Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : دبیر شورای فرهنگ عمومی گیلان با بیان اینکه این استان دارای سه مشخصه فرهنگی است، اظهار کرد: گیلان سرزمین علوی تبار، نخبگان باهوش و سرای اهل قلم است.

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در همایش استانی شورای فرهنگ عمومی در گیلان، گفت : اگر توصیف درست نباشد، تبیین درستی صورت نخواهد گرفت.

وی ضمن توصیفی از وضعیت جغرافیایی و آماری گیلان، اظهار کرد: این استان دارای سه مشخصه فرهنگی است.

فاضلی در تشریح مشخصه نخست با بیان اینکه گیلان «سرزمین علوی تبار» است، اذعان کرد: اولین حکومت شیعی ایران در گیلان تشکیل شد و سرداران آل بویه و آل کیا باعث تثبیت و ترویج فرهنگ علوی شدند .

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان گیلان با بیان اینکه این استان، سرزمین بزرگانی چون سلار دیلمی، میرزای رشتی و آیت الله بهجت است، گفت: ۲۴ حوزه علمیه با ۲ هزار و ۶۰۰ طلبه خواهر و برادر در استان وجود دارد که ظرفیت خوبی برای اشاعه فرهنگ اسلامی در جامعه است.

وی با بیان اینکه ۷۲۰ کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان فعال هستند اذعان کرد: همچنین ۶۰۰ مسجد طرح تلاوت نور را اجرا کرده و ۲۹ خانه نور در استان موجود است.

فاضلی در ادامه با بیان اینکه مشخصه دوم استان این است که گیلان «سرزمین نخبگان باهوش» است، افزود: اولین مرکز آموزش عالی در استان گیلان در سال 1344 ه.ش با گشایش آموزشگاه عالى پرستارى آغاز به کار کرد و در پى آن مدرسه عالى بازرگانى رشت در سال 1348 و مدرسه عالى پرستارى در سال 1355 تأسیس شد.

وی، وضعیت فرهنگی گیلان را با قبل از انقلاب اسلامی قابل مقایسه ندانست و افزود: امروز ۱۲۷ هزار دانشجو در دانشگاه های استان در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند که ۶۷ هزار نفر آنان در دانشگاه های دولتی و 60 هزار نفر در دانشگاه های آزاد تحصیل می کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، «سرای اهل قلم» را سومین مشخصه استان اعلام کرد و گفت: ۶۳ موسسه فرهنگی و هنری، 180 نشریه، ۱۲ دفتر خبرگزاری و ۳۱ پایگاه خبری دارای مجوز در استان فعالیت دارند.

فاضلی با بیان اینکه در گیلان هر کس می خواهد بر دیگری تولیت پیدا کند باید دستی بر قلم و بیان داشته باشد، اظهار کرد: نماینده ولی فقیه در استان دارای قلمی زبانزد هستند که از قبل از انقلاب اسلامی نیز مطرح بوده است.

وی ادامه داد: این استان دارای مفاخر فرهنگی شاخص از جمله روحانی مبارز و مبارز روحانی میرزاکوچک جنگلی؛ دکتر محمد معین که اگر نبود تلاش ایشان لغت نامه دهخدا به سرانجام نمی رسید و فرهنگ ایشان نیز که زبانزد خاص و عام است؛ کیومرث صابری معروف به گل آقا، شیون فومنی، آیات عظام بهجت فومنی، احسانبخش، محمدی گیلانی و امینیان، اساتید خمامی زاده، نوزاد، پروفسور سمیعی، پروفسور اکبرزاده و پروفسور رضا می باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان گیلان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: استان گیلان با جمعیت دو میلیون و پانصد هزار نفری اش دارای مردمانی گشاده روی چون جنگل های گیلان، مستحکم در مسائل دینی همچون استحکام کوه های استان و به دریادلی دریای خزر هستند.

فاضلی ادامه داد: علاوه بر مشخصه های مذکور که در خصوص جمعیت ثابت استان صدق می کند، عینک دیگری در نگاه به مردم گیلان وجود دارد و آن با توجه به این مقوله است که به تعداد جمعیت ثابت آن دارای جمعیت شناور به عنوان میهمان و گردشگر می باشد.

همایش استانی شورای فرهنگ عمومی در گیلان با حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، اعضای شورای فرهنگ عمومی استان و ائمه جمعه، فرمانداران و دبیران شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان های گیلان، پیش از ظهر امروز در بیت نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد.

زعامت گیلان در طول تاریخ با اهل قلم بوده است

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این دیدار با بیان اینکه ذعامت معنوی آیت الله قربانی باعث پشت گرمی مدیران استان است، گفت: ما از این حیث که در استانی فرهنگ پرور از این استاد صاحب قلم بهره مندیم به خود می بالیم.

وی با اشاره به اینکه آیت الله قربانی به قلم و اندیشه توانا در کشور مشهور هستند، افزود: این شهرت بواسطه منسب کنونی ایشان بوجود نیامده است بلکه ایشان از پیش از انقلاب به قلمشان مشهور بودند و اکنون نیز در استان از تراوشات فکری و قلمی ایشان بهره می بریم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان گیلان ادامه داد: از مشخصه های آیت الله قربانی این است که موضوع را قبل از وقوع، صید می کنند که صید موضوع نکته ای مهم و ارزشمند است.

فاضلی با بیان اینکه در طول تاریخ، ذعامت گیلان عموما با اهل قلم ، فکر و اندیشه بوده است، اظهار کرد: علمایی که می پذیرند بار سنگین مسئولیت را بر دوش بکشند به نوعی کارشان جهاد و ایثار است که این فرهنگ باید در کشور ساری و جاری شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان