Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر عامل بنادر و دریانوردی از تصویب استفاده رایگان از خدمات دریایی بنادر شمال کشور برای شناورهای مسافری در دریای خزر خبر داد.

محمد سعیدنژاد عصر امروز در مراسم افتتاح پروژه موج شکن و حوضچه های بندر انزلی این بندر را یکی از ذخایر بزرگ و ممتاز دریای خزر نامید و اظهار کرد: وجود پنج کشور دریای خزر موقعیت بسیار ممتازی را برای بنادر این کشورها ایجاد کرده است.

وی به موقعیت ویژه بندر انزلی درباره شیلات، گردشگری، کشتیرانی و ... در دریای خزر اشاره کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه ای به دریای خزر شده است.

مدیر عامل بنادر و دریانوردی با بیان اینکه بنادر نوشهر و انزلی به عنوان دو بندر مهم در دریای خزر مورد بهره برداری قرار گرفتند، تصریح کرد: ظرفیت بندر انزلی به دلیل موقعیت ترانزیتی به سه برابر افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: بندر انزلی به دلیل تغییرات ژئوپلتیکی که در منطقه به وجود آمده، از موقعیت ممتازی به لحاظ ترانزیت کالا برخوردار بوده و بندر انزلی نزدیک ترین نقطه به مرکز کشور است.

سعیدنژاد با اشاره به اینکه پروژه راه آهن قزوین ـ رشت ـ انزلی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: اتمام راه آهن قزوین ـ رشت ـ انزلی امکان مبادله کالا به خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای همسایه غربی را فراهم می کند.

وی از تقاضای بسیار برای ترانزیت کالا از طریق ایران خبر داد و بیان کرد: توسعه حوضچه های بنادر و اسکله های بندر انزلی در دستور کار است.

وی به ظرفیت جابه جایی 20 میلیون تن کالا از طریق بنادر شمالی کشور اشاره کرد و یادآور شد: یک اسکله دیگر به زودی در بندر انزلی افتتاح می شود و تعداد اسکله های این بندر به 16 اسکله افزایش پیدا می کند.

مدیر عامل بنادر و دریانوردی بر ضرورت توسعه بنادر شمالی کشور با توجه به تقاضای کشورهای همسایه تاکید کرد و یادآور شد: سرمایه گذاری بخش خصوصی به غیر از سرمایه گذاری تاسیسات از برنامه های بنادر و دریانوردی است.

وی گردشگری دریایی را از موضوعات مغفول مانده در دریای خزر ذکر کرد و گفت: دولت با تمام توان آمادگی پشتیبانی فنی و مالی برای توسعه گردشگری دریایی در دریای خزر را دارد.

سعیدنژاد با بیان اینکه تمرکز جمعیت به طرف شمال کشور است، یادآور شد: اگر می خواهیم مردم را با دریا آشتی دهیم باید امکان فعالیت های گردشگری دریایی را فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از شناورهای مسافری که از بنادر شمالی خدمات دریایی می گیرند هیچ وجهی دریافت نمی شود و این موضوع به تصویب رسیده است.

مدیرعامل بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه موضوع را برای عملیاتی شدن مصوبه مذکور پیگیری می کنیم، یادآور شد: موقعیت دریای خزر در بخش حمل و نقل کالا، گردشگری، صنعت و دریا غیر قابل صرفنظر کردن نیست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان