Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در واکنش به اظهارات اخیر وزیر صنعت که گفته بود: "مردم ایران از پژو ناراضی اند و چرا باید خودروی ۴۰ سال پیش شما را مصرف کنیم؟" گفت: چه کسی مجبورتان کرده خودروی ۴۰ سال پیش پژو را مونتاژ کنید؟ 

بازار خودروی ایران یک بازار کاملاً انحصاریست و در بازار انحصاری شرایط غالباً به نفع فروشنده است و خریدار نیز فقط یک قربانی محسوب می شود ولاغیر(!!). در این حالت و به خاطر نبود رقیب، هیچ بهایی به کیفیت محصول داده نمی شود و استانداردهای اجباری نیز به شکل حداقلی و آن هم به زور اجرا می شوند. اما در شرایط بازار غیرانحصاری و رقابتی، اگر نارضایتی عمومی نسبت به تولیدکننده فراگیر شود، تولید کننده مجبور است به هر قیمت که شده نظر مشتری را جلب کند و در هر شرایطی مشتری را تاج سر خود می دانند.

بحران ایجاد شده در صنعت خودروی کشور و بحث کاهش فروش خودروهای تولید داخل مدتی است که توجه ویژه مردم،  مسئولین کشوری و رسانه های داخلی و خارجی را به خود جلب کرده و حواشی گوناگونی را نیز به دنبال داشته است، از صحبتهای تند وزیر صنعت، معدن و تجارت گرفته تا اعتراض کارشناسان و صاحب نظران و عذرخواهی وزیر و مدیرعامل شرکت سایپا از مردم و... دهها مورد دیگر. حال آقای نعمت زاده در آخرین اظهارات خود اعلام نموده است: مردم ایران از پژو ناراضی اند و چرا باید خودروی 40 سال پیش شما را مصرف کنیم؟

در همین راستا محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی در واکنش به سخنان نعمت زاده گفت: بحران به وجود آمده در صنعت خودروی کشور از سالهای گذشته قابل پیش بینی بود ولیکن خروج از این گرداب هرچند سخت است اما با تدبیر، تلاش و دوراندیشی در کوتاهترین زمان ممکن قابل تحقق می باشد.

وی افزود: حصول توافقنامه هسته ای و بالا بردن سطح توقعات مردم توسط دولت آن هم به دلیل بزرگ نمایی بیش از حد پیروزی ایران در مذاکرات و گرفتن جشن و به همه وعده های واهی دادن مبنی بر اینکه همه مشکلات اقتصادی پس از توافقنامه به سرعت از بین خواهد رفت!! از یک سو و مشکلات و بی پولی مردم و اعتراض به قیمتهای گزاف خودروهای داخلی در عین کیفیت و ایمنی بسیار پایین، تحویل طولانی مدت خودرو، خدمات پس از فروش بسیار ضعیف، خارج از رده بودن پلت فرمهای محصولات داخلی و انحصاری بودن بازار خودروی کشور در دست دولت، از دلایل اصلی ظهور بحران اخیر در صنعت خودرو کشور بوده است. متأسفانه سالها است که صنایع خودروسازی ایران بنا به دلایل مختلف به صورت انحصاری اداره می شوند و همین امر موجب شده تا هنوز نتوانند رضایت ایرانیان را چه از لحاظ طراحی و چه از لحاظ قیمت برآورده کنند. در واقع می توان گفت که دو شرکت مطرح خودروسازی ایران هنوز به رشد و شکوفایی کامل نرسیده اند و قابلیت رقابت با برندهای مطرح جهان را پیدا نکرده اند.

علیپور اظهار داشت: کیفیت خودرو های تولید داخل بار ها مورد شک و تردید قرار گرفته است و آمار بالای تصادفات و آمار تلفات جاده ای نیز مزید بر علت شده تا کیفیت خودرو های تولید داخل زیر سؤال باشند. بررسی های آماری نشان می دهد که صنایع خودروسازی کشور به دلیل وابستگی شدید به خارج، بعد از شروع تحریم های بین المللی دچار افت تولید شد لکن بحث اصلی این است که برای رفع بحران و جلوگیری از بروز چنین وضعیتی در آینده چه باید کرد. یکی از مشکلات فعلی صنعت خودرو کمبود نقدینگی است که به دلیل بالا بودن نرخ سود بانکی و طولانی بودن پروسه دریافت وام، شرکتهای خودروساز قادر به تأمین منابع مالی خود نیستند و در نتیجه برای جبران خرج و برج و هزینه های بی حد و حساب و ریخت و پاشهای نجومی خود و ادامه حیات شرکتهای شان به ترفندهای مختلفی جهت به دست آوردن پول متوسل می شوند.

وی تأکید نمود: "صنعت خودروسازی ایران در شرایط خوبی به سر نمی برد و با این وضعیت اصلاً و ابداً توانایی رقابت با تولیدکنندگان خارجی را نخواهد داشت مگر اینکه با اتخاذ تصمیمات استراتژیک و کارشناسی شده، تغییرات بنیادی در این صنعت به وجود آید." از نیازهای اولیه جهانی شدن صنعت خودرو "تولید بالا و محصول قابل رقابت" است و برای همین اساس شرکتهای بزرگ خودروسازی جهان با یکدیگر ادغام شده و می شوند تا منافع خود را تقسیم ولیکن با این مشارکت و همکاری از ورشکستگی و نابودی خویش جلوگیری کنند. به عقیده کارشناسان و صاحب نظران برجسته اقتصادی در شرایط فعلی با مدیریت دولتی و قوانین دست و پاگیر، ادغام شرکتهای خودروساز داخلی کمک چندانی به این صنعت نمی کند و باید "ساختار صنعت خودروسازی از بیخ و بن اصلاح شود".

سبزعلیپور اعتقاد دارد که اصلی ترین عوامل ایجاد این بحران انحصاری بودن صنعت خودروی ایران است. با توجه به کمبود تولید کننده در بازار خودروی ایران و موانع فراوان برای ورود بخش خصوصی به این صنعت و نبود بازار رقابت، متأسفانه حق انتخاب مشتری بسیار محدود می شود. همچنین نظر به اینکه نهادها، سهامدار عمده شرکتهای تولیدی هستند و دستشان در تعیین قیمت و تعرفه واردات نیز باز است به جرأت می توان اظهار داشت که بازار خودرو یک بازار کاملاً انحصاری است. در شرایط بازار انحصاری شرایط به نفع فروشنده است و خریدار نیز فقط یک قربانی محسوب می شود ولاغیر!! در این حالت و به خاطر نبود رقیب، هیچ بهایی به کیفیت محصول داده نمی شود و استانداردهای اجباری نیز به شکل حداقلی و آن هم به زور اجرا می شوند. اما در شرایط بازار غیرانحصاری و رقابتی، اگر نارضایتی عمومی نسبت به تولیدکننده فراگیر شود، تولید کننده مجبور است به هر قیمت که شده نظر مشتری را جلب کند و در هر شرایطی مشتری را تاج سر خود می دانند.

علیپور تصریح نمود: با این همه مشکلات و ضعفها و سوء مدیریتهایی که صنعت خودروی کشور را رنج می دهد شاهد یک موضوع تلخ و تعجب برانگیزی بوده و هستیم و آن اینکه مدیران این صنعت و مقامات ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت نه تنها از عملکرد خود شرمنده نیستند بلکه خود را بهترین و متخصص ترین مدیران جهان می دانند و حتی هیچ یک از خودروسازان جهان را هم قبول ندارند و خود را بهتر از آنان قلمداد می کنند!! مثلاً طی چند روز گذشته برای یکی از شرکتهای خودروساز بزرگ خارجی بحران مدیریتی و مخفی کاری درخصوص آلودگی محیط زیست به وجود آمده است که در ایران آن چنان از سوء مدیریت آن شرکت صحبت می کردند که انگار مدیران صنعت خودروی ما بدون اشکال و پاک و مطهر می باشند.

وی در ادامه به  سخنان سه روز پیش آقای نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره نمود و افزود: آقای وزیر در آخرین اظهارات خود برای دلخوش کردن مردم فرموده اند: "مردم ایران از پژو ناراضی اند و چرا باید خودروی 40 سال پیش شما را مصرف کنیم؟". لکن باید خدمت ایشان عرض کنم که اولاً مردم ایران از خودروی پژو ناراضی نیستند اما مردم عزیزمان از پژوهای تولید ایران ناراضی اند!! زیرا خودروی پژویی را که در فرانسه تولید و به سراسر جهان صادر می کنند غالباً رضایت مردم و مصرف کنندگان را به دنبال داشته است اما وقتی که همان خودرو را در ایران تولید و یا به نوعی مونتاژ می کنند و با بی دقتی و استفاده از قطعات بی کیفیت ارزان به خریدار نگون بخت تحمیل می کنند از لحظه خروج از کارخانه نارضایتی مردم را به دنبال داشته و لحظه ای نیست که مصرف کننده در دل خود به تولیدکننده بد و بیراه نگوید و مدیران این صنعت را نفرین نکند!! حال چطور آقای وزیر با یک جمله می خواهند تر و خشک را با هم بسوزانند و نارضایتی مردم از خودروهای بی کیفیت داخلی را به خودروسازان خارجی هم تعمیم و نسبت دهند؟ ظاهراً با این جملات می خواهند سوء مدیریتها را توجیه کنند.

علیپور گفت: آقای نعمت زاده در ادامه صحبتهای خودشان گفته اند: "چرا باید خودروی 40 سال پیش شما را مصرف کنیم؟" بنده به ایشان عرض می کنم که چه کسی به شما گفته که خودروی 40 سال پیش آنها را مونتاژ و به زور به مصرف کننده تحمیل کنید؟ خوب، بروید مدلهای جدید را وارد خط تولید ایران کنید، مگر کسی جلوی شما را گرفته است؟ اما اصل موضوع این است که خودروساز خارجی برای تولید مدلهای روز و جدید خود در کشور ما، حاضر نیست هیچ باج و کمیسیون به مذاکره کنندگان بدهد اما قطعاً برای فروش و واگذاری مدلهای قدیمی و از رده خارج خود حاضر است شیرینی خوبی را به خریدار بدهد، در نتیجه عقل حکم می کند که برویم مدل 40 سال پیش را که شیرین تر است، بیاوریم ایران و از آن طرف شیرینی و کمیسیون خوبی هم بگیریم. پس ملاحظه می فرمایید که خودروساز خارجی مقصر نیست بلکه تقصیر خودمان است که خودروی از رده خارج شده آنان را می بریم روی خط مونتاژ، خود کرده را تدبیر نیست. البته منظورم شخص شما نیست بلکه این داستان و مذاکرات این چنینی از نیم قرن پیش تا به امروز ادامه داشته و احتمالاً در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: البته تنها ایرادی که به شرکت خودروسازی پژوی فرانسه وارد است این بوده که مدیران شرکت پژو در ایام تحریم، ما را تنها گذاشتند و رفتند و به نوعی ما را متضرر کردند پس برای ورود مجدد خود به بازار ایران باید این کم لطفی خویش را جبران کنند و امتیازات خوبی به ما بدهند که این رسم و راه تجارت می باشد و بس. اما نباید سوء مدیریتها و مشکلات خودمان را به گردن این و آن بیندازیم.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه به راه های خروج از بحران اشاره کرد و گفت: یکی از راه های پیش روی صنعت خودروسازی کشور الگو برداری از سایر کشورهایی است که پیشتر با بحرانهای مشابه مواجه بوده اند، برای نمونه انگلستان که کنار آلمان جزو نخستین های صنعت خودرو محسوب می شد اولین کشوری بود که در صنعت خویش با مشکل برخورد کرد. خودروهای انگلیسی در عین پایین بودن کیفیتشان قیمت مناسبی هم نداشتند و از صنعت روز دنیا هم عقب مانده بودند. دولت انگلیس برای جلوگیری از رکود بیشتر، با نشان دادن انعطاف از خود دگرگونی عظیمی را در خط مشی صنعت خود ایجاد نمود و حمایت از برند را به حمایت از تولید تغییر داد. همچنین درهای خود را به روی سایر خودروسازان خارجی باز کرد تا اکثر برندهای انگلیسی توسط شرکتهای دیگر خریداری شوند. قطعه سازی نیز متحول شد و کیفیت محصولات خود را بالا برد. همین بحران در کشور آمریکا نیز اتفاق افتاد که با همین رویه مهار شد. در نهایت پیشنهاد می شود که صنعت خودرو به بخش خصوصی واقعی واگذار شود و با کاهش پلکانی تعرفه واردات خودرو، سازندگان داخلی به "ارتقای کیفی خودرو و افزایش رقابت پذیری" وادار شوند، نه اینکه همه درها را به روی بخش خصوصی ببندیم و چند خودروساز موجود را هم مانند بچه های لوس و ننر در بغل دولت نگه داریم و اگر بخش خصوصی هم در این صنعت وجود دارد چرخش را همانند آن چرخ شرکتی که سالها پیش در جزیره کیش راه اندازی شده بود پنچر کنیم (لازم به ذکر است سالها پیش در جزیره کیش شرکت خودروسازی توسط بخش خصوصی راه اندازی شده بود و خودروهایش نیز هنوز در خیابانها دیده می شوند اما با شگردهای مختلف کارخانه را از دست سهامدار بخش خصوصی درآوردند و صدای کارخانه را هم ظاهراً برای همیشه خوابانیدند، چون دیگر صدایی از آن کارخانه و سهامدار بخش خصوصی آن شنیده نشد!!). با این روشها سایه بحران همیشه بر سر صنعت ایران سنگینی خواهد کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان