Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : آیت الله زین العابدین قربانی ، نماینده ولی فقیه در گیلان در نشست صمیمانه با اعضای مجمع مکتب امام صادق(علیه السلام) که در بیت وی برگزار شد، اظهار کرد: امام صادق(علیه السلام) نقش ارزنده ای در گسترش مکتب اسلامی در زمان خویش داشتند.

وی با بیان اینکه در زمان این امام همام دو گروه از مسلمین در جامعه حکومت می کردند گفت: بنی امیه و بنی عباس که دشمن یکدیگر بودند از این رو برای امام صادق(علیه السلام) فرجه ای پیش آمد که از این موقعیت بهترین بهره را برده و دانشگاهی در مدینه تاسیس کند.

آیت الله قربانی اذعان کرد: با تاسیس این دانشگاه حدود 4 هزار شاگرد از محضر امام صادق(علیه السلام) استفاده می کردند و بر اساس آمار حدود 9 هزار رساله از درس های امام صادق(علیه السلام) شناسایی شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: جابربن حیان 500 رساله امام صادق(علیه السلام) را در زمینه علوم طبیعی نوشته است.

وی به شخصیت اخلاقی و کلامی امام پرداخت و افزود: تخصص در کلام، ادب، فقه، حدیث و غیره از جمله تخصص های بودند که شاگرادان امام هر کدام در این زمینه ها تبهر داشتند.

آیت الله قربانی اذعان کرد: در زمان خویش امام صادق(علیه السلام) کار فرهنگی بسیار چشم گیری انجام دادند که اگر ایشان چنین کاری نمی کردند و از فرصت های مجادله و مناظره استفاده نمی کرد امروزه ما نمی توانستیم پاسخگویی مسائل اسلامی و مذهبی و فقی کشور باشیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان خاطر نشان کرد: با تاسیس دانشگاه و گسترش فرهنگ مکتب امام جعفر صادق(علیه السلام) بود که اکنون ما در زمینه ای مذهبی و فرهنگی پر بار هستیم.

وی تصریح کرد: شاگردان امام جعفر صادق(علیه السلام) در زمان خود پاسخگو مسائل مذهبی، فرهنگی و غیره بودند ولی متاسفانه امروزه چنین نیست.

آیت الله قربانی اظهار کرد: دشمنان اسلام در فکر این هستند که  اسلام را از ریشه نابود کنند ولی ما متاسفانه هیچ اقدامی انجام نداده ایم.

وی با تاکید بر مطالعه بسیار اذعان کرد: مسئولانی که در بخش تبلیغ دین  مسئولیت دارند می بایست در جهت ارتقاء فرهنگ دینی جامعه کوشش کنند و خود را متکی به نماز و روزه و روز مرگی نکنند در این راستا با مطالعه و انتقال فرهنگی دینی بکوشند.

نماینده ولی فقه اذعان کرد: اکنون دشمنان ما 20 هزار سوال در زمینه اسلامی و فقه ارائه داده اند که ما بدون مطالعه در این زمینه هیچ جوابی نداریم.

آیت الله قربانی تصریح کرد: با مطالعه و همکاری سعی کنید که فکر اجتهادی در جامعه را افزایش داده و آماده پاسخگویی هر گونه مسائل اسلامی و مذهبی باشید.

DSC_4023

DSC_4092

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان