Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : حضرت آیت الله قربانی با استقرار دو روزی در شهر دیلمان برای استراحت بسبب کثرت مراجعات مردم و طرح مشکلات موجود در شهر استاندار و مدیران اجرائی استان را برای رفع مشکلات اهالی به دیلمان فراخوان کرد که مورد اجابت استاندار گیلان قرار گرفت .

نماینده ولی فقیه در گیلان در جلسه شورای اداری شهر دیلمان که بریاست استاندار گیلان تشکیل شده بود با بیان این مطلب که دیلمان به گردن گیلان و کشور و دنیای تشیع حق دارد ، گفت : نمی گوییم دیلمان خواستگاه تشیع است زیرا خواستگاه تشیع مدینه است اما ترویج تشیع از قرن سوم از این شهر آغاز شد .

وی ادامه داد : فرزندان لایق و دانشمند این منطقه توانستند تشیع مظلوم را در دنیا ترویج کنند و دولتمردان و امیرانی مثل آل بویه و دانشمندانی مانند سلار دیلمی و امثال اینها توانستند تشیع را عالم گیر کنند .

نماینده ولی فقیه در گیلان ادامه داد : متاسفانه در قرن های گذشته استعمار این نور پر فروغ – اسلام - را کم رنگ کرد تا جایی که ما در دوران طاغوت و اوایل انقلاب مرکز بهائیت را در سیاهکل و دیلمان می دیدیم.

وی گفت : بنده به اتفاق مرحوم آیت الله دکتر ضیائی به سیاهکل منزل حجت الاسلام سعیدی می آمدیم که پیر مرد مفلوجی بود، در خانه اش بلندگو گذاشته بود صبح و ظهر اذان می گفت

وی همچنین ادامه داد : ما روزهای جمعه در سیاهکل جلسه داشتیم اما وابستگان به ساواک به آنان شکایت کردند که اینها می آیند علیه شاه صحبت می کنند بهمین دلیل ساواک ما را خواست و جلسه ما را تعطیل کرد.

نماینده اول گیلان در خبرگان رهبری گفت : بهائیت در در این منطقه که خواستگاه تشیع بود نفوذ کرده بود ، مردم هم فرهنگ درستی از اسلام به گوششان نرسده بود زیرا وعاظ اینجا بعضی از آخوندهای درباری بود که با خوانین زدو بند داشتند و از سفره آنان متنعم بودند و حرف های مردم نیز به جائی نمی رسید.

وی گفت : از همان موقع که من در باره فرهنگ تشیع کار کرده بودم با مردم این منطقه ارتباط تنگاتنگ داشتم تا جائی که در اوایل انقلاب اولین آب لوله کشی و برق را بوسیله جهاد سازندگی من به اینجا آوردم و خیلی از چیز های دیگر .

وی ادامه داد : با پیروزی انقلاب ارتباط ها نزدیک تر شد و برخی از بزرگان محل که بچه هایشان امروز دارای سمتی در این شهر هستند و در اینجا تکیه گاه ما بودند به ما کمک می کردند تا مشکلات منطقه را حل کنیم .

آیت الله قربانی با اشاره بر اینکه بعضی از افراد این شهر گیلان شناس و دیلمان شناس هستند و به مردم علاقمندند ، افزود : شما از شخصیت های محلی که دارای اطلاعات مهم و راهبرد هستند غافل نباشید ، اینها بنچاق منطقه هستند و شما مدیران محترم می توانید از اینها بعنوان معین استفاده نمایید تا بتوانید مشکلات منطقه را حل کنید.

وی با تاکیر به اینکه مردم اینجا ولینعمت ما هستند و ما اگر تشیع داریم اینها به ما دادند، گفت : ما چهار کتاب به نام کتب اربعه دارم؛ هیچ مجتهدی بدون این کتاب ها نمی تواند فتوی بدهد ، کافی، من لایحضر الفقیه، تهذیب، استفصار .

وی افزود : سه کتاب از این چهار کتاب در زمان حکومت امیران آل بویه نوشته شد که اگر این امیران نبودند ما نمی توانستیم این امتیاز را داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : یک مژده ای هم به شما بدهم. من لایحضره الفقیه مال شیخ صدوق است؛ پدر شیخ صدوق با دختر عمویش زندگی می کرد ولی صاحب فرزند نمی شد ؛ وی خدمت حضرت مهدی نامه نوشت و از او درخواست کرد که از خدا بخواهد تا فرزندی به او عطا نماید . آقا دستور داد با فلان خانم (دیلمیه) ازدواج کن که خداوند فرزندان صالح به شما خواهد داد که شیخ صدوق یکی از نویسندگان کتب اربعه و شیخ المحدثین ماست مادرش در حقیقت اهل دیلمان است .

وی گفت : این مردم که ولینعمت ما هستند در طول این سالها در محرومیت بسر بردند ، چند خان بر این ها حاکم بود و مردم باید می آمدند در نزدیکی خانه آنان اطراق می کردند تا با آنان یا مامورین رده پایین آنان ملاقات کنند.

وی خطاب به مردم دیلمان افزود : افتخار کنید که امروز استاندار و مدیران کل به زیارت شما آمدند و در خدمت شما هستند .

آیت الله قربانی ادامه داد : من از شهردار این شهر تشکر می کنم که واقعا شهر را متحول کرد ؛ از فرماندار لایق سیاهکل سیاهکل که این منطقه را مدیریت کرده ، ولی بعضی از کارهائی انجام شده "سرکنگبین صفرا فزود" !

وی گفت : درست است برای بیکاران باید شغل ایجاد کرد اما نه کاری که فضای منطقه را آلوده کند و جاده های اینجا را خراب کند و مشکلات فراوانی برای اینجا بوجود آورند .

وی ادامه داد : باخبر شدم کارخانه سیمان که برای 20 ، 30  نفر شغل ایجاد کرده مصالحش را از زنجان تامین می کند ، یعنی از کوههای اینجا استفاده نمی کند ، خب اگر می خواستند از زنجان مصالح بیاورند این کارخانه را در زنجان ایجاد می کردند ! این پروژه از ابتدا روی برنامه مطالعه شده اجرا نشد .

نماینده ولی فقیه گفت : پروژه ای که قرار بود درد و بلائی را از مردم رفع کند درد و بلائی برای مردم ایجاد کرد ، جاده های مردم را خراب کرد ، گرفتاری ایجاد کرد ، آلودگی صوتی ایجاد می کند؛ از آقای استاندار و زیر مجموعه می خواهم یک راه حل درستی برای این مشکل بیندیشند .

وی ادامه داد : گزارش دادند در شبانه روز دو ساعت آب به خانه ها می دهند ، ما هم که آمدیم قرار بود آب خانه عاریتی ما را هم قطع کنند که از همسایه ها کمک گرفتیم .

وی افزود : در دو روزی که در خانه یکی از اقوام ساکن شدیم مردم آمدند مشکلات شان را با ما در میان گذاشتند ، مثلا مسئله گازرسانی یک مسئله مهمی است ،

وی گفت : مهمتر از این مورد روحانیت و فرهنگ اینجا است . چرا بهائیت در اینجا رشد کرد ؟ زیرا روحانیت وابسته به خان ها در اینجا حضور داشتند نه روحانی اهل علم و عمل.

آیت الله قربانی با معرفی مسجد مسجد دیلمان بعنوان یکی از اقدامات خود در اوایل انقلاب گفت : اهالی مساجد به من مراجعه کردند و در مورد مورد مسجد و حسینیه نیمه کاره خودشان صحبت کردند و خیلی مایل بودم امروز مدیران کل اوقاف و تبلیغات اسلامی در اسین جلسه حضور می یافتند تا این مشکل را بطریقی ساماندهی می کردیم .

وی با اشاره به اینکه خیلی از مردم در اینجا بودند که صداقت داشتند ولی دیانت به آنان تعلیم داده نشده بود ، افزود : پنج ، شش نفر از روحانی به من مراجعه کردند که بعنوان روحانی مستقر به اینجا آمدند و خانه ای برای استقرار ندارند و یا اگر خانه ای هم فراهم کردند امنیت ندارد . اگر می خواهیم مردم دینداری داشته باشیم باید روحانیت در اینجا مستقر شود و مسایل دین را برای آنان توجیه و تعلیم دهند .

وی با تاکید به علاقمندی مردم به اسلام گفت : نظام ما نظام اسلامی است ، رهبر ما جانشین ولی الله الاعظم (عج) هست . مدیران ما خدمتگذار رهبر آگاه و فرزانه ما هستند که امروز ایران ما را به قله افتخار رسانده است و ما تا دیروز که عمله استکبار بودیم امروز در برابر قدرت های استعماری می نشینیم و حرف آخر را می زنیم .

نماینده ولی فقیه در گیلان خطاب به حاضران در جلسه گفت : شما مدیران کل باید قدر خودتان را بدانید که می دانید و من دارم تذکر می دهم .

وی افزود : شما یک استاندار و یک مدیر کل و فرماندار و مسئول زمان طاغوت نیستید ، رهبری شما را مقام معظم رهبری دارد و لذا باید رفتار شما بگونه ای باشد که مردم با دیدن رفتار شما به نظام گرایش بیشتر داشته باشند که الحمد الله هستید .

وی ادامه داد : رهبر ما به استانها می رود ، رئیس جمهور ما امروز به کردستان می رود ، استاندار ما هم با جمع مدیران به این شهرستان می آید تا به مشکلات مردم رسیدگی کند .

آیت الله قربانی در پایان گفت : من سه ، چهارتا خواسته مردم را که به من مراجعه کردند فقط نام می برم و انتظار دارم بقیه راخود آقایان رسیدگی کنند .

- اولین مورد آب است که آقایان توضیح دادند . متشکریم از اینکه با تلاش های شبانه روزی برنج های ما را نجات دادید و من این مهم را در خطبه های نماز جمعه هم گفتم .

- مسئله دوم راه است که یک قسمت آن مربوط به کارخانه آسفالت است و مردم به این راهها احتیاج دارند .

- مسئله سوم کشتارگاه است که بنظر من امر مهمی است و باید دامپزشکی به آن توجه ویژه نماید .

- آتش نشانی این شهر در یک کانکس مستقر است که واقعا این در شان نظام ما نیست .

- به من گفتند بخشداری فقط یک کارمند دارد در شرایطی که در ادارات با تراکم نیرو مواجه هستیم واقعا می شود با یک نفر یک اداره ای را مدیریت کرد ؟

- دیروز یکی به من مراجعه کرد که برای کشیدن دندان به لاهیجان رفتم و چون جائی برای استقرار نداشتم با زن و بچه شب را روی ایوان مسجد جامع به صبح رساندم و صبح فردا با مشکل به بیمارستان مراجعه و رفع مشکل کردم ! آیا برای یک دندان کشیدن باید فلان مقدار صرف هزینه و وقت کرد ؟ چرا نباید مرکز بهداشت مجهزی در این شهر مستقر نکنیم ؟

توفیقان همگان را از خداوند خواستارم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان