Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با اشاره به ظرفیت های بی نظیر استان گیلان گفت: سفارت ایران در جمهوری آذربایجان هفته های فرهنگی «گیلان» در «باکو» و بالعکس را اجرا می کند.

محسن پاک آیین روابط تهران- باکو را به لحاظ فرهنگی، سیاسی و اقتصادی قوی و استوار دانست و اظهار کرد: ملت ایران و آذربایجان از نظر تاریخی، فرهنگی و دینی نزدیک ترین مللی هستند که در کنار هم زندگی می کنند و سفرهای مقامات عالی رتبه تأثیر ژرفی در گسترش مناسبات فیمابین داشته است.

وی با بیان اینکه ایران به گسترش روابط فرهنگی با کشور دوست، آذربایجان مصمم است، گفت: روابط فرهنگی ایران و آذربایجان در سطح بالایی قرار داشته و ما از مواضع یکدیگر حمایت می کنیم، زیرا دو ملت پیوندهای دیرینه فرهنگی با هم دارند.

پاک آیین با بیان اینکه همکاری های فرهنگی دو کشور در دو حوزه تمدنی و دینی انجام می گیرد، تصریح کرد: با توجه به مشترکات تاریخی و همچنین مفاخر مشترک فرهنگی مانند نظامی گنجوی، شاه اسماعیل صفوی و محمد فضولی که برای دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، ضروری است که با برگزاری همایش ها و مراسم گرامیداشت، این مفاخر را در سطح بین المللی و همچنین برای مردم دو کشور معرفی کنیم.

سفیر ایران در باکو از برگزاری همایش مشترک نظامی گنجوی و معرفی سعدی شیرازی با همکاری آکادمی علوم جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: هفته گذشته در تبریز مراسم گرامیداشت شهریار که از شخصیت های فرهنگی مشترک دو کشور است، برگزار و در آن مراسم به شهریار شناسان ایران و جمهوری آذربایجان نشان شهریار اهدا شد.

وی به همکاری دو کشور در زمینه تبادل اساتید فارسی، برگزاری مشترک جشن نوروز، حوزه فیلم، سینما و موسیقی و اعزام هیئت های موسیقی و گروه های فرهنگی از ایران به آذربایجان و بالعکس اشاره کرد و گفت: در آینده نزدیک هفته فیلم جمهوری آذربایجان در ایران و بالعکس نیز برگزار خواهد شد.

پاک آیین تبادل فرهنگی از سوی مسئولان دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و افزود: توانمندی و قابلیت های فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه های ترویج و گسترش زبان و فرهنگ دو ملت قابل تحسین است، به طوری که می تواند فصل نوینی فراروی چشم انداز مناسبات و روابط دیپلماتیک دو کشور گشوده و موجب تحکیم روابط شود.

وی سفر آیت الله نوری همدانی به جمهوری آذربایجان و همکاری و تبادل هیئت های دینی و علما و روحانیون دو کشور را یادآور شد و اظهار کرد: آذربایجان یک کشور شیعه نشین است که سنت های مذهبی نیز در آن همانند ایران رایج و مردم مسلمان آذربایجان به آن پایبند هستند.

پاک آیین تأکید کرد: همکاری با روحانیون جمهوری آذربایجان می تواند در افزایش دانش دینی مردم این کشور که عمدتاً شیعه هستند و مدت ها در نظام اتحاد جماهیر شوروی از دین دور بودند، بسیار تأثیرگذار باشد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان تصریح کرد: اکنون با اراده سیاسی مسئولان دو کشور، زمینه های افزایش همکاری های تهران- باکو بیش از هر زمان دیگری فراهم است.

جمهوری آذربایجان که در سال ۱۹۹۱ میلادی و در پی انحلال شوروی سابق اعلام استقلال کرده است، با ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومترمربع وسعت و افزون بر ۹ میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز جنوبی واقع است و با جمهوری اسلامی ایران حدود ۶۷۰ کیلومتر مرز خاکی و آبی دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان