Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : صابر فیضی، مدیر عامل شرکت مخابرات مطالب تازه ای در باره پیامک و اینترنت بیان کرده است.

وی در گفت وگو با ماهنامه مدیریت ارتباطات گفته است:

 • شبکه مخابرات ایران شبکه پیری است یعنی ما سال 84 کلاً از سیستم آنالوگ به سمت دیجیتال رفتیم اما رشد تکنولوژی آنقدر سریع بود که سیستم دیجیتال فعلی دیگر پاسخگو نیست؛ حتی دیگر پشتیبانی هم ندارد یعنی نه تولیدکنندگان داخلی و نه تولیدکنندگان خارجی تجهیزات فعلی را پشتیبانی نمی کنند. بنابراین ما مجبوریم در تجهیزاتمان جایگزینی داشته باشیم. در دو سال گذشته نزدیک به یک هزار و 500 میلیارد تومان در این بخش سرمایه گذاری کردیم. در حال حاضر مشغول عملیاتی کردن برخی برنامه های سال 90 و 91 هستیم که تجهیزاتمان را خریداری و راه اندازی کنیم.
 •  در حال حاضر اختلالات شبکه ما به جز شهر تهران در سایر جاهای کشور در حد استاندارد است. یکی از مشکلات ما در شهر تهران مربوط به مشکلات آنتن های BTS است، زیرا در عین حال که این شهر، شهر خاصی است و خودش پستی و بلندی دارد، هیچ اصولی برای ارتفاع ساختمان ها در آن وجود ندارد. من همیشه می گویم دوستان شهرسازی و شهرداری وقتی به خارج کشور سفر می کنند، نگاهی هم به پایتخت های کشورهای دیگر بیاندازند، پاریس، ژنو، رم و... را ببینند. در این شهرها ارتفاعات ساختمان ها در کل شهر ممکن است متفاوت باشد، اما ارتفاع ساختمان های هر منطقه یکسان است. آنها تنها برای زیبایی این طراحی ها را انجام ندادند. اینها همه مشکلات کار را بیشتر می کند. البته ما به تهران خیلی امیدواریم، الان مشاور خارجی در حال تربیت نیرو است، تجهیزات در حال تعویض است و بعد از این بازسازی و جایگزینی تجهیزات، امیدواریم مشکل تهران هم حل شود.
 • در بحث توسعه ارتباطات یک پنج ضلعی را باید در نظر بگیرید که این پنج ضلعی همه قسمت هایش باید با هم رشد کنند تا برای همه انواع ارتباطات بتواند پاسخگو باشد. یکی از این اضلاع زیرساخت های فیزیکی هستند. یکی دیگر قوانین است. ضلع دیگر فرهنگ جامعه است، دیگری نیروهای آموزش دیده و ضلع پنجم محتواست. اگر همه اینها با هم رشد کنند، ارتباطات الکترونیک در کشور راه می افتد.
 • دولت می تواند تولیدکننده محتوا باشد یا نظارت بر محتوا داشته باشد. نظر شخصی من این است که حاکمیت باید بر محتوا نظارت داشته باشد و نمی تواند تولیدکننده محتوا باشد. اگر حاکمیت تولیدکننده محتوا باشد، همین مسائل و ابهامات تا سال های دیگر هم ادامه خواهد داشت و به جایی نمی رسیم و در نهایت مردم برای گرفتن محتوا باید به خارج از ایران مراجعه کنند.
 • در سال های 86 و 87 تمام دانشگاه ها را بدون استثناء و بدون اینکه از دانشگاه ها پول بگیریم با فیبر به هم وصل کردیم، در حالی که من اطلاع دارم کتابی که به قیمت 2 میلیون تومان در یکی از دانشگاه های ایران وجود دارد، دانشگاه دیگر نمی تواند آن را بر روی شبکه خودش ببیند و مجبور می شود برود و همان کتاب را با همان قیمت دوباره بخرد. اکثر دانشگاه ها هم کتاب هایشان را دیجیتال کرده اند اما چه کسی از آنها استفاده می کند؟
 •  ما معمولاً مدیرانی را بر سر کار می گماریم که خودشان آشنا به مسائل روز نیستند و در مقابل تغییر مقاومت می کنند. وقتی مدیر شما به تکنولوژی جدید آشنا نیست، نگران است که اگراین تکنولوژی جدید بیاید، من که بلد نیستم، حذف می شوم. هنوز ما این کاربری را در سیستم مدیریتی نداریم. در سیستم دولتی هم این خیلی معروف است که می گویند مدیران ضعیف معمولاً از افراد زیر دستشان که باسواد باشند، می ترسند، در حالی که در دنیا اینطور نیست؛ مدیر، مدیر است، کارشناس هم کارشناس. برخی از کارشناسان هم در کار کارشناسی قوی تر از یک مدیر هستند ولی مدیر نیستند. اینها موضوعاتی است که ما باید از بعد فرهنگ سازمانی روی آنها کارکنیم.
 • تعداد مشترکینی که ارتباط غیرdial up در کشور دارند، الان چیزی در حدود یک میلیون و دویست هزار مشترک است.
 • تعداد مشترکانDial up هم خیلی زیاد است. ما معتقد هستیم اگر محتواهای خوب تهیه کنیم که به حد وفور هم در کشور امکان تولید دارد، حداقل 10 میلیون مشترک یعنی تقریباً 10 میلیون خانوار به ارتباطات پرسرعت نیاز خواهند داشت. برای تولید محتوا باید تلاش شود. زمانی که در قم خدمت علما رسیدیم هم مطرح کردم که اطلاعات و امکاناتی که در سایت هایتان هست را در اختیار مردم قرار دهید تا از آنها استفاده کنند. دولت هم باید فقط و فقط دانشگاه را مدیریت کند. ما صداوسیما را داریم، وزارت ارشاد را داریم، گروه سینماها را داریم، اصناف را داریم و... که می توانند در تولید محتوا مشارکت کنند.
 •  برای اینترنت محض 128 کیلوبیت تقاضا وجود ندارد، اما برای ارتباط 10 مگابیت که داخلش اینترنت 128 هم هست، اینترنت 512 هم هست، تقاضا وجود دارد. ما اگر بتوانیم محتوا آماده کنیم، این کشور کشش 10 میلیون مشترک با ارتباطات با سرعت 10 مگابیت را در پنج سال آینده دارد و شدنی هم هست؛ اما چرا می گوییم برای اینترنت 128 کلیوبیت متقاضی نداریم؟ علتش این است که مشکل دریافت اطلاعات دارند و جواب نمی گیرند. یعنی الان در رابطه با گرفتن اطلاعات اینطوری شده که اگر شما می خواهید به سایت بانک ملی مراجعه کنید، اول به سرور جستجوی خارج از کشور برمی خورید، خب جواب نمی دهد و زمان را از دست می دهید ولی آماری داریم که 80 درصد مردم علاقه مندند کارهای خود را از منزل انجام دهند.
 • ما هیچ اطلاعاتی را ذخیره نمی کنیم جز اطلاعاتی که خود مشترک مراجعه کند، مثلاً یک نفر مراجعه می کند که من این همه پیامک نزدم. ما یک لیست به او می دهیم که در این تاریخ و در این ساعت شما به این شماره هاپیامک زدید ولی محتوای آن را نداریم، چون نمی توانیم داشته باشیم. حجم پیامک ها به حدی است که نمی توانیم نگهداری کنیم.
 • اخیرا‍ً یک نامه به سازمان تنظیم مقررات زدم که papها حق ندارند بگویند ارتباط از مخابرات قطع شده، باید بگویند مشکل از زیرساخت است، چون از من که سرویس نگرفته اند. من که اینترنت را به آنها نفروخته ام. آنها مستقیم از زیرساخت گرفته اند. اینترنت قطع می شود می گویند از مخابرات قطع شده. ما هم گفتیم از این به بعد حق ندارید اسم مخابرات را بیاورید. البته اینها هم حق دارند. مردم هم حق دارند. هنوز برخی نمایندگان مجلس نیز وزیر ارتباطات، وزیر مخابرات می گویند.
 • اتفاقاً زمانی که اینترنت پاک و حلال مطرح شد، آقایان سؤال کردند نظر تو چیست؟ گفتم من با این موضوع کاری ندارم ولی آنهایی که در گذشته به ما اینترنت حرام فروخته اند، مسؤولیت شرعی اش جرم دارد، حد دارد وباید پاسخگو باشند!
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان