Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : دادستان عمومی و انقلاب اسلامی رشت از جمع آوری 3.5 تن زباله توسط محکومان مجازات جایگزین حبس در جاده جیرده این شهر خبر داد.

حجت الاسلام علی مصطفوی نیا عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر گیلان با اشاره به اجرای مجازات های جایگزین حبس از یکم تیر ماه جاری اظهار کرد: قانونگذار موضوع مذکور را تکلیف کرده است.

وی به تغییر آیین دادرسی کیفری اشاره کرد و افزود: در قانون مجازات کیفری برخی از جرایم مانند مجازت های جزای نقدی وجود دارد.

مصطفوی نیا با بیان اینکه اگر فردی به جزای نقدی تا 15 میلیون ریال محکوم شود باید جزای جایگزین را اعمال کنیم، خاطرنشان کرد: سال های گذشته اگر فردی به جزای مذکور محکوم می شد او را به زندان ارجاع می دادند اما در قانون جدیدی باید فرآیند دیگری طی شود.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی رشت بیان کرد: اکنون محکوم باید مال داشته باشد و از آن برداشت شود یا مبلغ جزای نقدی را تقسیط کنیم.

وی با اشاره به اینکه قانونگذار در مرحله بعدی مجازات های جایگزین حبس را مطرح کرده است، تصریح کرد: آیین نامه جدید به تمام استان ها ابلاغ شده و مراکز استفاده کننده از محکومان جایگزین مجازات های حبس مشخص شدند.

مصطفوی نیا متذکر شد: طبق ماده پنج ابلاغیه مذکور نهادهای پذیرنده متقاضی به کارگیری محکومان موظف هستند ظرفیت پذیرش و نوع خدمت مورد نیاز خود را براساس خدمات مندرج در ماده دو و سه این آیین نامه با ذکر محل زندگی محکوم به صورت شش ماه یک بار با هماهنگی فرمانداران حوزه مربوطه به بالاترین مقام دستگاه قضایی اطلاع دهند تا در اختیار دادستان کل کشور گذاشته شود.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی رشت با بیان اینکه محکومان جایگزین حبس در امور آموزشی، بهداشتی، فنی و حرفه ای، خدماتی شامل نگهبانی، کارگری و کشاورزی به کارگیری می شوند، یادآور شد: وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و نفت و همچنین سازمان های و موسسه های اداره کل تابع آنها می توانند محکومان جایگزین حبس را به کار گیرند.

وی خواستار اعلام نیاز دستگاه های مذکور شد و گفت: سیاست قوه قضائیه بر کاهش جمعیت کیفری زندانیان است ضمن اینکه رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تلاش نشود با اندک بهانه ای افراد به ویژه محکومیت های جزای نقدی به زندان ها معرفی شوند، را باید اجرایی کنیم.

مصطفوی نیا با اشاره به جمعیت نیمه فعال محکومان جایگزین حبس در گیلان، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان جاری تعدادی از زندانیان مذکور در بحث زیست محیطی در جاده جیرده رشت به کارگیری شدند و 3.5 تن زباله توسط محکومان جایگزین حبس جمع آوری شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان