Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: در حوزه های مهارتی مهندسان ساختمان، کار کافی انجام نشده و باید برای تخصص و مهارت مهندسان، برنامه ریزی های دقیق تری صورت گیرد.

اکبر ترکان در جلسه ای به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان و در حضور جمعی از مسوولان استان اظهار کرد: ایجاد هویت بومی معماری در گیلان، امری ضروری است و امروز کمتر بنائی را می توانیم با هویت معماری گیلانی در استان ببینیم.

وی ادامه داد: در 35 سال گذشته، ساختمان های زیادی ساخته شده، تعداد بسیار زیادی مدرسه و دانشکده احداث شده اما کمتر ساختمان ، مدرسه یا دانشکده ای در گیلان متناسب با هویت بومی و معماری اقلیمی ساخته شده است.

ترکان با بیان اینکه رشت دروازه اروپا بوده، افزود: این شهر بیشترین تحصیل کرده و ستاره های علم را داشته و این به معنای آن است که باید در این شهر، کارهای خوبی انجام گرفته باشد که ما در معماری این شهر ببینیم و توجه به معماری اقلیمی در گیلان به عنوان تنها استان دارای موزه میراث روستایی با پیشینه تاریخی - فرهنگی و ظرفیت نخبگی استان ضروری است.

وی رکود در صنعت ساختمان را سراسری خواند و بیان داشت: همان طور که در صنعت خودرو شاهد رکود هستیم، در صنایع دیگر هم وضع به همین شکل است و اکنون تعادل بازار کم شده و وقتی توان مردم از لحاظ اقتصادی کم شود، اولین چیزی که با رکود مواجه می شود، صنعت ساختمان و خودروست.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به تعداد بالای مهندسان فارغ التحصیل در حوزه ساختمان با وجود ظرفیت کم کار گفت: در حالیکه یک استادکار سنگ کار یا گچ برای کار روزانه حداقل یکصد هزار تومان دریافتی دارد، تعداد بسیار زیادی مهندس حوزه ساختمان داریم که بیکار هستند و این مسئله، نشان می دهد در حوزه های مهارتی، کار کافی نکردیم و می بایست برای تخصص و مهارت مهندسان برنامه ریزی های دقیق تری شود.

وی با دفاع از شهرشدن مناطقی با جمعیت بیش از پنج هزار نفر خاطرنشان کرد: شاید این کار مشکلاتی نیز به همراه داشته باشد اما فرصت خوبی برای ضابطه مند کردن ساخت و ساز با ارائه نقشه و افزایش نظارت سازمان های نظام مهندسی ساختمان فراهم می سازد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختان کشور همچنین در مورد مخالفتش با ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی برای انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار داشت: من در مورد ابلاغیه وزیر گفتم که نیاز به قانونگذاری دارد.

در این نشست اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان ، بازرسان و اعضای شورای انتظامی این سازمان، شماری از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

بهره برداری از ساختمان نظام مهندسی شهرستان لنگرود در شرق گیلان، از جمله برنامه های سفر اکبر ترکان به این استان است.منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان