Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه ما در صنایع هوا فضا تمامی بردهای موشک های بالستیکی را در دست تولید داریم، گفت:این مسیر را متناسب با نیاز دفاعی خودمان و تهدیدات موجود ادامه می دهیم.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران با تبریک سالروز صنعت دفاعی و همچنین گرامیداشت هفته دولت، اظهار کرد: امسال هفته دولت وجه تمایزی با سال های دیگری دارد و آن هم شعار سال رهبری یعنی «همدلی و همزبانی دولت و ملت» است.

وی افزود: در این مقطع نظام اسلامی در یک وضعیت خاصی قرار دارد؛ یعنی امروز در یک پیچ تاریخی در فضای بین المللی هستیم. ملت و نظام اسلامی تبدیل به یک الگو برای تمام ملت هایی که به دنبال عزت و استقلال هستند، شده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: به طور طبیعی این ماهیت نظام اسلامی است که در مقابل آن نظام امپریالیستی قرار دارد.

سردار دهقان با بیان اینکه دشمنان از دشمنی با ملت دست برنخواهند داشت، گفت: ما باید بدانیم که آمریکا و توطئه های صهیونیسم همواره در مسیر عداوت با جمهوری اسلامی است و آنها در هر زمانی تهدیدی را علیه ما صورت داده اند. این مساله از ابتدای انقلاب با کودتا، تشکیل گروهک ها، آغاز جنگ تحمیلی و سپس جنگ های روانی و اقتصادی شروع شد و امروز نیز در منطقه گروهک های تکفیری را علیه اسلام و نظام اسلامی خلق کرده اند.

وی تاکید کرد: نظام اسلامی به مقتضای شرایط با اتکا به ایمان مردم و در سایه رهبری همواره در همه عرصه ها بخصوص عرصه چالش با نظام سلطه پیروز بوده است و خواهد بود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: تجاربی که از مقابله و جهاد با نظام سلطه به دست آمده است و آنچه نظام سلطه متوجه شده، این است که ملت ما در سایه رهبری و اتحاد خود مقاومت و پایداری می کند؛ بنابراین امروز دشمنان قصد دارند استوانه نظام اسلامی یعنی ولایت فقیه را مورد هجمه قرار دهند و بنیادهای اندیشه ملت را تضعیف و بی اعتمادی را در سطح جامعه ترویج کنند و ملت را از مسیر خود بازدارند؛ در صورتی که باید این خیال را به گور ببرند.

سردار دهقان ظرفیت پس از جنگ تحمیلی را ظرفیت ایثار و شهادت عنوان کرد و گفت: آنچه که باید متوجه باشیم این است که ملتی که قدرت نداشته باشد، نمی تواند در جدال های سنگین، عزت و استقلال خود را حفظ کند. جمهوری اسلامی از ابتدا همت خود را بر این گذاشته است که عناصر خود را توسعه دهد تا اقتدار ملی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه توجه به صنایع دفاعی در کنار تشکیل بسیج و سپاه پاسداران متناسب با تهدیدات از برکات انقلاب اسلامی بوده است، گفت: نیروهای مسلح در همه پهنه های سرزمینی این قابلیت را دارند که با هر نوع اقدامی که بر علیه نظام شکل بگیرد، با قدرت و در کوتاه ترین زمان پاسخ مناسب را بدهند و تهدیدات را رفع کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح در حدی از آمادگی دفاعی و قدرت بازدارندگی هستند که اگر دشمنان هر اقدامی علیه ملت انجام دهند، با پاسخی کوبنده و شکننده مواجه خواهند شد.

سردار دهقان افزود: دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ضمن تاکید بر دفاعی بودن ساختار و تجهیزاتی که در اختیار نیروهای مسلح است، به دنیا اعلام می کنند که ما قصد تجاوز به هیچ کشوری نداریم اما این را هم می گوییم که هر نوع اقدامی در هر زمینه ای از زمین، دریا و هوا با پاسخ تعیین کننده و پشیمان کننده ای مواجه خواهد شد.

وی تصریح کرد: ما هیچ گاه به تهاجم فکر نکرده ایم و همواره بر دفاع تاکید داریم. صنایع دفاعی ما با بهره گیری از اصل خودکفایی دفاعی در حوزه های مختلف صنایع هوایی، فضایی، دریایی و زمینی، دستاوردهای شایسته و قابل توجهی دارد و متناسب با تغییری که در تهدیدات به وجود می آید و با یک نگاه راهبردی آینده نگر و با یک اقدام پیشگیرانه تلاش کردیم تجهیزات و اقلام مورد نیاز دفاعی را خودمان تامین کنیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: امروز توان صنعتی ما به گونه ای است که می توانیم هر سامانه دفاعی را طراحی کنیم و به تولید انبوه برسانیم بدون اینکه بخواهیم از طرف های خارجی کمکی را دریافت کنیم. بومی شدن و درونی شدن صنایع دفاعی ما قابلیتی است که امروز کسب کردیم و پشتوانه عظیمی برای اطمینان بخشی به نیروهای مسلح و ملت ایران است.

سردار دهقان با بیان اینکه ما در صنایع هوا فضا تمامی بردهای موشک های بالستیکی را در دست تهیه و تولید داریم، گفت: بردهای مورد نظر ما برای پاسخگویی به تهدیداتی که بر علیه ما محتمل است، کاملاً از پیش طراحی شده و قدرت تخریب کنندگی، دقت اصابت، قدرت رادارگریزی و همچنین تاکتیکی بودن آنها مباحثی است که در حوزه طراحی، تحقیق و تولید مد نظر قرار داده ایم. این مسیر را متناسب با نیاز دفاعی خودمان و تهدیدات موجود ادامه خواهیم داد.

وی افزود: هیچ قدرت، جریان، قطعنامه و بلندگویی نمی تواند ملت ما را از مسیر عزتمندانه و قدرت جویانه بازدارد و آن را در زاویه ای از انزوا و تسلیم قرار دهد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: امروز پس از توافق هسته ای بعضاً در جامعه این ابهام به وجود آمده است که برجام متوجه توان دفاعی ما است. باید عرض کنم از ابتدای بحث مذاکرات هسته ای ملت ما و مسئولین ما اعلام کرده اند که مذاکرات تنها بر بحث هسته ای متمرکز است و هیچ موضوع دیگری اعم از مباحث منطقه ای و توان دفاعی در مذاکرات مطرح نخواهد شد.

سردار دهقان با اشاره به قطعنامه اخیر سازمان ملل گفت: در قطعنامه اخیر بحثی در خصوص محدودیت توان دفاعی ما مطرح شد. البته در قطعنامه های گذشته وضعیت بسیار شدیدتری را در این خصوص داشتیم و ما هیچ گاه قطعنامه ای را در حوزه مسائل دفاعی اجرا نکردیم و آن را مورد اعتنا ندانستیم و به آنها اعتباری نبخشیدیم و مسیر خودمان را بر اساس فرامین فرماندهی معظم کل قوا ادامه دادیم.

وی افزود: بنابراین ملت ما نباید هیچ نگرانی و دغدغه ای بابت این موضوع داشته باشند، چرا که این مسیر، مسیر عزت و اقتدار ماست. امروز قدرت های بزرگ جهانی، ایران را به عنوان یک واقعیت قدرتمند پذیرفته اند و ایران را یک قدرت منطقه ای و جهانی به رسمیت شناخته اند. مذاکرات شش قدرت جهانی که صاحب حق وتو هستند، این موضوع را تصدیق می کنند؛ یعنی آنها در قبال ملت ما تسلیم شدند و به خواست و اراده مردم ما تمکین کردند. البته ممکن است در برخی اظهاراتشان، حرف های دیگری را بزنند که این امر ناشی از انفعال آنهاست.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه غربی ها می خواستند حتی یک پیچ هم در صنعت هسته ای کشور وجود نداشته باشد، گفت: آنها نمی خواستند عرصه نفوذ ما از مرزهای جغرافیایی مان فراتر برود و دوست نداشتند نظام اسلامی به عنوان یک نظام الگو مطرح باشد، اما امروز همه این مسائل تحقق پیدا کرده و دشمنان لابد از پذیرش یک ایران قدرتمند هستند.

سردار دهقان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر اینکه زنده بودن گزینه نظامی علیه ایران، صرف نظر از توافق هسته ای ادامه خواهد داشت و حضور دفاعی ما در خلیج فارس از راهبردهای آمریکا محسوب می شود، گفت: رئیس جمهور آمریکا نیز بعضاً در این خصوص افاضاتی را کرده اند اما ملت ما همواره به اظهارات آمریکایی ها پاسخ داده است.

وی افزود: من به وزیر دفاع و تمام مقامات آمریکایی و آن کسانی که راهبردهای امنیتی و دفاعی آمریکا را تعریف می کنند، این هشدار را می دهم که امروز حمایت از رژیم جعلی صهیونیستی و نسل کشی ملت های منطقه از جمله سوریه، عراق و فلسطین هیچ گونه مزیت راهبردی جز تنفر ملت های مسلمان و آزادیخواه دنیا و گسترش ناامنی در سراسر جهان حتی در آمریکا نداشته است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح کرد: مهمترین عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه ناشی از سیاست های مداخله جویانه آمریکا است و راهبرد ایران، همکاری با کشورهای منطقه برای پایان دادن به این گونه مداخلات ضد بشری و ضد دموکراتیک است.

سردار دهقان گفت: به نظر می رسد سردمداران آمریکایی به جای اینکه اهداف و منافع ملت آمریکا را نمایندگی کنند، اهداف و امنیت اسرائیل را دنبال می کنند؛ بخصوص اینکه وزیر دفاع جنگ طلب آمریکا کماکان اصرار بر اجرای قانون جنگل و دم زدن از گزینه ضد انسانی نظامی دارد؛ در حالی که مقامات آمریکایی همواره مدعی دفاع از حقوق بشر، پیشبرد دموکراسی و رفاه ملت ها هستند.

وی انتخاب گزینه نظامی از سوی آمریکا را انتخاب اسارت و قربانی شدن بیشمار سربازان آمریکایی عنوان کرد و افزود: آمریکایی ها با انتخاب این گزینه باعث از بین رفتن تمام منافع خود در منطقه، به خطر افتادن موجودیت رژیم صهیونیستی و حتی به خطر افتادن موجودیت خود در داخل آمریکا می شوند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تاکید کرد: انتخاب گزینه نظامی یک اشتباه راهبردی از سوی آنها خواهد بود و باید بدانند اگر مساله هسته ای ایران حل شود، فضایی را برای حضور آنها در منطقه و ایران به وجود نخواهد آورد. این توهمی است که در زمان بوش پسر به وجود آمد که می توانند دنیا را همان گونه که می خواهند، شکل دهند.

سردار دهقان افزود: به نظر من قدرت تحلیل مقامات نظامی و امنیتی آمریکا از شرایط و اوضاع منطقه ای، غلط و بر اساس توهم قدرت و اثرگذاری آمریکا بر معادلات تحولات منطقه ای است.

وی تاکید کرد: بیداری اسلامی هرگز متوقف نخواهد شد و یقیناً دامن آمریکا و اسرائیل را خواهد گرفت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه سیاست اعمالی و اعلامی جمهوری اسلامی، تعامل با تمامی کشورهای منطقه به جز اسرائیل است، گفت: توسعه روابط با کشورهای اسلامی و همسایه بر اساس اصول برادری و همجواری برای ایجاد، ثبات و امنیت در منطقه، ارتقای جایگاه کشورهای اسلامی و مقابله با حضور کشورهای فرامنطقه ای مورد تاکید ماست.

سردار دهقان گفت: ما دست برادری را به سوی همه کشورهای اسلامی، دراز و آنها را به عدم ادامه اقداماتی که تضمین کننده امنیت اسرائیل و آمریکا است، دعوت می کنیم و در عین حال به سیاست مقابله با سیاست های آمریکایی ها در منطقه تاکید داریم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان