Saturday، 18 May 2024 | شنبه، 29 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مگر می شود خودروی غیراستاندارد تولید کنیم و انتظار تصادفات جاده ای نداشته باشیم، از پذیرفته شدن کلیات ایجاد سازمان اورژانس خبر داد و گفت: معتقدم باید نظم و سلسله مراتب در اورژانس به مانند دستگاه های نظامی شود.

سید حسن هاشمی در همایش بزرگداشت چهلمین سال تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی ضمن قدردانی از زحمات و تلاش تکنسین های اورژانس کشور، از جانباختگان این بخش به عنوان شهدای اورژانس یاد کرد و گفت که به خانواده آنان ادای احترام می کنیم.

وی خطاب به تنکسین های اوراژانس که در همایش حضور داشتند، اظهار کرد: شغل شریف شما با نشاط و جوانی همراه است و برای جامعه نیز آرامش بخش است که امیدوارم در این عرصه موفق باشید.

هاشمی اورژانس را از افتخارات نظام سلامت و نیاز جدی مردم دانست و گفت: اورژانس پیش بیمارستانی کارنامه درخشانی در طول 40 سال گذشته دارد و در زمان نیاز مردم به آنها آرامش داده است. اما این به معنای آن نیست که ما سیاستگذاران اعم از مجلس و دولت هر آنچه حق مردم در این حوزه بود را اجرا کردیم زیرا هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم و همه باید برای رسیدن به شرایط ایده آل کمک کنیم.

وزیر بهداشت گفت: به رغم کمبودها و مشکلاتی که در حوزه اورژانس وجود دارد، بخش عمده ای از پرسنل اورژانس جوانان فداکاری هستند که برای سلامتی مردم از جان خود می گذرند.

وی با بیان اینکه ارتقای تجهیزات، دانش فنی و بهبود فضای فیزیکی نیز باید مورد توجه باشد، تاکید کرد: در دسترسی مردم به اورژانس باید عدالت برقرار باشد و همه مردم به طور یکسان به خدمات اورژانس دسترسی داشته باشند.

هاشمی با اشاره به اینکه در 10 سال گذشته اقدامات موثری در بخش اورژانس انجام شد، گفت: راه اندازی رشته اورژانس موجب سر و سامان دادن به این بخش شد. علاوه براین، اختصاص 10 درصد بیمه شخص ثالث به بیماران نیازمند به این خدمات از اقدامات موثر این بخش بود و تمام بیمارستان ها نیز موظف به پذیرش بیماران اورژانسی هستند. اما در بحث اورژانس دریایی و هوایی باید عملکرد بهتری داشته باشیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در بحث تامین منابع و نیروی انسانی هنوز با شرایط مطلوب فاصله داریم و برای تحقق اهداف سلامت باید همه همت کنیم.

وی  افزود: در نظر سیاستمداران دو نگاه به حوزه سلامت وجود دارد. برخی سیاستگذاران معتقدند که این حوزه مانند چاه بی پایانی است و هر چه هزینه کنی، پُر نمی شود. نگاه دیگری هم وجود دارد مبنی بر اینکه تک تک آحاد جامعه سرمایه های کشور هستند که سلامت آنها موجب توسعه همه جانبه می شود که هر دو نگاه از ابتدای انقلاب بوده است.

هاشمی سرمایه امروز ملت ها و قدرت های بزرگ را عقل و تدبیر و توجه به نیروی انسانی دانست و با بیان اینکه یکی از اولویت های این دولت حوزه سلامت است، گفت: در سال های اخیر شرایط به گونه ای شده بود که بسیاری از مردم در پرداخت هزینه های درمان دچار مشکلات فراوانی شده بودند.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت افزود: به رغم اینکه رئیس دولت یازدهم و بیشتر نمایندگان از این طرح حمایت می کنند اما همچنان برخی افراد مخالف اعتباراتی هستند که به این طرح اختصاص می یابد و معتقدند این اعتبارات باید در بخش های مسکن و ساخت و ساز اختصاص پیدا کند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه متوسط تولید ناخالص ملی کشورهای منطقه که به سلامت اختصاص می یابد از کشور ما بیشتر است، گفت: این در حالیست که عده ای همچنان مخالف افزایش اعتبارات این بخش هستند.

وزیر بهداشت گفت: امیدواریم در کش و قوس تصمیم گیری ها، مردم و وعده هایی که اوایل انقلاب داده شد فراموش نشود زیرا تمام افتخار جمهوری اسلامی توجه به مستضعفین و و محرومان است که حوزه سلامت از مصادیق بارز آن است.

به گزارش وزارت بهداشت، هاشمی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان اقداماتی انجام شده و اقداماتی نیز در بخش آموزش در راه است، تاکید کرد: دولت در بخش بیمه نیازمند همکاری جدی است. ضمن اینکه در بخش بهداشت هم همکاری و تعامل وزارت صنعت و معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش ضروری است.

خودروی غیراستاندارد موجب افزایش تصادفات جاده ای

وزیر بهداشت ادامه داد: مگر می شود خودروی غیراستاندارد تولید کنیم و انتظار تصادفات جاده ای نداشته باشیم. ما هر چقدر که اورژانس را گسترش دهیم اما به وضعیت استاندارد جاده ها توجهی نکنیم نتیجه ای به دست نمی آوریم. 35 سال که خودروی ملی می سازیم اما هنوز با وضع مطلوب فاصله داریم.

وی با تاکید بر رعایت استانداردها در حوزه غذا و دارو، همکاری قوه قضاییه در برخورد با متخلفان این بخش و همکاری سه قوه را برای سلامت جامعه ضروری دانست و به مشکلات پیش آمده درباره روغن پالم اشاره کرد و گفت: ما همواره دنبال معلول هستیم در حالیکه باید علت را از بین ببریم و پیشگیری هم تنها متوجه مردم نیست. چرا باید بیشترین آمار مرگ و میر در کشور به علت بیماریهای قلبی و عروقی باشد؟

فرسودگی بیش از 50 درصد بیمارستان ها

هاشمی افزود: بیش از 50 درصد بیمارستان های کشور مربوط به 70 سال پیش است که نشان می دهد زیر ساختها را اصلاح نکردیم. به نظر می رسد بخشی از این مشکلات متوجه ما و بخش عمده آن متوجه سیاستگذاران است که باید با حساسیت بیشتری عمل کنیم.

وزیر بهداشت ایجاد سازمان اورژانس را از نیازهای جدی مردم عنوان کرد و گفت: لازم است این سازمان ایجاد شود تا همه امور از استخدام، حقوق و... در آن انجام و بودجه نیز در اختیار آن گذاشته شود.

هاشمی افزود: هفته گذشته در جلسه ای با آقای نوبخت، طرح ایجاد سازمان اورژانس مطرح و کلیات آن پذیرفته شد. اگر این طرح در شورای عالی اداری کشور به تصویب برسد، دیگر نیازی به تصویب مجلس نیست.

نیاز به 40 دستگاه اورژانس هوایی تا 5 سال آتی

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم تقویت اورژانس هوایی گفت: تا پنج سال آینده نیاز است 40 دستگاه اورژانس هوایی به مجموعه فعلی افروده شود.

هاشمی همچنین جبران کمبود نیروی انسانی در این بخش را چندان امیدوار کننده ندانست و تصریح کرد: سال گذشته 17 هزار پرستار بازنشسته شد در حالیکه حتی یک نفر نیز جایگزین نشد.

وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه معتقدم نظم و سلسله مراتب در اورژانس باید مانند دستگاه های نظامی شود، خاطرنشان کرد: فعالیت در اورژانس بسیار حساس است زیرا پرسنل این بخش می توانند موجب نجات یا مرگ افراد شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان