Sunday، 25 February 2024 | یکشنبه، 06 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : محمدعلی نجفی، استاندار گیلان امروز(4 مهر) در نشست بررسی وضعیت گیلانی ها در حادثه منا که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد با بیان اینکه این حادثه تمام کشور را داغدیده و نگران کرد اظهار داشت: پیام مقام معظم رهبری موجب تسکین آلام مصیبت دیدگان شد و رئیس جمهور نیز پس از ورود به فرودگاه نیویورک دستور تشکیل جلسه فوق العاده هیأت دولت را داد.

 وی با بیان اینکه طبق آمار رسمی تا کنون 131 نفر از هموطنانمان در رمی جمارات جان باختند افزود: کشته شدن 11 زائر گیلانی در این حادثه تائید شده است ضمن اینکه 13 نفر مفقود شده و یک نفر هم در بیمارستان بستری است.

 استاندار ادامه داد: تمامی جان باختگان و صدمه دیدگان مربوط به کاروان 28159 اعزامی از رودسر بود که زائران شهرستان های رودسر، املش، لنگرود و سیاهکل را ثبت نام کرده بود.

 وی ادامه داد: طبق آمار اولیه 23 نفر کشته شده، اعلام شده بود و مفقودین نیز جز این آمار بودند که امیدواریم تا عصر امروز وضعیت حجاج مفقودی کاروان گیلان مشخص شود.

 نجفی با تاکید بر همدردی مسئولان با خانواده های داغداران و مصیبت دیدگان گفت: خانواده های حادثه دیدگان منتظر بازگشت حجاج خود و تدارک برنامه ها بودند که این حادثه دلخراش اتفاق افتاد و شرایط روحی آنان بسیار ناگوار است و باید حضور مسئولان و فرمانداران در منزل این افراد محسوس باشد.

 وی ادامه داد: این حادثه دارای بعد جهانی اثربخش است و باید مراقب کلمات باشیم تا موجب سوء استفاده دشمنان نشود و طبق فرموده مقام معظم رهبری عمل کنیم.

 استاندار بی تدبیری آل سعود و سوء مدیریت آنان را عامل وقوع حادثه منا دانست و اذعان کرد: سخنرانان مراسم ها تلاش کنند تا کلماتی خارج از چارچوب سخنان رهبر و دولت بر زبان نیاورند تا مجالس عزا و ترحیم به مجالس فحش و ناسزا تبدیل نشود.

 وی خواستار برگزاری مراسم تشییع این جان باختگان به صورت ویژه در مرکز استان شد و افزود: باید از همه ظرفیت ها جهت برگزاری مراسمی باشکوه استفاده شده و در شهرستان ها نیز مراسمی با محوریت فرمانداری برگزار شود.

 در ادامه فتاح رضوانی، مدیرکل فرودگاه گیلان با بیان اینکه از روز یکشنبه یا دوشنبه بازگشت مجروحین و جان باختگان به کشورمان را خواهیم داشت، اظهار کرد: مجروحان و متوفیان از طریق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و ماهان به تهران انتقال داده شده و پس از آن به استان ها منتقل می شوند.

 وی خواستار همکاری همه نهادهای امنیتی و نظامی و انتظامی در فرودگاه هنگام بازگشت حجاج شد و افزود: زائران گیلانی پیش مدینه بودند و طبق برنامه نخستین کاروان هفتم مهر به استان باز می گردد.

 سردار محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه گیلان نیز خواستار سیاهپوش شدن استان به ویژه شهر رشت شد و گفت: در این سه روز عزای عمومی چهره استان باید تغییر کرده و نشان دهنده این حادثه دلخراش باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان