Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان - نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : به استناد کتاب ارزشمند بحار پیغمبر فرمود عید غدیر از عید های برتر امت من است و از عید قربان و فطر و بعثت نیز برتر است.

وی ادامه داد : در سال دهم از هجرت وقتی پیغمبر بهنگام بازگشت از حجت الوداع در محل غدیر علی (ع) را بعنوان جانشین معرفی آن روز ، روز جمعه بود و امسال نیز این عید بزرگ با روز جمعه مصادف شده است.

وی افزود : وقتی در محل مفترق الطرق به پیغمبر وحی شد آنچه به تو گفته شد به مردم ابلاغ کن که طبق نوشته مورخین آمار حجاج همراه پیغمبر حدود 124 هزار بودند .

آیت الله قربانی گفت : پیغمبر برای ابلاغ پیام تاریخی دستور داد همه حجاج چه آنهائی که از جلو در حرکت بودند و عقب مانده ها در این محل داغ و سوزان جمع شوند .

وی ادامه داد : غدیر که به معنی گودال و محل جمع شدن باران از مناطق بلند است پیغمبر به هنگام نماز ، نماز اقامه کد و در پایان که از جهاز شتران منبری درست کرده بودند بر منبر جلوس کرد و در حالی که علی (ع) را در کنار خود داشت ابتدا از مردم یک اقدار گرفت :

وی با اشاره به فرموده قرآن که پیغمبر اختیار دار مومنین است ، افزود : پیغمبر ابتدا از حاضران سوال کرد آیا من صاحب اختیار شما نیستم ؟ گفتند بلی.

وی تاکید کرد : اگر پیغمبر مصلحت بداند خانه من و شما را به دیگری ببخشد یا هدیه بدهد اجازه دارد ولو ما اجازه نداشته باشیم زیرا اولویتی که پیغمبر می بیند بالاتر از اولویت ما است .

وی با اشاره به ازدواج زینب ، دختر عمه خود با زیدبن حارثه ، غلام آزاده شده که بمنظور شکستن سنت های غلط زمان سپس در مورد ابلاغ رسالتی که خداوند امر به ابلاغ آن در این مکان نموده بود گفت : پیغمبر بعد از گرفتن این اقرار فرمود : من کنت مولا فهذا علی مولا، هرکسی را که من مولای و صاحب اختیار او هستم علی هم مولای و صاحب اختیار اوست .

آیت الله قربانی با ذکر این نکته که برادران اهل سنت ما این جمله را بمعنی محبوب و دوست داشتن گرفته اند ، گفت : این اتفاق در حضور 124 هزار جمعت در میان آن هوای گرم و تفتیده و شن های داغ بیابان که طبق روایات بعضی ها برای تحمل گرما گوشه ای از (عبا)ی خود را زیر پا و گوشه دیگر را بر سر گذاشته بودند ، آیا خداوند دستور داده بود اینهمه مردم را با آن همه سختی و مرارت جمع کنند پیغمبر فقط بگوید "علی را دوست داشته باشد" ؟! دوستی این  همه تاوان ندارد !

وی افزود : پیغمبر گفت می خواهم جانشینی عادل راسخ و مومن برای شما تعیین کنم تا بعد از من دچار تفرقه نشود .

نماینده ولی فقیه گفت : وقتی پیغمبر علی را بعنوان جانشین خود معرفی کرد مردم حتی زنان آمدند بعنوان تبریک با علی (ع) بیعت کردند .

  وی با رد اعتقاد برادران اهل سنت در مورد سیاق آیات و تاکید به مصلحت چینش آیات برای جلوگیری از از تحریف گفت : این موارد با فلسفه (مولا) مغایرت دارد زیرا وقتی جامعه ای احکام درست داشته باشد ولی مجری درست نداشته باشد تا احکام نماز، روزه ، حج و غیره آن اجرا نشود آن می شود که امروز جهان اسلام با آن مواجه است .

وی با اعلام السیسی به حکام عرب در مورد سازش با اسرائیل افزود : اگر جامعه مجری درستی نداشته باشد مثل بعضی ها ممکن است اسلام را زیر پای اسرائیل قربانی کند .

وی افزود : متاسفانه دنیای اسلام رهبرانی دارد که میلیارد ها تومان برای نابودی مسلمانان یمن و سوریه و بحرین هزینه می کنند ، حتی اگر قرآن را با 14 روایت قرائت کنند ولی اگر به روح قرآن عمل نکنند  فایده ای برای جامعه نخواهد داشت .

آیت الله قربانی با طرح این سوال که آیا در مورد واقعه غدیر فقط ما سخن می گوییم یا خیر ادامه داد : یکصد و 10 نفر از صحابه پیغمبر ، 84 نفر از تابعین روایت غدیر را نقل کردند .

وی ادامه داد : 360 نفر از علما و  نویسندگان اهل سنت روایت غدیر را نقل کردند ، 164 کتاب مستقل در باره غدیر از اهل سنت نوشته شده است .

خطیب جمعه رشت گفت : روایت غدیر ، روایت متواتر و قطعی است ، روی اینجهت نمی شود آن را نادیده گرفت .

وی تاکید کرد : ما امروز گرامی می داریم چون بعد از پیغمبر علی (ع) بنوان حاکم عادل در راس کار معرفی شد و این جریان ان شاء الله تا ظهور حضرت مهدی ادامه دارد .
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان