Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس پیشین اتاق بازرگانی با اشاره به لزوم شفاف سازی موارد مصرف ریال های خرج شده توسط دولت گفت: باید ارزیابی عملکرد داشته باشیم و اگر موارد هزینه شده شفاف سازی شود، بسیار خوب است.

 یحیی آل اسحاق رئیس پیشین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران  درباره اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه «پول های بلوکه ایران که قرار است آزاد شود عمدتاً قبلاً ریالش خرج شده است» اظهار داشت: پول ها دونوع است، یکی ارز و دیگری ریال مابه ازای این ارز است و ارزی که ناشی از فروش نفت است متعلق به دولت است اما بودجه بر اساس ریال است و باید آن را به ریال تبدیل و در حساب خود ثبت کند، دولت ها در شرایط مختلف وقتی به کمبود بودجه برمی خورند و برای نیازهای آنی، بعضی از امکانات بالقوه خود را به بالفعل تبدیل می کنند.

آل اسحاق ادامه داد: به طور مشخص در دولت های گذشته و به ویژه دولت قبل، ما مقداری فروش نفت داشتیم اما اجازه مصرف آن را نداشته ایم و مجبور بودیم در حساب چین و هند آن را نگهداری کنیم، در حالی که اصل دارائی متعلق به دولت بود که قدرت استفاده از آن وجود نداشت.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه از این سو نیز دولت احتیاج به ریال داشته و با این تعبیر که این پول من است ریال این پول ها را قبلاً پیش خور و مصرف کرده است، افزود: بنابراین در حال حاضر ریال این دلارها از بانک مرکزی گرفته شده و بانک مرکزی مال دولت نیست اما متعلق به جمهوری اسلامی است.

وی تصریح کرد: در اینجا دو بحث مطرح است، اول اینکه این پول متعلق به جمهوری اسلامی بوده و ما این ارز بلوکه شده را در خارج از کشور داریم اما مبلغی که دولت ریال آن را نگرفته باشد، محدود است.

آل اسحاق با اشاره به لزوم شفاف سازی موارد مصرف ریال های خرج شده متذکر شد: باید ارزیابی عملکرد داشته باشیم و اگر موارد هزینه شده شفاف سازی شود بسیار خوب است./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان