Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : «روزنامه شرق» تیتر یک امروز خود را به موضوع دکل ها اختصاص داده و در گزارشی با عنوان « ٢میلیاردو٣٠٠میلیون دلار پول دکل هایی که نیامد»

به نقل از امیر عباس سلطانی می نویسد: روز گذشته درحالی که خبر بازداشت یکی دیگر از متهمان پرونده دکل نفتی برای ساعاتی روی خبرگزاری فارس منتشر و پس از آن حذف شد،

خبرگزاری خانه ملت نیز در گفت وگویی با وزیر نفت از پرونده یک دکل گمشده دیگر خبر داد. اما بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت، در گفت وگو با «ایرنا» با تکذیب خبر اعلام دومین دکل گمشده گفت در پرونده دکل ها مشکلات دیگری وجود داشته که این مشکلات را به معاون اول رئیس جمهوری گزارش کرده است.

وزیر نفت افزود: «در سال های گذشته درخصوص موضوع دکل های نفتی کارهایی صورت گرفته که به لحاظ اقتصادی ناسالم بوده است که باید بررسی شود».

زنگنه درباره سرنوشت دکل نفتی مفقودشده، گفت: «دکل نفتی قبلی هنوز گمشده است، البته براساس اطلاعات واصله، در خلیج مکزیک در حال حفاری است. خوشبختانه قوه قضائیه در حال پیگیری پرونده دکل نفتی گمشده است و افرادی در این رابطه دستگیر شده اند».

سلطانی درادامه با اعلام اینکه دومیلیارد و ٣٠٠ میلیون دلار قرارداد خرید دکل بسته و انجام شده است، گفت: «این قرارداد ها عملا اجرائی نشده و قراردادها با واسطه ها بسته شده که در حال بررسی است، موضوع دکل ها موضوع ساده ای نیست و حتی تعداد دکل ها بیشتر است و حتی تا ١٧ و ١٨ دکل هم می تواند برسد».

او تصریح کرد: «دومیلیارد و ٣٠٠ میلیون دلار قرارداد خرید دکل ها توسط شرکت تأسیسات دریایی بسته شده و قیمت هر دکل حدود ٢٠٠ میلیون دلار است که بخش اعظم این قراردادها با چین، رومانی، ترکیه و هلند بوده است».

عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی اعلام کرد: «هم اکنون چینی ها می گویند ما پس از بستن قرارداد، دکل ساختیم و و دکل ها روی دستمان مانده است و برای ساخت دکل ها فقط چینی ها از ما ادعای طلب ٨٠٠ میلیون دلار خسارت کردند».

دبیر کمیسیون انرژی با بیان اینکه قرارداد خرید دکل ها در زمان وزارت آقای رستم قاسمی در نفت بسته شده است، عنوان کرد: «چون نظارت نبوده است، این اتفاق افتاده و آقای قاسمی، انسان درستی هستند و وی هم نمی تواند همه را کنترل کند».»

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان