Wednesday، 22 May 2024 | چهارشنبه، 02 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از کاهش 3 هزار هکتاری عرصه های شهری با اجرای طرح های تفصیلی جدید در این استان خبر داد.

شعبان علی خاوری با تاکید بر اجرای طرح های تفصیلی در نقاط مختلف گیلان اظهار کرد: ساخت و سازها باید بر مبنای طرح های تفصیلی انجام شود.

وی از کاهش سیر پرونده های کمیسیون ماده پنج از سال 90 تاکنون در گیلان خبر داد و افزود: سال 90 تعداد 2 هزار و 530 پرونده در کمیسیون ماده پنج داشتیم و این روند در سال 93 به 791 پرونده رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه تخلف در ساخت و سازها از مشکلات در حوزه شهری است، تصریح کرد: کمیسیون های ماده 100 به دلیل نبود منابع پایدار شهری تبدیل به کمیسیون های معاملاتی شده است.

خاوری متذکر شد: کمیسیون های ماده 100 برای اینکه انتظار مردم را برآورده کنند چشم خود را روی تخلف ها بسته اند و در این بخش دچار مشکل بسیار هستیم.

وی با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در بخش برون شهری گیلان، بیان کرد: دو سال گذشته برنامه جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در بخش برون شهری تدوین شده و به عنوان دستورالعمل به تمام فرمانداری ها ابلاغ شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان به تجدیدنظر در طرح های جامع و تفصیلی در 16 شهر استان اشاره کرد و گفت: در طرح های جدید سه هزار هکتار از عرصه های شهری گیلان کم شده است.

خاوری خواستار ثبت اسناد اراضی ماده 10 در حوزه راه و شهرسازی گیلان به نام دولت شد و خاطرنشان کرد: 110 هکتار اراضی متصرفی راه و شهرسازی در استان داریم و تاکنون 50 هکتار را توانسته ایم آزادسازی کنیم.

وی بر ارجاع پرونده های متصرفی به محاکم قضایی تاکید کرد و یادآور شد: انتظار داریم به پرونده های متصرفی به صورت کیفری پرداخته شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه حراست فیزیکی از عرصه ها برای این دستگاه سخت است، اظهار کرد: انتظار داریم شهرداری ها و بخشداری ها با تصرف های غیرقانونی برخورد کنند.

خاوری بر آزادسازی حریم راه ها در گیلان تاکید کرد و افزود: فضای سبز و جنگل در تمام مناطق استان وجود دارد و این امر نباید مانع توسعه گیلان باشد.

وی از اجرای پروژه های بسیار راه و شهرسازی در گیلان خبر داد و بیان کرد: استفاده از مصالح ساختمانی از منابع رودخانه ای و کوهی حائز اهمیت است اما در بخش معادن کوهی با مشکل مواجه هستیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان