Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : امروز، هشتم مرداد روز «جنگل» نامگذاری شده است تا حرکت و پویشی برای یادآوری اهمیت جنگل و اطلاع رسانی و فرهنگسازی به منظور حفظ آن ایجاد شود و بدانیم که جنگل رمز حیات به شمار می رود.

کشور ما ایران، سرزمینی با آب و هوای خشک و نیمه خشک است که فقط 6 درصد از کل مساحت آن را جنگل های طبیعی تشکیل می دهند و این میزان بسیار پایین تر از حد متوسط و میانگین جهانی است. جنگل های ایران قدمت زیاد و ارزش های غیر قابل احصائی دارند و خدمات بسیار متنوع و گسترده ای را به بشریت و کره خاکی عرضه کرده اند.

تولید آب، محصولات غذایی، حفاظت از خاک، تلطیف هوا و منظر زیبا فقط بخشی از خدمات جنگل هاست، اما متاسفانه روند تخریب آنها بیش از هر زمانی نگران کننده به نظر می رسد. بررسی عکس های هوایی دوره 50 ساله 1334 تا 1386 توسط سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نشان می دهد که به طور متوسط سالانه 2867 هکتار از جنگل های شمال ایران تخریب شده است و اگر این رویه ادامه پیدا کند تا پنجاه سال آینده در بسیاری از نقاط شمال ایران آثاری از جنگل های بازمانده از دوران سوم زمین شناسی نخواهیم داشت.

جنگل ها می توانند بدون اینکه آسیب های جبران ناپذیر رایج را تحمل کنند، سبب ارتقای سطح معیشت مردم و رونق اقتصادی جوامع محلی از طریق گردشگری و مشاغل سبز شوند. پس تلاش کنیم و نگذاریم که این سرمایه از بین برود.

لذا امروز، هشتم مرداد از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و با همراهی سازمان صدا و سیما روز «جنگل» نامگذاری شده است تا حرکت و پویشی برای یادآوری اهمیت جنگل و اطلاع رسانی و فرهنگسازی به منظور حفظ آن ایجاد شود و بدانیم که جنگل رمز حیات به شمار می رود. امیدوارم این روز در تقویم ما روزی خاطره انگیز و ماندگار در دفاع از ساحت پر برکت جنگل شود.

علاوه بر ضرورت اتخاذ سیاست ها و برنامه ریزی های مناسب در دستگاه های دولتی که در این زمینه نقش مهمی دارند، اصلاح رفتارهای نادرست ناشی از عدم آگاهی و آموزش نیز اهمیت حیاتی داشته و دارد، چراکه ناآگاهی شهروندان، تیشه ای است که متأسفانه به جان جنگل های کشور افتاده است.

مهندس داود زارع، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اهداف طراحی روز جنگل، اظهار کرد: با توجه به شروع موج سفرهای تابستانی و به منظور اطلاع رسانی و آموزش همگانی برای ارتقای حفاظت از جنگل ها، هشتم مرداد با عنوان روز جنگل رمز حیات تعیین شده است.

وی با اشاره به اهمیت روزافزون جنگل در بحث توسعه پایدار، ایجاد تنوع زیستی(گیاهی و جانوری) و رویش گاه های طبیعی، حفظ اکوسیستم، تامین منابع آب شیرین با تقویت سفره های زیرزمینی، تقویت بنیه کشاورزی، تعدیل آب و هوا با رهاسازی اکسیژن و جذب گازهای مضر و مخرب زیست محیطی، جلوگیری از وقوع سیل و سایر حوادث قهری و سوانح طبیعی، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور، وجود این جنگل های طبیعی، فوق العاده حساس و مغتنم هستند و از لحاظ کارشناسی به طور کلی جنگل های طبیعی با توجه به تهدیداتی که متوجه آنهاست به عنوان اکوسیستم های حساس محسوب می شود.

مهندس زارع تغییر کاربری، ویلاسازی، قاچاق چوب، بهره برداری بی رویه، گسترش اجرای پروژه های عمرانی در داخل جنگل ها، زباله، آتش سوزی و عدم توجه به توسعه حفاظت از جنگل ها را از عوامل ویرانگر جنگل های کشور دانست و ادامه داد: اگر برای آنها فکری عاجل اندیشیده نشود با بحران هایی جدی تر از امروز مواجه خواهیم شد؛ البته تغییر این روند، نیازمند حرکتی اجتماعی، فرهنگی و عزم فراگیر ملی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با تاکید بر آگاه سازی مردم نسبت به اهمیت جنگل، گفت: باید به مردم آگاهی داد که ضمن استفاده از جنگل ها و طبیعت، آن را حفظ کنند و برای نسل های کنونی و آینده نگه دارند. در واقع نامگذاری روزی به نام روز جنگل با همین هدف طراحی شده است.

وی با بیان اینکه بحث مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی با مشارکت مردم میسر می شود، عنوان کرد: یکپارچه سازی پروژه های حوزه های آبخیز در قالب طرح جامع حوزه های آبخیز، در کنار مشارکت مردمی به حفاظت از جنگل ها خصوصا جنگل های گیلان کمک می کند.

زارع ضمن اشاره به نقش مؤثر رسانه در فرهنگ سازی و حساس کردن اذهان عمومی نسبت به مسئله جنگل و مشارکت در حفظ و نگهداری از آن، تصریح کرد: گام اول درخصوص حفاظت از جنگل، بیان لزوم وجود جنگل و بیان اهمیت آن است که بی شک بدون آموزش و فرهنگ سازی میسر نخواهد شد. حفاظت از جنگل و محیط زیست بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان