنها بر سر زبانها می افتد بلکه تسکینی بر آلام کشاورزان گیلان باشد .

خبرنگاران قدیمی استان بخاطر دارند در سال 78 وقتی گیلان دچار خشکسالی شد و متولیان آب بر اثر استیصال ، مثل همین امسال برای فرافکنی به مصاحبه ها روی آوردند یکی از این مسئولان طراز اول آقای مهندس زرگر ، معاون امور آب وزارت نیرو بود که در آب منطقه ای گیلان مبادرت به یک نشست خبری کرد .

نگارنده با این توضیح که طبق آمار رسمی گیلان دارای 47 رشته رودخانه با ظرفیت 9 میلیارد متر مکعب آب جاری است که بلا استفاده به دریا می ریزد ، آنوقت این استان برای حدود 3 میلیارد متر مکعب آب زراعی ، شرب و صنعتی با مشکل مواجه است ، با توجه به اینکه آمارها حکایت از احداث 60 سد در دوران سازندگی دارد چرا وزارت نیرو اقدامی در جهت مهار این آبها نکرده است ؟

آقای مهندس زرگر با اطمینان بی سابقه وعده به احداث سد های پلرود در شرق و شفارود در غرب استان داد که گمان می رفت با توجه به اطمینان معاون وزیر نیرو در امور آب این دو سد طی سه تا چهار سال آینده به بهره برداری برسد .

خشکسالی سال 78 در حالی طبق آمار رسمی بیش از خسارت زلزله یعنی90 میلیارد تومان اعلام شد که طبق برآورد سرانگشتی نگارنده از 140 میلیارد تومان نیز بالغ بود .

علیرغم اینکه متولیان امر سیکل خکسالی گیلان را 10 سال اعلامه کرده بودند اما وقتی کار کشاورزی به پایان رسید ماجرای دو سد مذکور نیز به دست فراموشی سپرده شد تا اینکه در سال 87 دوباره گیلان دچار خشکسالی شد .

آقای مهندس زرگر بعد از سال 78 در سمت های دیگری اشتغال داشت و قبل از سال 87 با عنوان دکتر زرگر عهده دار معاونت امور آب وزارت نیرو شد که با کمال تاسف باز گرفتار خشکسالی شد و نگارنده چون به ایشان دسترسی نداشت طی مقاله ای در روزنامه جهان اقتصاد نتیجه آن وعده ها را جویا شد ولی تا کنون پاسخی نشنید که نشنید و این شد نتیجه آب زراعی ، شرب و به تبع آن آب صنعتی گیلان !؟

با توجه به شرح ماجرا و قصه پر غصه دو سد موعود گیلان (پلرود ، شفارود) که از زمان وعده معاون وزیر نیرو در امور آب تا کنون 16 سال می گذرد و گفته می شود قدمت داستان پلرود ریشه در تاریخ دارد ! حالا مدیر آب و فاضلاب شهری املش وعده می دهند : با تکمیل هر چه زودتر سد پلرود مشکل آب املش و شهرهای تحت پوشش حل شود !!؟؟

این وعده یعنی چه ؟ وقتی طبق آمار رسمی سد پلرود از زمان آغاز خلقتش تا کنون حدود 24 درصد و سد شفارود حدود 34 درصد پیشرف فیزیکی دارد یعنی مردم کم آبی و تشنگی را برای چند سال دیگر باید تحمل کنند ؟

چه خوب است این مسئول محترم بعد از یافتن جواب این معادله : "24درصد بعد 16 سال ، برای 100 درصد چند سال" ؟؟ به دنبال پرتغال فروش بگردد !

بدون شک این مسئول محترم می داند مردم ما چوب سهل انکاری و بی توجهی مدیران و نمایندگان استان در گذشته و حال را می خورند که هیچ توجهی به مسایل زیر بنائی استان نکرده اند و در برابر خیانت آن مدیر غیر بومی که گواهی کرده بود "چون با همین آب موجود می شود کشاورزی استان را مدیریت کرد بنابراین احداث سد طالقان بر روی سرشاخه سفیدرود مانعی ندارد" سکوت کردند شرعا و عرفا مسئول سرنوشت این روزهای مردم استان هستند .

باشد که خداوند کیفر و پاداش آنانی را که می توانستند سرنوشت استان را غیر از این کنند و یا آنانی که از سر دلسوزی با آبگیری سد آیت الله بهجت باعث شدند تا بسیاری از شهرهای گیلان به سرنوشت املش و غیره مبتلا نشوند در این دنیا آشکار سازد تا موجب عبرت دیگران شود . ان شاء الله .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان