Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان گفت: مرکز داده گیلان با متصل شدن دستگاه های اجرایی به صورت عملیاتی در هفته دولت امسال افتتاح می شود.

سیروس رضایتی امروز با اشاره به اینکه مرکز داده گیلان از 27 اردیبهشت ماه امسال آماده افتتاح است اظهار کرد: گیلان جزو هشت استان نخست راه اندازی مرکز داده در کشور است.

وی مرکز داده را عنصر اصلی دولت الکترونیکی عنوان کرد و افزود: سازمان ها در فضای مرکز داده خدمات خود را به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می کنند.

رضایتی با بیان اینکه فعالیت مرکز داده نیازمند وصل شدن دستگاه ها از طریق کابل فیبر نوری است، تصریح کرد: دستگاه ها باید بستری را فراهم کنند تا مردم بتوانند از طریق الکترونیکی خدمات را دریافت کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از اختصاص یک درصد از اعتبارات عمرانی دستگاه ها برای ارائه خدمات الکترونیکی با ابلاغ محمدعلی نجفی استاندار خبر داد و بیان کرد: کمک هایی از طریق وزارت ارتباطات و فناوی اطلاعات برای ارائه خدمات دولت الکترونیکی به دستگاه ها می شود.

وی با اشاره به اینکه مرکز داده گیلان با اتصال دستگاه ها به صورت عملیاتی در هفته دولت امسال افتتاح می شود، خاطرنشان کرد: تاکنون 10 دستگاه اجرایی فعالیت برای اتصال به مرکز داده استان را آغاز کردند.

رضایتی فعالیت دستگاه های اجرایی برای ارائه خدمات الکترونیکی را از طریق کارگروه توسعه دولت الکترونیکی در گیلان عنوان کرد و گفت: وجود زیرساخت های ارتباطی از موضوع های مهم در استان ها محسوب می شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه ایجاد شبکه دسترسی به عهده دولت است، یادآور شد: شبکه دسترسی درون استانی در اختیار اپراتورهای بخش خصوصی است.

وی زیرساخت ها را در سه بخش شبکه فیبر نوری، پهنای باند و سوئیچ های بین استانی و بین المللی دانست و اظهار کرد: زیرساخت ها برای ارائه خدمات لازم به مردم باید آماده باشد.

رضایتی با اشاره به اینکه شبکه فیبر نوری گیلان از سه مسیر به شبکه ملی و بین المللی وصل است، بیان کرد: گیلان از مسیر استان های مازندران، قزوین و اردبیل به شبکه متصل شده است.

وی به وجود 500 کیلومتر شبکه قدیمی در گیلان اشاره کرد و افزود: 430 کیلومتر شبکه جدید در استان در حال احداث است و گیلان را به شبکه ملی و بین المللی متصل می کند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با بیان اینکه 200 کیلومتر شبکه فیبر نوری در مسیر رشت ـ آستارا در کنار شبکه قدیمی به بهره برداری رسیده است، تصریح کرد: شبکه فیبر نوری رشت ـ چابکسر 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رضایتی از پیشرفت 50 درصدی شبکه فیبر نوری در لوشان خبر داد و گفت: مسیر مذکور به زودی به بهره برداری می رسد و شبکه فیبر نوری گیلان به 930 کیلومتر افزایش پیدا می کند.

وی پهنای باند در زیرساخت دولت الکترونیکی را مهم دانست و خاطرنشان کرد: پهنای باند گیلان 32 گیگابایت است و اکنون از 9 گیگابایت استفاده می شود و 23 گیگابایت ظرفیت خالی در پهنای باند داریم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با اشاره به وجود کانال های تلفنی و سوئیچ ها در استان، یادآور شد: اکنون بیش از 80 هزار کانال سوئیچ در گیلان داریم و ارتباط تلفنی ما را با استان های دیگر و بین الملل برقرار می کند.

رضایتی به استفاده از 21 هزار کانال در گیلان اشاره کرد و افزود: 60 هزار کانال ظرفیت خالی در استان داریم بنابراین در مجموع گیلان به لحاظ زیرساختی مشکلی ندارد و در آینده با مشکل مواجه نمی شود.

وی با تاکید براینکه فیبر نوری می تواند پهنای باند گسترده ای را ایجاد کند، اظهار کرد: ارتباط تلفنی، رادیویی، امواج دیتا و داده مانند پیامک، اطلاعات نوشتاری، عکس و حتی فیلم و تصویر در قالب فیبرنوری امکانپذیر است.

این مسئول به امنیت کامل در شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: برنامه پنجم توسعه کشور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را موظف کرد شبکه ملی اطلاعات را تا پایان این برنامه راه اندازی کند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان یادآور شد: تا پایان برنامه پنجم توسعه 60 درصد از خانوارها باید به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان