Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نمایشگاه دستاوردها و تجهیزات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در فرودگاه مهرآباد تهران برپا شده و در این نمایشگاه، نمونه های مختلفی از جنگنده ها، بالگردها، هواپیماهای سوخت رسان و جت های آموزشی و تعدادی از موشک ها بمب های قابل نصب روی جنگنده ها در معرض دید عموم قرار گرفته است.

یکی از تجهیزات به نماش در آمده در این نمایشگاه "پهپاد مهاجم 92" است. این پرنده هدایت پذیر از دور، برای اولین بار است که در معرض دید عموم قرار می گیرد.

این پهپاد 500 کیلومتر برد داشته و قادر است 6 ساعت را به طور مداوم پرواز کند. حداکثر سرعت پروازی پهپاد مهاجم 92 در سطح دریا، 200 کیلومتر بر ساعت اعلام شده که این سرعت در کروز در سطح دریا به 120 کیلومتر بر ساعت می رسد.

2

پهپاد مهاجم 92

مهاجم 92 با حداکثر وزن 80 کیلوگرم، قادر است در شعاع عملیات 100 کیلومتری به انجام ماموریت بپردازد. نمونه ای که از پهپاد مهاجم 92 در نمایشگاه نهاجا در تهران به نمایش گذاشته شده است، رزمی نبوده و شناسایی است اما این احتمال وجود دارد که نمونه رزمی این پهپاد نیز با توجه به نیازهای نیروی هوایی ارتش، تولید شده باشد.

"مهاجم 92" که توسط معاونت تحقیقات پهپاد، جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش تولید شده، پرنده ای سبک و چالاک است.

** ارتش و پهپادها

در مجموعه نیروهای 3گانه ارتش (زمینی، دریای و هوایی) و قرارگاه پدافند هوایی ارتش، تا پیش از ورود نهاجا، نیروهای زمینی و دریایی ارتش و قرارگاه پدافند هوایی، جزو دارندگان پرنده های بی سرنشین بودند اما با پیوستن نهاجا به این جمع (از سالیان گذشته)، تمام نیروهای ارتش و قرارگاه پدافند هوایی دارنده یگان پهپادی شده اند.

البته شاید بتوان گفت که در بین نیروهای ارتش، نیروی زمینی و قرارگاه پدافند در این زمینه با قدرت عمل بیشتری به دلیل نوع ماموریت ها وارد شده و پهپادهای متنوعی تولید و یا تولیدات متنوعی از وزارت دفاع را در اختیار گرفته اند.

نیروی دریایی به دلیل ماموریت های غالبا آبی اش نیز برای انجام برخی ماموریت ها از پرنده های بی سرنشین استفاده می کند که به گفته امیر سیاری فرمانده نداجا، برخی ناوشکن ها از جمله دماوند مجهز به پهپاد هستند.

نمونه ای از پهپادهای دریایی نداجا

نیروی زمینی ارتش در این زمینه با تشکیل یک یگان مشهور پهپادی به نام "گروه پهپادی حضرت ولیعصر(عج)" کار تخصصی تری در حوزه استفاده و به کارگیری پهپادها انجام می دهد. این نیرو هم اکنون پهپادهای متنوعی از جمله نمونه هایی از مهاجر، ابابیل، شاهین (مهاجر4) را در اختیار دارد. یسیر (YASIR) هم که سال 92 رونمایی شد، جزو جدیدترین پهپادهای نزاجا است.

اما پهپادهای نیروی زمینی ارتش از سال گذشته بیشتر از قبل مشهور شده و حتی مقایس جهانی یافته اند، علت هم اعلام انتحاری شدن برخی مدل از پهپادهای نیروی زمینی ارتش بود. اعلام افزود عملکرد انتحاری به پهپادهای نزاجا توسط امیر پوردستان، حتی موجب شد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم در این باره موضع بگیرد.

در همین زمینه، فروردین ماه سال 91، اندیشکده آمریکایی "امریکن اینترپرایز" در گزارشی ضمن اعتراف به موفقیت ایران در ساخت و بهره برداری از هواپیماهای بدون سرنشین، از کاربرد "پهپادهای انتحاری" به عنوان فصل جدیدی در راهبرد نظامی نامتقارن ایران نام برده بود.

رعد 85، اولین پهپاد انتحاری ایران است که قابلیت های آن تاکنون ناگفته مانده است، اما طبق اذعان فرماندهان ارتش، این پهپاد قابلیت عکس برداری، فیلم برداری و ارسال آن لاین تصاویر را دارد.

دی ماه سال گذشته نیز فرماندهان نیروی زمینی ارتش اعلام کردند کهپهپاد یسیر هم انتحاری شده است. یسیر، پهپادی کوتاه برد است که 6 مهر سال 92 با حضور امیر پوردستان رونمایی شد. این پهپاد از قابلیت پروازی بالایی برخوردار بوده و به تولید انبوه نیز رسیده است. سقف پروازی 15هزار پا، مداومت پروازی 8 ساعته و پرواز تا شعاع 200 کیلومتری در اجرای پروازهای عملیاتی، از مهمترین ویژگی های پهپاد یسیر است.

پهپاد یسیر

این پهپاد به دست متخصصان کشورمان ساخته شده و از طریق لانچر (سکوی پرتاب) به پرواز درآمده و توسط چتر نیز بازیابی می شود. یسیر، مجهز به دوربین های با فناوری روز دنیا بوده (ارسال آنلاین تصاویر) و وزن کم، چالاکی و قدرت تحرک بالا، از دیگر ویژگی های این پرنده بدون سرنشین است.

امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش درباره پهپادهای انتحاری ارتش گفته بود: پهپادهای انتحاری ما تقریباً به نوعی موشک کروز یا بمب متحرک هستند که به لطف خدا ساخته و پرداخته خودمان هستند.

در سوی دیگر، قرارگاه پدافند هوایی به دلیل نوع ماموریتی که دارد، بیشتر اقدام به تولید پهپادها هدف می کند تا رزمی و شناسایی و در این زمینه تاکنون مدل های مختلفی از پهپادهای هدف، همچون نهاجا، توسط قرارگاه پدافند هوایی تولید شده است. اما با این وجود، قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) در سالیان اخیر اقدام به تولید پهپادهای رزمی و شناسایی کرده است که شاید مشهورترین آنها "پهپاد حازم" باشد که در 3 نسل تولید شده است.

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، چند سالی بیشتر نیست که در حوزه پهپاد ورود کرده و یگان پهپادی در تمام پایگاه های نهاجا تشکیل داده است، اگر چه این ورود به حوزه پهپاد کمی دیرهنگام صورت گرفت اما با این حال ورود نهاجا به این حوزه و به کارگیری پهپاد در کنار جنگنده ها، می تواند بسیاری از هزینه ها را کم کرده و ماموریت های نهاجا را تخصصی تر کند.

همرسانی کنید:
نمایش در اندازه اصلی" data-lightbox="imageset1">
نمایش در اندازه اصلی" data-lightbox="imageset1">

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان