Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارش جدید از افزایش یک درصدی نرخ بیکاری و رشد مقرری بگیران بیکاری، کاهش صادرات و افت تولید بیشتر کالاهای صنعتی و معدنی خبر داد و نوشت: تولید روزانه نفت ایران در پایان سال ۹۳ به دومیلیون و ۷۷۳هزار بشکه کاهش یافت.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روند تحولات شاخص های منتخب اقتصادی کشور در سه ماهه چهارم 1393 را منتشر کرد.

در دهه 1980، کشورهای عضو "سازمان همکاری اقتصادی و توسعه"، مجموعه ای از نماگرهای آینده نگر را برای تجزیه و تحلیل وضعیت روز اقتصاد و انتظارات توسعه اقتصادی در آینده پایه ریزی کردند.

نماگرهای آینده نگر شاخص های پیشرو، نماگرهایی هستند که دوره های رونق و رکود و نقاط برگشت حرکت کلی اقتصاد را از قبل، پیش بینی می نمایند، به عبارت دیگر نماگرهایی هستند که از یک سو وضعیت موجود را نشان داده و از سوی دیگر تحولات آتی را می توانند تبیین نمایند. این نماگرها شامل تعدادی از نماگرهای کلیدی در اقتصاد می باشند که جهت پیش بینی کوتاه مدت فعالیتهای اقتصادی به کار برده می شوند.

از آنجا که هر یک از این نماگرها به تنهایی برای پیش بینی وضعیت اقتصادی کافی نمی باشند، به طور معمول ترکیبی از این نماگرها، مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر متغیرهای پیشرو در کشورهای مختلف براساس آمار و اطلاعات موجود هر کشور، متفاوت است. در گزارش حاضر نیز پس از بررسی های صورت گرفته، 41 شاخص به عنوان متغیرهای پیشرو که می توانند در کشور نشان دهنده تغییر و تحولات اقتصادی باشند، شناسایی شده است. لازم به ذکر است، ملاک انتخاب شاخص ها، دسترسی به آمار و اطلاعات، قابل اعتماد بودن و قابلیت تولید مستمر در بازه های زمانی یکسان بوده است. شاخص های گزارش مذکور از بانک مرکزی و سایر دستگاه ها مانند مرکز آمار ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت نفت و گمرک جمهوری اسلامی ایران استخراج شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان