Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : دکتر محمدعلی نجفی، استاندار گیلان امروز(18 مهر) در حاشیه نشست کمیسیون مشترک همکاری های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان موسوم به (نشست آستارا – آستارا) در جمع خبرنگاران با قدردانی از هیات های دو کشور، با تاکید بر اینکه بیشترین تمرکز این مذاکرات بر روی توسعه بندر آستارا است، گفت: هر چه ارتباطات تجاری ما با کشورها بیشتر شود بخش حمل و نقل مان روان تر خواهد شد.

وی اظهار کرد: بهبود روابط دو کشور موجب تحول اقتصادی برای مردم عزیزما خواهد شد.

دکتر نجفی با اشاره به بحث مشترکی که بین دو کشور در زمینه های مختف کاری وجود داشته، گفت: بحث راه آهن، پل مشترک، مبادلات تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و.. از بخش های مهم گفتگوی ما بودند.

وی اضافه کرد: در این سفر هدف بیشتر بحث راه آهنی بود که جنای آقای رییس جمهور در سفری که  در اواخر فروردین ما به گیلان داشتند مطرح کردند که آن تسریح راه آهن قزوین – رشت بود که الان با سرعت در حال پیش روی است و طبق برنامه باید تا دوسال آینده به بهره برداری برسد و همچنین بحث ادامه این راه آهن از شهرستان رشت به آستارا که در سفر ریاست جمهوری به گیلان اعلام شد.

دکتر نجفی اذعان کرد: تا قبل از اینکه راه آهن آستارا و رشت  در برنامه بیاید، جمهوری آذربایجان که راه آهنش به تمام نقاط شوری سابق و کشورهای اروپای شمالی و... وصل است رغبتش برای اتصال این هشت کیلومتر کمتر بود که با اعلام حضور ایران آنها هم رغبت پیدا کردند و اعلام آمادگی کردند که این هشت کیلومتر را به مرز ایران بیاورند.

وی تصریح کرد: در جلسات کاری که با حضور کمیته های چهارگانه تشکیل شد، قرار شد پل مشترکی که قرار است این راه آهن از آن بگذرد را آذربایجان بسازد و هزینه اش را مشترک پرداخت کنیم.

دکتر نجفی با اشاره به اینکه ادامه این دو کیلومتر راه را، راه آهن ایران انجام می دهد، بیان کرد: قرار است در انتهای این دو کیلومتر یک ترمینال ساخته شود که مقرر شده سرمایه گذاران ایرانی و آذری بخش خصوصی در آنجا زمین خریداری کنند تا بتوانیم از امکانات این ترمینال که بزرگ و وسیع هم خواهد بود، استفاده کنند.

استاندار گیلان اظهار کرد: مسیر راه آهن یاد شده 5 هزار و 200 کیلومتر است که هندوستان تا هلسینکی را وصل کرده و حمل بار را از 45 روز به 20 روز کاهش می دهد که سه تا چهار هزار کیلومتر مرز دریایی و زمینی از دو سه مسیر، می باشد.

وی با تاکید بر اینکه این یک کار بزرگ است که گرچه از گیلان و آستارا گذر می کند ولی متعلق به بخش عظیمی از دنیا می شود، گفت: با این راه آهن هزینه حمل و نقل  و زمان، پایین می آید.

دکتر نجفی  همچنین اظهار کرد: در حاشیه برگزاری این نشست برنامه های دیگری هم پیشنهاد دادیم که یکی از آنها صدور روادید روان بود که بین شهرستان آستارای جمهوری اسلامی ایران و آستارای جمهوری آذربایجان انجام شود که آنها قول دادند شرایط آن را فراهم کنند.

استاندار گیلان، ایجاد بازار مشترک اقتصادی در آستارا با جمهوری آذربایجان، ایجاد مرز دریایی از ایران به جمهوری آذربایجان و بحث بازارچه مرزی، بحث تسهیلات در بخش مسافرت زمینی و دریایی و... را از دیگر برنامه های این نشست عنوان کرد و افزود: قرار است تا یک ماه ونیم آینده در نشستی دیگر با هیئت جمهوری آذربایجان موارد مطرح شده پیگیری شود.

وی در ادامه با ابراز امیدواری در ارتقا و بهبود روابط دو کشور، اظهار کرد: امیدواریم آینده بسیار روشن و قوی را برای آستارای عزیز و استان گیلان شاهد باشیم که نه تنها آستارا بیکار نداشته باشد بلکه کانونی برای اشتغال فارغ التحصیلان باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان