Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : مدیر کل راه و شهرسازی گیلان گفت: پروژه راه آهن مسیر قزوین ـ رشت در سال 95 به بهره برداری می رسد.

شعبانعلی خاوری با اشاره به افتتاح پروژه های افتتاح شده حوزه راه و شهرسازی در گیلان اظهار کرد: از دهه فجر سال 93 تا هفته دولت 94 بالغ بر 197 طرح و پروژه افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه در مدت مذکور 8 هزار و 11 واحد پروژه مسکن مهر در سه مفهوم تعاونی، سه جانبه و خودمالک آماده شده و تقدیم مردم شده است، افزود: مراسم افتتاح این تعداد پروژه مسکن مهر هفته آینده برگزار می شود.

مدیر کل راه و شهرسازی گیلان، 157 پروژه راه روستایی به طول 296 کیلومتر، 14 طرح روکش راه های اصلی و فرعی به طول 112 کیلومتر، ساختمان های اداری و راهداری و... را از دیگر پروژه های این اداره کل عنوان کرد.

وی مجموع اعتبار هزینه شده برای پروژه های مذکور به جز مسکن مهر را 125 میلیارد تومان با احتساب تسهیلات مسکن مهر ذکر کرد و گفت: در مجموع 345 میلیارد تومان پروژه برای هفته دولت امسال به بهره برداری رسیده است.

خاوری با اشاره به اینکه 28 هزار و 798 خانوار از پروژه های مذکور استفاده می کنند، تصریح کرد: پروژه های مهم و تاثیرگذاری نیز در حوزه حمل و نقل داریم که ماهیت ملی و منطقه ای دارند مانند راه آهن قزوین ـ رشت که بحث برخورداری یک استان از یک راه نیست بلکه جنبه ملی دارد.

وی با بیان اینکه راه آهن قزوین ـ رشت باید در یک زمان مشخص به بهره برداری برسد، خاطرنشان کرد: این پروژه با شتاب خوبی در حال کار است و امسال و سال آینده بالغ بر 630 میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر هیئت دولت به گیلان اعتبار دارد.

این مسئول گفت: در صورت تحقق کامل مجموع اعتبارات، در سال 95 راه آهن قزوین ـ رشت به بهره برداری می رسد و این موضوع مورد تاکید وزیر راه و شهرسازی است.

وی درباره وضعیت پروژه راه آهن قزوین ـ رشت ـ انزلی افزود: استارت این مسیر زده شده و در حال فعالیت بوده و دیگر فازها برای انتخاب پیمانکار در دست مناقصه است.

خاوری با اشاره به 11 کیلومتر باقی مانده آزاد راه رشت ـ قزوین خاطرنشان کرد: اکنون 3.3 کیلومتر از این آزادراه در دست اجرا است و در سال مالی 95 تحویل داده می شود و برای هشت کیلومتر باقی مانده نیز با مشارکت بخش خصوصی قرارداد تنظیم شده است.

به گفته وی، برای آزادراه رشت ـ قزوین دولت، بانک تجارت و سازمان راهداری هر کدام یک سوم اعتبار را برای مشارکت در پروژه تقبل کرده و موضوع انتخاب پیمانکار در دست اجرا است.

مدیر کل راه و شهرسازی گیلان افزود: برای نخستین بار سه پروژه در کشور که به عنوان پروژه ماده 56 فراخوان شده قرار است حجم سرمایه گذاری این سه پروژه از محل بخش خصوصی تامین منابع شود.

وی با بیان اینکه اعتبار سه پروژه مذکور حدود 400 میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: یکی از پروژه ها در شهرستان مشترک بین سیاهکل و لاهیجان یعنی مسیر بازکیاگوراب ـ سیاهکل است.

خاوری با اشاره به اینکه طبق تفاهم نامه با بخش خصوصی باید بالغ بر یک هزار و 500 کیلومتر راه روستایی در گیلان آسفالت شود، خاطرنشان کرد: آسفالت 296 کیلومتر از راه روستایی به بهره برداری رسیده است.

وی یادآور شد: صدها پروژه متعدد در حوزه های ساخت و نگهداری راه در گیلان در دست اجرا و اقدام است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان