Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : از مسئولین انتظار داریم در تدوین طرح های جدید نسبت به محیط زیست مسئولانه تر و دلسوزانه تر رفتار کنند، تمام این درختان تاریخ شهر ما هستند و تاوان توسعه شهری را محیط زیست و درختان نباید بدهند.

تهمینه شمشادی، عضو هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان با اشاره به قطع درختان از مسیر میدان حشمت تا میدان توشیبا اظهار کرد: گیلان با توجه به سرسبزی که دارد متاسفانه به دلیل تراکم جمعیت سرانه فضای سبز به ازای هر نفر 2 و نیم متر مربع است.

وی با تاکید بر اینکه باید همین فضای سبز موجود را هم حفظ و پاسداری کنیم، افزود: با ارائه این طرح ما به اعضای شورای شهر و شهرداری مراجعه کردیم و آنان طرح جابه جایی درختان را مطرح کردند؛ با توجه به اینکه درخت فصل خوابی دارد و این طرح در تهران جواب نداد و باعث خشکیدن تعداد زیادی از درختان شد لذابا جابه جایی درختان 60 ساله نمی توانیم طراوت آنها را حفظ کنیم.

شمشادی گفت: بعد از این اتفاق مردم دل نگران محیط زیست با دفتر انجمن تماس گرفتند و اظهار ناراحتی کردند لذا ما از اعضای شورای شهر که منتخب مردم هستند و همچنین شهردار محترم انتظار داریم که راهکار درستی داشته باشند چراکه الان نگاه جهانی به حفظ درخت است امیدواریم مطالعات پروژه به اندازه کافی دقیق بوده که ارزش قطع درختان را داشته باشد.

عضو هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان ادامه داد: طبق ماده 66 آیین دادرسی در چنین مواردی انجمن حق اعتراض دارد، در این راستا بیانیه ای صادر شد و حتی به اداره حفظ حقوق بیت المال هم ارسال شد؛ مسئولین تعهداتی در جهت حفظ درختان یا پرورش مجدد درختان کرده اند اما متاسفانه آنقدر بی اعتمادی ایجاد شده لذا با چه اصولی می توانیم روی حرفای دیگر اعتماد کنیم.

وی با بیان اینکه محیط زیست بستر توسعه است، گفت: توسعه ای پایدار است که با حفظ منابع طبیعی همراه باشد، نباید برای توسعه، طبیعت را تخریب کرد، BRT برای شهرهای بزرگ با خیابان های عریض است؛ می توانستند برای توسعه در خیابان های کمربندی شهر که بار ترافیک زیادی را تحمل می کنند با ایجاد چند ایستگاه اتوبوس و اتوبوس های جدید کمک بهتری به شهروندان کنند چراکه از میدان حشمت تا میدان توشیبا مسافت زیادی نیست و حتی با پیاده روی ساده می توان این مسیر را طی کرد.

شمشادی با تاکید بر اینکه طبیعت ارثی نیست که از گذشته رسیده باشد بلکه امانتی است که به ما سپرده شده، بیان کرد: از مسئولین انتظار داریم در تدوین طرح های جدید نسبت به محیط زیست مسئولانه تر و دلسوزانه تر رفتار کنند، تمام این درختان تاریخ شهر ما هستند و تاوان توسعه شهری را محیط زیست و درختان نباید بدهند.

عضو هیات مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان یادور شد: خوشحالم که شهروندان ما مسئولانه نگاه می کنند و دلسوزانه با تماس های پیاپی با دفتر اعلام نگرانی می کنند، هر چقدر هم این پروژه عملی شود اما خاطره ای تلخ و وجدانی ناراحت از قطع درختان، همراه ما خواهد بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان