Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : طرح ترافیک رشت که در راستای رفاه شهروندان در بخش مرکزی شهر به اجرا گذشته شد باعث افزایش طول و هزینه سفر و بهم ریختن آستانه تحمل شهروندان شد .

برای دسترسی خودروهای خیابان شریعتی به مطهری باید یک مسیر اضافی به نام بلوار آیت الله احسانبخش را طی طریق نماید و در محل منتهی به تختی یکی از دو مسیر پیش رو، مسیر برگشتی از همین بلوار و یا خیابان تختی به میدان صیقلان برگردد تا بتواند به مطهری دسترسی پیدا کند .

هدایت خودروها به بلوار آیت الله احسانبخش نه تنها ترافیک بسیار سنگینی در مسیر رفت ایجاد و باعث قفل این بخش از بلوار می شود بلکه مسیر برگشت به میدان صیقلان از همین بلوار و همچنین خیابات تختی را نیز دچار ترافیک می کند که در نتیجه ضمن افزایش زمان سفر بر اثر توقف در ترافیک اجباری بنزین بیشتری مصرف و در نتیجه باعث افزایش هزینه سفر شهروندان می شود .

از معضل این بخش از اجرای طرح ترافیک که بگذریم اتفاق جالب محل تقاطع حیابان های انقلاب به امام هم قابل تامل است .

حدود ساعت 11 روز صبح سه شنبه 28 مهر عده ای از مردان قوی هیکل و تنومند با لباس فرم جدید و امکانات دفاعی از نوع پلیس محله که از ورود خودرو به محدوده طرح جلوگیری می کردند با راننده یک دستگاه خودرو پراید که سرنشینانی را نیز بهمراه داشت درگیر شدند بحدی که باعث تجمع مردم برای میانجیگری شده بود .

با توجه به هیکل و هیبت این ماموران راننده پراید چگونه جرات مشاجره پیدا کرده بود خدا می داند ولی نویسنده با دیدن آن هیبت جرات توقف و پرس و جو را نداشت و فرار را بر قرار ترجیه داد .

البته معضلات ترافیکی تنها در این یکی دو مورد مبادی ورودی به مرکز شهر خلاصه نمی شود بلکه در فضای ترافیکی به حدی آشفته شده که در جای جای مسیرهای اصلی از این اتفاقات جالب و دیدنی قابل رویت است .

بعنوان مثال بلوار امام از میدان فرهنگ تا مصلی که فعلا بصورت نصفه نیمه نرده فلزی کشیده شده هر دو مسیر باند رفت مورداستفاده خودروهای عمومی و شخصی قرار دارد .

نویسنده برای رسیدن به میدان مصلی مانند بسیاری از خودروهای در حرکت در محل پردیس وارد مسیر (بی آر تی) شد هنوز مسیری طی نشده ناگهان یکی از خودروهای جلوئی بر اثر نقص فنی خاموش و مانع حرکت تعداد زیادی از خودروهای این مسیر شد که ادامه توقف خودرو باعث انسداد تقاطع شد .

مامور راهنمائی و رانندگی وقتی از بازکردن مسیر عاجز شد چاره در این دید که به کمک خانم راننده برود و ماشینش را که ماشین سنگینی نیز بود تا میدان مصلی (هل) دهد .

بنده خدا که نحیف الجثه هم بود بخشی از مسیر را به تنهایی (هل) داد تا جائی که دو نفر از عابرین به کمک وی آمدند و پس از رسیدن به محل ایاب و ذهاب عابر پیاده در رفوژ بلوار با زحمت فراوان خودرو را به به باند رفت انتقال دادند و مسیر را باز کردند .

البته با توجه به اینکه بخشی از حاشیه خیابان ها به پارک خودرو ها اختصاص دارد اگر این اتفاق در مسیر خارج از (بی آر تی) نیز رخ می داد وضعیت بهتر از این نمی شد کما اینکه همین حالا در مسیر فرهنگ تا میدان حشمت خودروهای پارک شده بهنگام پیاده سوار کردن تاکسی ها و مسافرکش باعث توقف ماشین های پشت سری های زیادی می شوند .

هدف از نقل این وقایع نه برای این است که شهر باید از داشتن (بی آر تی) محروم باشد یا طرح ترافیک در (رینگ) اول شهر نباید ایجاد شود و یا اینکه شهردار پیاده راه ساز نباید (پیاده راه) بسازد بلکه برای این است قبل از اجرای هر طرحی زیر ساخت ها مورد نیاز آن فراهم شود تا به سرنوشت زیر گذر شهید رجائی دچار نشود .

علیرغم وجود تجربه پل جانبازان در انتقال تاسیسات این پروژه نیز به همان وضعیت گرفتار شده و شهروندان ناگزیرند به جای تحمل عذاب یک ساله باید دو سال به عذاب الیم گرفتار شوند و آنهم آیا بشود یا نشود !!؟

درست است که گفته می شود مطالعات طرح ترافیک رشت با اختصاص یک میلیارد تومان صورت گرفته ولی با توجه عدم فراهم شدن زیر ساخت های مورد نیاز بستن سه مسیر منتهی به مرکز شهر عمل شاقی نیست که نیاز به صرف هزینه یک میلیارد تومانی داشته باشد ؟!

1

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان