Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانان : مدیر بیمه محصولات کشاورزی گیلان گفت: تا پایان مهرماه امسال خسارت شالیکاران گیلانی پرداخت می شود.

کاظم صفار حمیدی طی گفت وگویی  اظهار داشت: شالیکارانی که شالیزارهایشان بر اثر خشکسالی, ورس(خوابیدگی ساقه های برنج بر اثر بارش باران)و وزش باد آسیب دیده است تا پایان مهرماه خسارت خود را دریافت می کنند.

مدیر بیمه محصولات کشاورزی گیلان گفت: 56 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان امسال در برابر حوادث طبیعی بین 5 تا 100 درصد آسیب دیدند.

وی با بیان اینکه امسال بیمه شالیزار یک بار از 15 تا 21 اردیبهشت و بار دوم از اول تا 31خرداد تعیین شده است اعلام کرد: حق بیمه هر هکتار براساس مناطق مختلف و ارقام برنج بین 90 هزار تا 5 میلیون و 600هزار ریال است که این رقم در مقایسه با خسارت احتمالی جبران ناپذیر بسیار ناچیز است.

گفتنی است بررسی های کارشناسان نشان می دهد هزینه زیاد تعرفه بیمه، متعادل نبودن میزان پرداخت غرامت با خسارت وارده به محصول و حضور دیر هنگام کارشناسان بیمه برای برآورد میزان خسارت بعد از حوادث پیش بینی نشده علاوه بر بلاتکلیفی چند روزه برای برداشت محصول از مهم ترین دلایل بی رغبتی شالیکاران برای بیمه است.

از 28 محصول کشاورزی زیر پوشش بیمه کشاورزی برنج بیشترین محصول بیمه شده است و گیلان با تولید 750 هزار تن برنج سفید بعد از مازندران مقام دوم تولید برنج را در کشور داراست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان