Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : آیین طشت گذاری از ریشه دارترین آیین های منطقه آذری زبان گیلان است که در روزهای پایانی ماه ذی الحجه برگزار می شود و آماده شدن حسینیان آستارا را برای برگزاری مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان نوید می دهد و بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد.

در این آیین که عصر امروز(۱۸ مهر) توسط سینه زنان خیمه گاه حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام) برگزار شد، هزاران تن از عاشقان امام حسین(علیه السلام) و عزاداران شهرستان مرزی بندر آستارا با پوشیدن لباس سیاه و سینه زنی و طی آیینی سنتی، طشت پر از آب را در محل خاص تعیین شده در مسجد قرار داده و به طور رسمی آیین های تعزیه و سوگواری سومین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت را آغاز کردند.

طشت گذاری ویژه ماه محرم تا پایان عزاداری های این ماه در مکان های متبرک باقی می ماند و مردم عزادار به قصد تبرک اقدام به نوشیدن آب از آن کرده و یاد و خاطره امام حسین(علیه السلام) و ۷۲ تن از لب تشنگان وی را گرامی می دارند.

آیین سنتی طشت گذاری تا آخرین روزهای ماه ذی الحجه در تمامی مساجد، هیئت های مذهبی، حسینیه ها و تکایای شهرستان مرزی بندر آستارا برگزار می شود و در نوحه خوانی این آیین مذهبی، به علت تناسب اهمیت آب در احوالات سقای کربلا، اغلب احوالات علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام) توسط نوحه خوانان خوانده می شود.

مظلوم حسین، عطشان حسین، عالم سنه قربان حسین و حسینم وای حسینم از شعارهای مذهبی در مراسم طشت گذاری است.

قربانی کردن گوسفند در جلوی دستجات عزاداری و نذری دادن از اعمال این مراسم معنوی در سطح مساجد شهرستان مرزی بندر آستاراست.

مساجد میرزا، صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، علی ابن ابیطالب(علیه السلام)، امام رضا(علیه السلام)، امام جعفر صادق(علیه السلام)، حسینیه ،آبروان، امام سجاد(علیه السلام) و مسجد جامع از جمله مساجدی هستند که مراسم طشت گذاری در آن با شکوه خاصی برگزار می شود.

عزاداری ایام سوگواری دهه نخست محرم از چند روز قبل از ماه قیام و خون در بندر مرزی آستارا آغاز می شود و در روزهای پایانی دهه اول محرم، به ویژه در روز های تاسوعا و عاشورا به اوج خود می رسد.

گفتنی است، در شهرستان مرزی بندر آستارا علاوه بر مجالس و مراسم معمول سوگواری که به صورت مدیحه سرایی، روضه خوانی و راه اندازی دسته های سینه زنی و زنجیرزنی است، برپایی مراسم شبیه خوانی و تعزیه گردانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان