Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رییس حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا گفت: سرپرستان تکایا، هیات های مذهبی و شهروندان آستارایی برای احسان و نذورات خود در ماه محرم ، از ظروف قابل بازیافت گیاهی استفاده کنند.

شهروز قلی نژاد  گفت  : درپخش شربت ، چای و اطعام در ماه های محرم و صفر از سنت های پسندیده ای است که سالهاست بین شیعیان به خصوص مردم ولایتمدار ایران و دوستداران ائمه اطهار(ع) رواج دارد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف محیط زیست را با خطر جدی رو به رو کرده، اضافه کرد: امروزه با پیشرفت فناوری، ظروف یکبار مصرف قابل بازیافت در داخل کشور تولید و در دسترس عموم قرار دارد که از تمامی شهروندان آستارایی خواستاریم برای احسان و سرو انواع غذای گرم و سرد از آن ظروف استفاده کنند.

قلی نژاد اظهار کرد: این ظروف یکبار مصرف به دلیل قابلیت بازیافت تهدیدی برای محیط زیست و سلامتی محسوب نمی شود.

وی ادامه داد: در شهرستان آستارا محل عرضه ظرف قابل بازیافت گیاهی مشخص است که شهروندان می توانند در نهایت سهولت و به وفور این ظروف را تهیه کنند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به مشکلات و عواقب موجود در خصوص ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، شهروندان باید برای سلا متی خود به سمت استفاده از ظروف گیاهی بروند ، افزود: از آنجا که ظروف گیاهی قابلیت تجزیه سریع در خاک را دارند و با توجه به اینکه در ظروف یکبار مصرف گیاهی بین ماده غذایی و ظرف برهم کنش وجود ندارد، بنابراین می توان از آنها برای انواع غذاها و مایعات گرم استفاده کرد.

وی ادامه داد: در ظروف یکبار مصرف گیاهی به دلیل ماهیت مواد تشکیل دهنده گیاهی و عمدتا نشاسته مواد سمی شیمیایی وارد غذا نمی شود و سلامت افراد را تهدید نمی کند.

وی گفت: این ظروف در خاک و طی مدت حداکثر شش ماه مانند برگ گیاهان پوسیده می شوند و به چرخه طبیعت برمی گردند و مشکلات زیست محیطی پلاستیک ها را نیز ندارد.

رییس حفاظت محیط زیست آستارا خواستار حفظ و رعایت موازین بهداشتی در سطح خیابان ها و معابر در طول این ایام شد و بیان کرد: این اداره در راستای ترویج فرهنگ محیط زیست و نیز به منظور جلوگیری از ریخت و پاش و آلودگی معابر و خیابان ها اقدام به نصب شعائر آموزشی با موضوع حفظ محیط زیست در محل های راه اندازی ایستگاه های صلواتی کرده است.

قلی نژاد با بیان اینکه در اطراف ایستگاه های مذکور سطل های زباله تعبیه شده ، افزود: در این راستا تذکر لسانی به سرپرستان ایستگاه های صلواتی توسط ماموران محیط زیست ارائه و نشست هایی را نیز با مجموعه شهرداری های آستارا و لوندویل برگزار کردیم.

وی ادامه داد: همچنین با مشارکت اداره تبلیغات اسلامی آستارا از مداحان و سخنرانان آیین های عزاداری درخواست شد تا بخشی از سخنان خود را به صیانت از محیط زیست اختصاص دهند.

شهرستان 86 هزار نفری آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان