Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سفیر اندونزی در کشورمان گفت: آماده همکاری برای سرمایه گذاری در استان گیلان هستیم.

به گزارش عصر چهارشنبه روابط عمومی و امور بین الملل استانداری گیلان به ایر ویون جوریت در دیدار با استاندار گیلان، ایجاد بهترین همکاری ها بین ایران و اندونزی را یکی از وظایف اصلی خود عنوان کرد و گفت: به طور قطع ، دو کشور مسلمان بالاترین و بهترین سطح همکاری ها را داشته و خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه اقلیم و طبیعت این استان مرا به یاد کشور اندونزی می اندازد، افزود: هدف از این سفر انتقال پیامی درخصوص اعلام آمادگی همکاری برای سرمایه گذاری در زمینه جاده سازی، گاز، نفت و پروژه های پتروشیمی در استان گیلان با توجه به ظرفیت بالای آن است.

دیان ویون جوریت با بیان اینکه کشور اندونزی در زمینه های لاستیک، روغن و کاغذ توانایی بسیار بالایی دارد، ادامه داد: با توجه به محصولات مشترکی که دو کشور با هم دارند، تامین احتیاج های ما می تواند به صورت داد و ستد باشد.

سفر اندونزی در ایران با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا نیازهای حوزه نفتی ما از ایران صادر شود، خاطرنشان کرد: آمادگی لازم برای همکاری در استخراج نفت در پروژه نفتی سردار جنگل گیلان وجود دارد.

وی با بیان اینکه شرکت های توانمندی در حوزه راه آهن در اندونزی وجود دارد، گفت: شرکت های اندونزیایی برای سرمایه گذاری در مسیر رشت به آستارا می توانند کمک کنند.

دیان ویون جوریت افزود: در حال برنامه ریزی برای دعوت از شرکت ها و کمپانی ها و سرمایه گذاران گردشگری اسلامی اندونزی برای سفر به گیلان هستیم.

محمدعلی نجفی استاندار گیلان نیز در این دیدار، مسلمان بودن اکثریت جمعیت این کشور را زمینه خوبی برای گسترش همکاری ها دانست و بیان کرد: نقاط مشترک زیادی با اندونزی وجود دارد و در اکثر مجامع بین المللی، نقطه نظرات واحدی بین دو کشور وجود دارد.

وی با اشاره به فرصت جدید ایجاد شده در دیپلماسی کشور پس از توافق هسته ای خاطرنشان کرد: امیدواریم در فضای جدید، از ظرفیت های اقتصادی دو کشور بهره لازم را ببریم و ارتباطات بیشتری برقرار شود.

استاندار گیلان نقش اندونزی در دوران تحریم و ارتباط با ایران را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: دولت در تلاش است تا با کشورهایی که در زمان تحریم با ما همکاری مناسب داشتند، در دوران پسا تحریم نیز با آنها ارتباط بیشتری برقرار کند.

وی برگزاری نشست های کارشناسی دوجانبه را در انجام اقدامات مشترک بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: در اجرای پروژه هایی همچون راه آهن، پتروشیمی و حمل و نقل که در استان در حال اجراست، آمادگی مذاکره برای مشارکت اندونزی وجود دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه وجود محصولات کشاورزی مشترک همچون برنج، چای و بادام زمینی می تواند در همکاری های اقتصادی موثر باشد، گفت: آمادگی لازم برای ورود هیأت های اقتصادی اندونزی به منطقه آزاد انزلی و نیز بازدید از دانشگاه گیلان برای تبادل علمی و پژوهشی وجود دارد.

وی همچنین با ابراز تمایل برای خواهرخواندگی یکی از شهرهای اندونزی با یکی از شهرهای گیلان اضافه کرد: از حضور مردم اندونزی در این استان و نیز بازدید از صنایع و محصولات استقبال می کنیم.

جمهوری اندونزی، کشوری است که در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه واقع شده و 33 استان دارد. این کشور با حدود 238 میلیون نفر جمعیت، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود و پایتخت آن، جاکارتا است.

مردم اندونزی از قومیت های گوناگونی بوده و بیش از 86 درصد مردم این کشور، مسلمان هستند. اندونزی جنگل های بسیار گسترده ای دارد و دومین سطح از تنوع زیستی را در جهان در اختیار داشته و از نظر منابع طبیعی، کشوری غنی محسوب می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان