Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به نامشخص بودن چگونگی تخصیص منابع در بسته جدید اقتصادی دولت، گفت: این که دولت در بسته جدید اقتصادی خود می خواهد با تقبل بخشی از سود بانکی هزینه تأمین سرمایه را پایین آورد، خرج کردن از منابع ملت است

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در نشست بررسی «بایسته های بسته جدید خروج از رکود دولت» که به همت بسیج دانشجویی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد، سخنرانی کرد.

وی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه اگر می خواهیم درباره بسته جدید اقتصادی دولت سخن بگوییم باید از بسته اقتصادی ۱۵ ماهه گذشته دولت شناخت داشته باشیم، گفت: درباره همان بسته ۱۵ ماه پیش نیز عده ای استقبال و عده ای مخالفت کردند. ما نیز اشکالات آن بسته را در نامه ای به آقای روحانی گفتیم.

وی افزود: باید بررسی شود که کجای آن بسته اشکال داشت که به نتیجه نرسید. آن بسته بر اساس مدل نئوکراسی ترتیب دیده شده بود و اصل را بر این می گذاشت که در بازار کار، کالا، سرمایه و پول باید عرضه و تقاضا همه چیز را مشخص کند. این مدل همه جایی و همه زمانی است اما بدون در نظر گرفتن اقتضاعات کشور است و این مدل خود یکی از عوامل وضع موجود اقتصاد ما است.

این اقتصاددان با بیان اینکه در بسته سیاست اقتصادی گذشته رکود را دولت پذیرفته بود، گفت: در آن زمان دولت علت رکود را تحریم نفتی، بانکی و ارزی اعلام می کرد که تکیه امور بر سیاست خارجی و بازرگانی خارجی را باعث می شد در حالی که واقعیت این نبود.

توکلی تصریح کرد: ابن درحالی است که بخشی از مشکلات اقتصادی کشور به خاطر بیماری هلندی بود که در سال ۸۵ شروع شد. با سیاست های آن زمان رکود تورمی حاصل شد که تحریم ها نیز آن را تشدید کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: آقای احمدی نژاد زمانی که می خواست اولین بودجه خود را ببندد از ما دعوت کرد و گفت می خواهیم بودجه عمرانی را دو برابر کنیم که بنده مخالفت کردم و گفتم این کار باعث می شود تقاضا از طریق مخارج دولت بالا رود و برای کنترل قیمت افزایش واردات صورت گیرد که به هزینه سرکوب تولید ملی می انجامد اما آقای احمدی نژاد گفت ما می توانیم که بنده گفتم بخشی از این مکانیسم از اراده شما خارج است.

وی ادامه داد: هر طرح اقتصادی که هزینه دولت را بالا ببرد، از طریق افزایش هزینه تولید، سرمایه در گردش را کم می کند و از طرفی با قیمت تمام شده، تولید تورم ایجاد می کند و در اینجا می بینید انرژی عامل مهم تولید است و چون آقایان این مسائل و دیگر مسائل نهادی از جمله فساد را ندیدند مشکلات امروز اقتصادی به وجود آمده است. باید بدانیم فساد تولید را پایین می آورد و به توزیع درآمد ملی لطمه می زند.

توکلی افزود: باید بدانیم کشمکش سیاسی، اعمال نفوذ سیاسی برای توزیع منابع در مجلس در اقتصاد مشکل ایجاد می کند و چون این مشکلات دیده نشده فشار بر روی نفت افزایش پیدا کرده است در حالی که نفت، گاز و انرژی کمترین اشتغال را ایجاد می کند، البته اگر از خام فروشی فاصله بگیریم اتفاقات دیگری می افتد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص مناسب یا نامناسب دانستن بسته جدید اقتصادی دولت، گفت: این بسته، سیاست اقتصادی مناسبی نیست، برای اینکه ما مشکل قیمت تمام شده داریم. اینکه انبار ایران خودرو از ماشین خالی شود دوای درد نیست اما اگر شما از طریق تولید این پول را تقسیم کنید تا بنگاه های کوچک و متوسط فعال شوند در راستای حل مشکل حرکت کرده اید.

وی خاطرنشان کرد: یک سال پیش نیز دوستان بیان می کردند که باید شناور ساختن سود بانکی متناسب با تورم انتظاری و ایجاد رقابت بین بانک ها را داشته باشیم که باید سؤال شود بین کدام بانک ها؟ اغلب بانک ها مسئله دارند و به فساد اقتصادی مبتلا هستند، از مردم پول جمع می کنند و به شرکت های خود می دهند.

توکلی خاطرنشان کرد: البته حال دولت پذیرفته که نرخ بهره را پایین بیاورد اما باید همان اول این کار صورت می گرفت که دچار رکود بحرانی به تعبیر چهار وزیر دولت نشویم. دولت می گوید هزینه تأمین سرمایه را از طریق تقبل بخش سود بانکی پایین می آورد، این کار از منابع ملت خرج کردن است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به قدرت لابی گری در حوزه سیاست اقتصادی گفت: برای مثال چند سال گذشته در شورای پول و اعتبار پیشنهاد آورده بودند که برای هر یک از شرکت های ایران خودرو و سایپا، یک هزار میلیارد تومان علاوه بر سقف بودجه شان بدهیم که بنده گفتم این کار غلط است چرا اینها باید با پول مردم کاسبی کنند و سهام بانک بخرند؟ سهام خود را بفروشند و مشکلات خود را حل کنند چرا که با این پول می توان هزار بنگاه مالی را که قدرت لابی گری ندارند، نجات داد.

وی در همین خصوص گفت: این موضوع با مخالفت من رأی نیاورد اما هفته بعد تمام اعضای دولتی شورای پول و اعتبار آمدند و دوباره موضوع را در دستور کار قرار دادند و با ۵۰۰ میلیارد تومان موافقت کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه پتروشیمی نیز چنین مسئله ای وجود دارد، گفت: قرار شد پتروشیمی در بورس به عنوان یک کالا فروخته شود اما آقای نعمت زاده که در ۱۴ شرکت پتروشیمی عضو هیأت مدیره است (یا خود وی یا همسر و یا دخترهای وی) در ستاد ویژه اقتصادی پیشنهاد بردند و توانستند این تصمیم را بگیرند که پتروشیمی از بورس بیرون برود.

توکلی در ادامه پیرامون اقتصاد در حوزه مسکن نیز گفت: در حوزه مسکن تورم بالاتر از حد معمول خواهد بود و احتکار آن مرقون به صرفه می شود به همین خاطر باید نرخ مالیات آن بالاتر از نرخ کشاورزی و صنعت باشد تا پول در مسکن نرود که این را موضوع در قالب طرحی در مجلس ارائه دادیم اما رأی نیاورد. نامه رسمی از وزارتخانه مربوط به رئیس مجلس آمد که این کار ضررهای فراوانی دارد.

وی با اشاره به نامشخص بودن چگونگی تخصیص منابع در بسته جدید اقتصادی دولت، گفت: اصل این کار که دولت می خواهد سهمی از تأمین سرمایه را بپردازد خوب است اما اینکه به چه کسانی و چگونه می خواهد بپردازد مهم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جواب به سؤالی مبنی بر اینکه بسته جدید اقتصادی دولت در دوران پس از تحریم چه تأثیری در اقتصاد ما خواهد داشت، گفت: وقتی علت اصلی رکود را به تحریم نفتی، بانکی و ارز نسبت می دادند در پساتحریم هم سراغ همین حوزه می روند.

وی افزود: ما نباید انتظار اتفاق عجیب و غریبی پس از لغو تحریم ها داشته باشیم همین انتظاری که وجود دارد از عوامل رکود فعلی است. از اینکه مردم را منتظر نگه داشتند.

توکلی با تأکید بر اینکه دولت باید در حوزه اقتصادی مسیر و نگاهش را تغییر دهد، گفت: در دولت کسانی سکان دار اقتصادند که مؤثرتر از وزرای مربوطه هستند و نگاه افراطی نئوکراسی بر آنها حاکم است که اقتصاد مبتنی بر نفت است. در این وضعیت و با وجود این بسته کار به سامان نمی رسد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فساد در کشور سیستماتیک شده است، گفت: سیستماتیک شدن فساد بدین معنی است که دستگاه های مربوطه برخورد با فساد نیز در حال آلوده شدن هستند. اکثریت در مجلس دست پاک هستند ولی شبکه فساد خیلی قوی است. برای مثال در قضیه واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی که بنده با آن مخالف بودم یک روزنامه به جای اینکه از من دفاع کند علیه من مقاله نوشت.

توکلی افزود: در مرحله دیگر فساد سیستماتیک این است که عناصر فاسد در مجاری تصمیم ساز و تصمیم گیر یا حضور دارند و یا اینکه تصمیم گیران و تصمیم سازان خود فاسد می شوند که ما امروز به مورد اول مبتلا شدیم و در حال مبتلا شدن به مورد دوم هستیم.

وی در پایان گفت: راه مبارزه با این نوع فساد شکل گیری نهادهای مردمی، روزنامه های آزاد و احزاب مستقل هستند که ما این موارد را بسیار کم داریم. / منبع : جهان نیوز

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان