Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه 55 درصد از منابع بانکی به دلیل پرداخت تسهیلات قفل شده است، گفت: رشد تولید ناخالص ملی نیاز به سرمایه گذاری بالا دارد و سیستم بانکی قادر به پرداخت این تسهیلات نیست.

اکبر ترکان ظهر امروز در مراسم افتتاح طرح های عمرانی و توسعه ای منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه تمام کشورها به دنبال تامین منابع غذایی هستند اظهار کرد: صنعت راهکار توسعه کشورها در کنار کشاورزی است.

وی خواستار ارتقای سهم صنعت در تولید ناخالص ملی کشور شد و افزود: صنعتی شدن موجب ارتقای بهره وری و خدمات می شود و مناطق آزاد باید در این زمینه پیشگام باشند.

ترکان با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بند 11 سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی چهار وظیفه مهم را بر عهده مناطق آزاد دانسته است، تصریح کرد: تثبیت تولید، توسعه صادرات و ارتقای فناوری از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی در مورد مناطق آزاد است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، صنعتی کردن به موقع مناطق آزاد را نیازمند تلاش مضاعف خواند و بیان کرد: دولت وظیفه دارد زیرساخت های لازم در مناطق آزاد برای ورود سرمایه گذاران را فراهم کند.

وی طبیعت سرمایه گذاری را توسعه و رشد عنوان کرد و گفت: یکی از موانع سرمایه گذاری بانک ها هستند.

ترکان با اشاره به اینکه 55 درصد از منابع بانکی به دلیل پرداخت تسهیلات در سال های گذشته قفل شده است، خاطرنشان کرد: رشد تولید ناخالص ملی نیاز به سرمایه گذاری بالا دارد و سیستم بانکی قادر به پرداخت این تسهیلات نیست.

مشاور رئیس جمهور به وجود بدهکاران بزرگ به سیستم بانکی کشور اشاره کرد و یادآور شد: تسهیلات دریافت شده از بانک ها در طرح های هدف، سرمایه گذاری نشده و آن را در جاهای دیگر هزینه کردند و بانک ها باید این موضوع را پیگیری کنند.

وی با تاکید بر اینکه با آنها که در بازپرداخت تسهیلات کوتاهی می کنند نباید مدارا کرد، اظهار کرد: بانک ها باید در هزینه کرد تسهیلات پیگیری داشته باشند و اگر صنعتگری به طور واقعی گرفتار شده، باید با او مدارا کرد و این امر باید جدی گرفته شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان