Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : کوه خواری، دریاخواری و البته زمین خواری از جمله پرونده هایی هستند که این روزها یکی پس از دیگری برای رسیدگی به دستگاه قضا ارجاع داده می شوند.

وطن امروز نوشت: کوه خواری، دریاخواری و البته زمین خواری از جمله پرونده هایی هستند که این روزها یکی پس از دیگری برای رسیدگی به دستگاه قضا ارجاع داده می شوند.

از پرونده های قدیمی زمین خواری که به تازگی رسانه ای شده و در نوبت بررسی دستگاه قضایی قرار گرفته، ماجرای 260هکتار زمین زراعی است که در گردنه حیران با استفاده از رانت و نفوذ برخی نمایندگان مجلس ششم به ویلا تبدیل شده است.

ماجرای پر پیچ و خم تبدیل اراضی زراعی حیران که به دلیل اعمال نفوذ تا امسال مسکوت مانده بود، چیزی جز سرگردانی و حیرانی برای کشاورزان منطقه به دنبال نداشته اما جیب بسیاری از افراد را که از زمان مجلس ششم و دولت اصلاحات سنگ بنای تخریب این زمین ها و تغییر کاربری آنها را بنا نهاده اند، پر کرده است.

چگونگی تبدیل اراضی کشاورزی به ویلاهای میلیاردی و طرحریزی نمایندگان وقت برای سوءاستفاده از زمین های منطقه حیران به بهانه اجرای طرح هادی روستایی، موضوعی بود که صفر نعیمی، نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی«وطن امروز» به تشریح آن پرداخت و ناگفته هایی از این ماجرا را بیان کرد.

چشم ها به دنبال روستای حیران

روستای حیران از قدیمی ترین سکونتگاه های شهرستان آستاراست که آب و هوای منحصر به فرد و قرار گرفتن در مسیر جاده بین المللی و هم مرزی با جمهوری آذربایجان بر جاذبه های این منطقه افزوده و باعث شده بسیاری از افراد همواره به این منطقه چشم طمع داشته باشند.

صفر نعیمی، نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب و درباره سیر شکل گیری پرونده زمین خواری در روستای حیران بیان داشت: در سال 82 نمایندگان وقت زمین های روستای های حیران علیا، سفلی و وسطی را محصور و قطعه بندی را آغاز کردند.

نعیمی با اشاره به نحوه تصاحب زمین های کشاورزی یادآور شد: طی سال های یاد شده برخی نمایندگان با کمک مدیران محلی و استانی و به نام اجرای طرح هادی روستایی زمین های کشاورزی را قطعه بندی کرده و به بستگان نسبی خود که شباهتی از نظر نام فامیل نداشتند واگذار کردند.

به گفته وی قطعه بندی زمین ها طلسم این کار را شکست و وابستگان و افراد نزدیک به برخی نمایندگان صاحب نفوذ با ارائه طرح هایی همچون احداث تله کابین پای خود را به منطقه حیران باز کردند.

طرح هادی روستایی یا بهانه زمین خواری

چگونگی تصاحب زمین های کشاورزی و تغییر کاربری آنها به منظور ساخت ویلا از دیگر موضوعاتی است که نماینده آستارا به آن اشاره کرده است.

وی در توضیح روند واگذاری این اراضی خاطرنشان کرد: اجرای طرح هادی روستایی آن هم به شیوه ای غیرمرسوم و غیرقانونی باعث زمین خواری در منطقه شد.

بنابر اظهارات نعیمی، 3 روستای حیران علیا، سفلی و وسطی با هم فاصله زیادی دارند و باید طرح هادی به صورت تفکیکی در این روستاها انجام گیرد اما به دلیل مقاصد خاص، نمایندگان وقت با اعمال نفوذ طرح هادی را به صورت تجمعی در 3 روستا به اجرا درآوردند.

160هکتار زمین کشاورزی قربانی مرحله اول

اگر طرح هادی به صورت جداگانه در روستا ها عملیاتی شده بود تنها 30هکتار زمین را تحت پوشش قرار می داد اما با تجمیع 3 روستا 160هکتار زمین زیر چتر طرح هادی قرار گرفت.

نماینده مردم آستارا با بیان این مطلب یادآور شد: با اجرای طرح هادی 160هکتار از اراضی منطقه برای ویلاسازی آماده شد و با بالا کشیدن قیمت زمین طمع افراد هم دوچندان شد.

وی با اشاره به مرحله دوم زمین خواری در منطقه حیران گفت: با انجام مرحله اول و همزمان با رشد مناسب قیمت ها سودجویان که از جمله افراد با نفوذ و متمول بودند موضوع بازنگری طرح هادی را پیشنهاد دادند و در قالب این طرح 100هکتار دیگر به مجموع اراضی تحت تصرف خود اضافه کردند.

لو رفتن پرونده زمین خواری نزد فرماندار

آنچه ماجرای زمین خواری حیران را پیچیده تر کرده مخفی ماندن این حجم از زمین خواری و پرونده قطوری است که تا به حال به آن رسیدگی نشده است.

نماینده مردم آستارا در توضیح این مطلب بیان داشت: به زعم سودجویان برنامه ها به خوبی پیش می رفت اما با تغییر دولت ها و روی کار آمدن مدیران جدید رویه قبلی قابل انجام نبود. زمانی که برای دریافت مجوز 100هکتار دوم به فرمانداری مراجعه کردند فرماندار به قضیه مشکوک و از پشت پرده زمین خواری حیران مطلع شد.

به گفته وی تا زمانی که شکایتی صورت نگیرد و معترضی وجود نداشته باشد دستگاه قضا هم به ماجرا ورود پیدا نمی کند، دلیل اینکه این موضع تا به حال مسکوت مانده هم همین است. نعیمی اظهار داشت: زمین خواران منطقه حیران که از افراد بانفوذ هستند با استفاده از رانت یا قدرت خود، معترضان و کشاورزان شاکی را ساکت کردند. این افراد که در منطقه حضوری پویا داشتند و برای سرکشی به ویلاها یا برگزاری جشن و میهمانی به منطقه سرکشی می کردند، دائم اوضاع منطقه را تحت نظر داشتند.

برخورد جدی دستگاه قضا

تغییر کاربری زمین های کشاورزی و تصاحب زمین در منطقه حیران با توجه به ویژگی های منطقه و همچنین محدود بودن قطعات، رشد قابل توجه قیمت ها و البته سوءاستفاده مالی قابل توجهی را برای عاملان این کار به همراه داشته است. البته با رسانه ای شدن این موضوع و ورود دادستان کشور به این پرونده واگذاری این ویلاها هم به جریان افتاده است.

نعیمی در این باره عنوان کرد: همزمان با برملا شدن پشت پرده این ماجرا بسیاری از افراد که طی برنامه ریزی های نمایندگان در سال 82 در این منطقه صاحب ویلا شدند برای فروش آن اقدام کرده اند.

وی با اشاره با پیگیری قضایی این پرونده افزود: درخواست نمایندگان و مردم منطقه حیران از دستگاه قضا این است که با جدیت و بدون در نظر گرفتن عناوین و پست صاحبان ویلاها برای رسیدگی به این پرونده وارد عمل شود ضمن اینکه با بررسی دقیق سند ها نفرات اول و مالکان اولیه این ملک ها را شناسایی کند تا سودجویان گمان نکنند با فروش ویلا ها از زمین خواری تبرئه شده اند./ منبع : نسیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان