Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری درباره پرونده برادران «ر»، عذر قانونی برای بیان جزئیات پرونده بقایی، صدور حکم دادگاه جیسون رضاییان، ادامه رسیدگی به پرونده احمدی نژاد، ماجرای جاسوسی و تشکیل کارگروه کانون وکلا و قوه قضاییه اظهار نظر کرد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای برای حضور در هشتاد و ششمین نشست خبری خود لحظاتی قبل به میان خبرنگاران آمد تا پاسخگوی سوالات آنها باشد.

زمان نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه پس از آنکه از روزهای دوشنبه به روزهای یکشنبه تغییر یافت، در 6 ماهه دوم سال نیز به جای ساعت 14:30 در ساعت 13:30 آغاز می شود.

* امیدواریم نهادهای بین المللی مدعی دفاع از حقوق بشر به موضوع فاجعه منا ورود کنند

 معاون اول دستگاه قضا در ابتدای این نشست با عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار حسین همدانی در خصوص اقدامات قضایی مرتبط با فاجعه منا و تعداد شکات این ماجرا گفت: فاجعه عید قربان امسال در سرزمین منا جنایتی بزرگ و عم انگیز بود و جمهوری اسلامی ایران و خانواده های مصیبت دیده نمی تواند از این غم بگذرند.

وی تصریح کرد: دادستان کل کشور از ابتدا در مقام پیگیری و تعقیب این موضوع بودند و از جنبه خصوصی برای شکایت شاکیان این حادثه تمهیداتی در نظر گرفته شده و شعبه ای ویژه تعیین شده است.

اژه ای خاطر نشان کرد: البته تا کنون افراد زیادی برای شکایت مراجعه نکرده اند که امری طبیعی است زیرا شماری هنوز از سفر بازنگشته اند و برخی نیز امور متوفی را رتق و فتق می کنند و برخی تلفنی اعلام کردند که شکایت می کنند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تعدادی نیز مفقود هستند و اثری از آنها نیست.

وی در خصوص تعقیب مقصران آل سعود گفت: قوه قضائیه، دولت و وزارت امور خارجه به دنبال تعقیب مقصران هستند و همین هم افزایی با سایر کشورهای اسلامی قربانی ماجرا یا غیرقربانی برای پیشگیری از وقوع حادثه مشابه اقدامی مثبت است.

وی ابراز امیدواری کرد: سایر کشورها نیز همیاری لازم را داشته باشند تا اقدامموثری در مورد این حادثه روی دهد و از اتفاقات مشابه در آینده پیشگیری شود.

اژه ای ابراز امیدواری کرد: نهادهای بین المللی به خصوص مدعیات دفاع ازحقوق بشر به طور جدی در این موضوع وارد شوند.

*پرونده زمین خواری فرودگاه قشم به دادگاه رفته است/ تشریح آخرین وضعیت پرونده برادران «ر»

حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به سؤالی در مورد پرونده زمینخواری فرودگاه قشم اظهار داشت: رئیس دادگستری هرمزگان در این زمینه توضیحات را ارائه داده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: کیفرخواست پرونده صادر شده و به دادگاه رفته است.

این مقام ارشد قوه قضائیه در مورد این پرونده بیان داشت: قبلاً قراری صادر شده و به آن اعتراض شده بود، اعمال ماده 18 شد و پرونده دوباره مورد رسیدگی قرار گرفت و کیفرخواست صادر شده و هم اکنون به دادگاه رفته است.

اژه ای در مورد پرونده برادران «ر» اظهار داشت: این پرونده در دادگاه مطرح است و روز چهارشنبه جلسه دادگاه آن است و مسلماً در آن روز تمام نشده و ادامه دار است.

وی در مورد این پرونده و سایر پرونده ها اعلام کرد: هر کس که در مظان اتهام باشد و دلائل متوجه به او باشد، به عنوان متهم از او تحقیق می شود و ما حریم خاصی را برای کسی قائل نیستیم.

*هنوز در مورد غیرعلنی بودن دادگاه بابک زنجانی مطلبی اعلام نشده است

حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به سؤالی در مورد علنی یا غیرعلنی برگزار شدن دادگاه بابک زنجانی اظهار داشت: در ابتدای شروع رسیدگی به پرونده طبق قانون تعیین اینکه چه مواردی علنی و غیرعلنی است و تشخیص آن به عهده دادگاه است.

وی گفت: اصل بر علنی بودن دادگاه است، مگر مواردی که اعلام شود و مطابق با نظر ریاست دادگاه است و می تواند پرونده ای همه جلساتش علنی باشد یا غیرعلنی.

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد: هنوز غیرعلنی بودن از ناحیه دادگاه اعلام نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت سه وزیر پیشین و رئیس بانک مرکزی در پرونده بابک زنجانی اظهار داشت: هر کسی که به عنوان متهم یا مطلع باشد از آن تحقیق می شود و نامه ای که نوشتند خودشان خواستند؛ مهم این است که افراد تسلیم قانون باشند.

وی به فرهنگسازی در این زمینه پرداخت و گفت: اگر کسی که مورد سؤال است تسلیم قانون شود و اصحاب رسانه و دیگران نیز تا زمانی که اعلام نشده، از پیش قضاوت نکنند و این امر فرهنگسازی شود، بسیار خوب است.

*تا زمان قطعی شدن حکم از بیان جزئیات پرونده بقایی معذوریم

خبرنگار فارس خطاب به محسنی اژه ای گفت: 18 خرداد 94 حمید بقایی بازداشت شد اما هنوز علت بازداشت و نوع اتهام وی معلوم نیست که اژه ای در پاسخ گفت: اگر منظور شما این است که به وکیل و متهم تفهیم اتهام نشده باید بگویم خیر هم متهم و هم وکیلش علت بازداشت و نوع اتهام را می دانند.

وی افزود: اما در صورتی که منظور شما اطلاع رسانی به افکار عمومی جامعه است باید بگویم تا زمانی که حکم صادر نشده و اتهام قطعی نشده است از بیان جزییات پرونده معذوریم.

*حکم دادگاه جیسون رضاییان صادر شد/رسیدگی به پرونده احمدی نژاد ادامه دارد

غلامحسین محسنی اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص تجهیز امکانات زندان بزرگ تهران، گفت: این زندان ظرفیت خوبی دارد و تلاش می شود با کمک از دولت، هرچه زودتر آن را تجهیز کنیم اما چون بودجه لازم برای تجهیز همه بخش ها فراهم نشده، تنها بخش کمی از این زندان تجهیز شده است.

وی افزود: در صورتی که مشکل بودجه برطرف شود در 6 ماه دوم سال می توانیم این زندان را تجهیز کنیم که در این صورت گشایشی در کار زندانیان و سازمان زندان ها صورت می گیرد.

محسنی اژه ای درخصوص احضار احمدی نژاد به دادگاه و روند پرونده وی گفت: این پرونده بسته نشده و در حال رسیدگی است.

وی در خصوص پرونده جیسون رضاییان گفت: حکم این متهم صادر شده اما اطلاعی ندارم که به وی ابلاغ شده است یا خیر.

سخنگوی دستگاه قضایی تصریح کرد: در صورتی که متهم یا وکلای وی به حکم صادره اعتراض کنند حکم به دیوان عالی کشور می رود در غیر اینصورت حکم قطعی است.

یکی از خبرنگاران گفت: عده ای قبل از انقلاب، اموال غیر منقولی داشتند که الان دست نهادهای انقلابی است، آیا راهکاری وجود دارد که این اموال به بازماندگان آنها داده شود که اژه ای در پاسخ گفت: یک سدته از افراد ممکن است آنهایی باشند که هیچگونه اتهامی به آنها وارد نبوده، اموالشان نامشروع نبوده و بعد انقلاب هم علیه نظام کاری نکردند که وکیل هم دارند که طبیعتاً اموالشان در اختیار خودشان است.

وی تاکید کرد: یک دسته دیگر افرادی هستند که نمی دانیم مشکلی دارند یا خیر، اموالی در ایران است که رها شده و نمی دانیم طرف زنده است یا مرده، وکیل دارد یا نه و اموال او مشروع است یا نامشروع ، به همین جهت هم نهادهای انقلابی آن را اداره می کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: اگر زمانی خود آن فرد، وکیل قانونی اش یا ورثه اش پیدا شوند بررسی می شود و چنانچه مشمول اصل 49 نباشد و از مقامات قبل انقلاب هم نباشد، اموال بازگردانده می شود منتهی چون در اینت سالها نگهداری اموال هزینه ای در بر داشته، یک حق سرپرستی از او می گیرند و سپس اموال را باز می گردانند.

محسنی اژه ای تصریح کرد: گروه سومی هم هستند که این شرایط را ندارند و اموالشان هم نامشروع است بنابراین مشمول اصل 49 هستند و باید موضوعشان در دادگاه های اصل 49 رسیدگی شود، اگر کل یا بخشی از اموال آنها نامشروع باشد قطعاً ضبط خواهد شد.

*در رابطه با نتایج پرونده های بدهی های کلان بانکی پرده پوشی نمی کنیم/ مرتضوی در پرونده زنجانی متهم نیست

حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت بدهی های بیش از 100 میلیونی بانکها و چرایی اعلام نشدن نتایج آنها گفت: مواردی که قطعی شود از طریق سایت یا رسانه ها اعلام می شود و مطمئن باشید بعد از قطعیت احکام، هیچ تصمیمی برای پرده پوشی وجود ندارد.

اژه ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر همزمان شدن موضوع تخلف بابک زنجانی در رابطه با تأمین اجتماعی و پرونده مرتضوی در این ارتباط و امکان احضار مرتضوی به عنوان متهم در پرونده زنجانی، گفت: این موضوع بستگی به تشخیص دادسرا دارد، اگر دادسرا تشخیص دهد که سر سازمان کلاه گذاشته شده است، تقصیری متوجه سازمان تأمین اجتماعی نیست و نه تنها متهم نیست، بلکه می تواند شاکی شده و خواستار بازگرداندن ملک شود.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اما اگر ثابت شود تبانی بین خریدار و فروشنده وجود داشته است، در این صورت این اقدام مورد بررسی قرار می گیرد و تبعات خاص خود را خواهد داشت، اما در کیفرخواست گفته شده است کلاه بر سر سازمان تأمین اجتماعی رفته است.

*از فروش مؤسسه میزان اطلاعی ندارم/ مشکل پساب زندان قزل حصار به دادستان منطقه منعکس شود

غلامحسین محسنی اژه ای در خصوص ورود پساب زندان قزل حصار به اراضی کاهو در پایین دست آن گفت: آلودگی مزارع کشاورزی ساحل دریا و بستر رودخانه موضوعی است که همه باید برای جلوگیری از آن همت داشته باشیم و فرد فرد ما مواد مضر را وارد خاک و آب نکنیم اما متولیان خاص این موضوع مسئولیت سنگینی دارند.

اژه ای تصریح کرد: در جاهایی که ورود فاضلاب به مزارع، رودخانه ها و دریاها برای همگان مشخص است و نیاز به کار کارشناسی نیست اینجا دستگاه مسئول یا مدعی العموم می تواند به موضوع ورود کند.

وی گفت: در صورتی که مقررات های ارگان های زیربط در خصوص آلودگی اجازه می دهد باید با موضوع برخورد کنند و اگر این امکان برای آنها وجود ندارد، می توانند از قوه قضاییه کمک بگیرند.

سخنگوی قوه قضائیه خاطر نشان کرد: چنانچه مردم و یا سازمان ها گزارشی در خصوص ورود فاضلاب به مزارع یا چاه های آب ارائه کنند و این موضوع دیده شود قوه قضائیه این موضوع را به جد پیگیری می کند و در خصوص موضوع پساب زندان قزل حصار نیز موضوع باید به مسئولان زیربط منطقه یا دادستان آنجا ارائه شود ضمنا یک نوشت هم به من دهید تا پیگیری کنم.

وی در خصوص کالاهایی که محصولات غذایی که مهر استاندارد را دریافت می کنند ولی وزارت بهداشت آنها را به عنوان کالاهای ممنوعه معرفی می کند و نقش مدعی العموم در این میان گفت: این موضوع در تخصص ما نیست تا بگوییم کدام یک حرف درست را می زند ولی قطعا آنچه به سلامت انسان است باید رسیدگی شود.

اژه ای افزود: هر دو نهاد ذکر شده یعنی سازمان استاندارد  و وزارت بهداشت مربوط به دولت است و در خود دولت باید به آن رسیدگی شود تا هر کدام که اشتباه می گویند حرف خود را تصحیح کنند.

وی در خصوص اظهارات اخیر رئیس کمیسیون اصل 90 در رابطه با فروش مؤسسه میزان به متقاضیان گفت: در این خصوص خبری ندارم اما در کل می دانم ستادها و کار گروه هایی تشکیل شده است تا به اینگونه مؤسسات رسیدگی کند تا اگر می توانند خود را اصلاح کرده و مجوز دریافت کنند و به کار خود ادامه دهند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اگر هم نمی توانند خود را اصلاح کنند باید بالکل مؤسسه را تعطیل کنند یا چنانچه هیأت مدیره به سبب تخلفات نمی تواند کار را ادامه دهد در کارگروه های استان ها بررسی می شود و اگر مؤسسه قابل اصلاح بود در بانک یا مؤسسه ای ادغام می شود و یا همانند موضوع ذکر شده شما افراد دیگری وارد موضوع می شوند و آن را خریداری می کنند.

* توضیحات اژه ای درباره  اظهاراتش در مقوله جاسوسی/ نظر من وزیر امورخارجه نبوده است

حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به سؤالی در مورد صحبت های اخیر خود در مقوله جاسوسی و اینکه آیا منظور شما از این سخنان، وزیر امور خارجه بوده، اظهار داشت: مسلماً نظر من به این فردی که شما نام بردید نبوده است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: نفوذ دشمن و بستری که برای دشمن ساخته می شود، عمدتاً به دو طریق صورت می گیرد؛ طریق اول از طریق جاسوسی اصطلاحی است که تعریف شده و این افراد مستمری بگیرند و اخبار طبقه بندی شده را مکتوب یا غیرمکتوب دراختیار دشمن قرار داده و دشمن ضربه می زند.

این مقام ارشد قوه قضائیه ادامه داد: دسته دوم، جاسوس اصطلاحی نیستند، یعنی مواجب بگیر نیستند اما ضرر آنها از دسته اول بیشتر است، چرا که کاملاً در جهت رسیدن دشمن به هدفش همکاری می کنند، که من در صحبت های خودم برخی از شاخصه های دسته دوم را که جاسوس اصطلاحی نیستند برشمردم.

وی گفت: کسانی هستند که سعی می کنند قدرت دشمن را بزرگ جلوه دهند تا مردم از آنها بترسند؛ سعی می کنند دشمنی دشمن را کمرنگ جلوه دهند، مثل آمریکا و بگویند دیگر شیطان بزرگ نیست و سعی می کنند جنایت های دشمن به فراموشی سپرده شود.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: آمریکا از کودتای 28 مرداد تاکنون چه کارها و جنایت هایی انجام داده که خیلی از این افراد دسته دوم می خواهند آنها را کمرنگ جلوه دهند.

حجت الاسلام و المسلمین اژه ای با بیان این مطلب که این امر کلی است، تأکید کرد: من به هیچ وجه شخص خاصی و وزیر محترم امور خارجه نظر من نبوده است.

این مقام ارشد قوه قضائیه با طرح این پرسش که آیا اینها مصداق ندارد؟ افزود: معتقدم هم ما جاسوس اصطلاحی که مواجب بگیر است و اطلاعات به دشمن می دهد داریم و کسانی هم داریم که خطرشان از جاسوس اصطلاحی بیشتر است.

وی گفت: این امر حتماً در کشور ما مصداق دارد و فکر نمی کنم هیچ کس هم منکرش باشد.

اژه ای به نامگذاری این دسته از جاسوسان به نام جاسوس طبعی در سال 65 پرداخت و خاطرنشان کرد: این دسته دوم را در آن موقع جاسوس طبعی می گفتند، چرا که طبع شان کار جاسوسی است، اما من اسمی برای آنها نگذاشتم و می گویم اینها از جاسوس اصطلاحی ضررشان در برخی موارد بیشتر است.

*در پرونده شکایت احمدی نژاد از جهانگیری طرفین به دادسرا احضار می شوند

غلامحسین محسنی اژه ای درخصوص شکایت احمدی نژاد از جهانگیری گفت: این شکایت در دادسرا مطرح است و به طور طبیعی طرفین پرونده احضار می شوند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قوه قضاییه به این نتیجه رسیده که 3 وزیر و رئیس سابق بانک مرکزی که در کیفرخواست بابک زنجانی نام آنها مطرح شده قصوری دارند یا خیر، گفت: در مورد این پرونده ها از هر کسی که لازم باشد تحقیق می شود و مکرر گفته ام پرونده هایی که در آنها باید از تعداد قابل توجهی از افراد تحقیق شود، زمان می برد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه قانونی در مجمع تشخیص مصلحت به تصویب رسیده که مربوط به اموال و دارایی مسئولین است، آیا قوه قضاییه راهکارهای لازم را برای اجرای این قانون اندیشیده که اژه ای پاسخ داد: این قانون هنوز نهایی نشده و تا نهایی نشود دستگاه قضایی مسئولیتی ندارد.

*تشکیل کارگروه مشترک بین کانون وکلا و قوه قضائیه

حجت الاسلام محسنی اژه ای در پاسخ به سؤالی در مورد اعتراض وکلا نسبت به نحوه برخورد قضات در دادگاه ها و دیدار اخیر هیأت مدیره کانون وکلا با رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: دلخوری به این معنا نیست که کانون وکلا از قوه قضائیه یا قوه قضائیه از کانون وکلا دلخور باشند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در یک مجموعه قضایی ممکن است فردی برخورد مناسبی با وکیل نداشته باشد و گلایه از آن باشد و یا موردی باشد که وکیل تخلف کرده یا وکیل علاوه بر تخلف، مبلغ گزافی را گرفته باشد.

اژه ای ادامه داد: بعضی از کسانی هستند که تحت عنوانی، مؤسسه خود را به ثبت رسانده و طبق اساسنامه حق وکالت ندارند و حق مشاوره حقوقی دارند اما کار وکالت انجام می دهند که هم ما و هم قانون وکلا نسبت به آن معترض هستیم.

سخنگوی قوه قضائیه به موارد مطرح شده در این جلسه پرداخت و گفت: در این موارد صحبت شد، همچنین در مورد بعضی از تفاسیر از مواد قانونی و قرار شد کارگروه مشترکی در این زمینه تشکیل شود که از ناحیه تخلف قاضی یا کارمند و چه در مورد اینکه وکلا تخلفی کرده یا نقل قول غلط کنند.

این مقام ارشد قوه قضائیه در مورد اظهارات وکیل تعدادی از کارگران در مورد اینکه بخش دیگر پرونده مرتضوی کیفرخواست خورده و مطرح شده اظهار داشت: مطالب شما کلی است و من چیزی را که گفته اید در جریانش نیستم.

وی در مورد عنوان جرم در شکایت دولت قبل از آقای جهانگیری گفت: شکایتی که انجام می شود بستگی به عنوان اولیه دارد و اینکه تا آخر صدق می کند یا نه؛ من جزئیات پرونده را نمی دانم.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: گاهی اوقات عنوانی که شاکی بیان می کند تغییر می کند، یا شاکی عنوان را عوض می کند یا بعد دادگاه تشخیص می دهد این عنوان نیست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان