Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : آیت الله قربانی ، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت در آخرین جلسه تفسیر قرآن در خصوص زکات فطره مطالبی را بیان کردند که در پی می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاء وَالْمَسَاکِینِ ... روزه ماه رمضان یک خودسازی دارد ، یک دیگر سازی . خودسازیش از مفترات خودداری کردن و بسوی خدا و بندگی شتافتن است که الحمد الله روزه داران ما به این نعمت در ماه رمضان رسیدند .

اما دیگر سازی، جامعه افراد نیازمند و فقیر زیاد دارد و ما هم در دعای هر روز خواندم :اَللّهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ اَللّهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جایِعٍ، ما در ماه رمضان یک وعده غذا را کنار گذاشتیم و نخوردیم که بتوانیم شکم گرسنگان را سیر کنیم و مصالح اسلامی را تامین کنیم و آن زکات فطره است.

زکات فطره بر چه کسی واجب است ؟

هر فردی که می تواند مخارج سالانه خود و یا عائله اش را تامین کند بر او واجب است که برای خودش و برای عائله اش سه کیلو از عین قوت غالب یا پولش را در هشت مصرف که در آیه انماالصدقات بیان شده بپردازد که فقرا و مساکین در اولویت اول آن هشت مورد دارد .

زکات فطره تنها نباید روزه دار بپردازد بلکه هر کسی هم که روزه نمی گیرد بر او نیز واجب است حتما زکات فطره خودش را بدهد .

طریقه تعیین قیمت زکات فطره :

از من سوال می کنند قیمت زکات فطره چقدر است ؟ آنچه در اسلام امر شده این است که هر فرد باید سه کیلو از عین قوت غالب خود یا پولش را به فقیر بدهد .

ممکن است قیمت زکات فطره به تناسب زمان و مکان فرق کند ولی قیمت هر کیلو زکات فطره را ( گندم ، برنج و غیره ) باید از بازارر پرسید که چقدر است ؟

زمان پرداخت زکات فطره :

زکات فطره بهتر است قبل از اقامه نماز عید فطر پرداخت شود ، حال اگر کسی قبل از اقامه نماز به اقوام ، نیازمند ، عالم مورد نظر دسترسی نداشته باشد باید قبل از نماز زکات فطره را کنار بگذارد تا بعد از نماز به آنان برساند .

در دادن زکات فطره اولویت با چه کسانی است و چه مواردی باید رعایت شود ؟

سید می تواند زکات خودش را به سید یا غیر سید بدهد ، اما غیر سید نمی تواند زکات فطره خود را به سید بدهد .

طبق دستور قرآن فقرا و مساکین در اولویت قرار دارند سپس مسجد سازی ، راهسازی ، حوزه سازی و امثال اینها است .

علمای محل را باید در نظر داشت زیرا بعضی از نیازمندان به آنان مراجعه می کنند ولذا به آنها هم زکات فطره را بدهید تا دست آنان باز باشد و بتوانند به مراجعین خود برسند .

سالمندان مورد دیگری است که می توان زکات فطره را به آنان پرداخت زیرا این تشکیلات از طریق امور خیریه اداره می شود و نیازمند به کمک هستند .

نحوه پرداخت زکات فطره :

الف - زکات فطره یک نفر را نمی توان دو نیم کرد ، نیمی را به یکی و نیم دیگر به شخص دیگر پرداخت نمود بلکه باید تمام زکات فطره یک نفر را به یکی داد ولی یک خانواده چند نفره می تواند سهم کامل هریک از اعضای خانواده را به یک نفر یا مکان پرداخت نماید .

ب – سهم سرانه زکات فطره یک نفر نمی تواند تلفیقی باشد ، یعنی نیمی از گندم و نیم دیگر از برنج یا چیز دیگر باشد بلکه باید برای هر نفر بطور کامل از یک نوع قوت پرداخت شود .

ج – خانواده می تواند برای هر یک از اعضای خود قوت غالب مشخص نماید یک نفر را بطور کامل برنج  و نفر دیگر را بطور کامل گندم و و نفر سوم را چیز دیگر تعیین و اختصاص دهد که در این مورد لازم است در زمان کنار گذاشتن زکات فطره قصد یا نیت کند سهم این گندم است و آن برنج و دیگری چیز دیگر .

کفاره روزه به چه کسانی تعلق می گیرد و میزان آن چقدر است ؟   

الف - کسانی که بر اثر پیری ، بیماری و امثال اینها نتوانستند روزه بگیرند برای هر روزه حدود یک کیلو که بیشتر گفته می شود 750 گرم از گندم یا برنج و یا پول آنهان را بعنوان کفاره پرداخت نمایند

ب – کسانی که از روی عمد روزه نگرفتند باید به توضیح المسایل مجتهد خود مراجعه و بر اساس آن عمل نماید .

ان شاء الله خداوند اعمال ما را قبول فرمایند و آنانی که خدماتی ارائه می کنند ، به فقرا می رسند و دل آنان را شاد می کنند خداوند دل همه روزه داران و فطریه دهندگان را شاد فرماد ، انشاء الله . والسلام علیکم .

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان