Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

حتی زنان لاغر ممکن است در صورت داشتن که یک رژیم غذایی با چربی بالا در تلاش برای فرزنددار شدن ناکام بمانند. همچنین احتمال دارد مردان در صورت مصرف مواد غذایی ناسالم و فست فود قدرت باروری خود را از دست بدهند.

نتیجه سه پژوهش جداگانه در سه مرکز تحقیقاتی آمریکا نشان می دهد غذاهای چرب سبب ناباروری مردان و زنان می شود و مصرف غذاهای غنی از چربی، حتی در افراد لاغر سبب آسیب به تخمدان در زنان و کاهش اسپرم در مردان می شود.

پژوهش هایی در سه دانشگاه در آمریکای شمالی نشان داده که رژیم غذایی نامناسب علت اصلی ناباروری در بریتانیا، ایالات متحده و دیگر کشورهای ثروتمند جهان است. این سه پژوهش که به انجمن برگزار کننده کنفرانس پزشکی تولیدمثل در آمریکا در بالتیمور ارائه شده از آسیب هایی حکایت دارد که مواد غذایی با چربی بالا به تخمدان وارد می آورد و سبب کاهش تعداد اسپرم و تولید جنین های ضعیف می شود.

شواهد نشان می دهد که حتی زنان لاغر ممکن است در صورت داشتن که یک رژیم غذایی با چربی بالا در تلاش برای فرزنددار شدن ناکام بمانند. همچنین احتمال دارد مردان در صورت مصرف مواد غذایی ناسالم و فست فود قدرت باروری خود را از دست بدهند.

به گفته دکتر ادگار موکانو، متخصص بیماری های زنان و مشاور بیمارستان روتوندا در دابلین ایرلند، رژیم غذایی ناسالم «بدون شک» یکی از دلایل اصلی افزایش روزافزون زوج های نابارور است. وی این را بطور خاص مشکلی برای مردان عنوان کرد که متوسط میزان اسپرم آنها در کشورهای ثروتمند در طول سه دهه گذشته کاهش شدیدی داشته است.

این کاهش چنان شدید بوده که سازمان بهداشت جهانی ناچار شده است استاندارد خود را در مورد آستانه «ناباروری مردان» از ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر به ۱۵ میلیون تغییر دهد.

به گفته این کارشناس رژیم غذایی با چربی بالا هم در مورد باروری زنان و هم مردان نقش مهمی ایفا می کند.

گروهی از پژوهشگران دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد دریافته اند که میزان باروری زوج هایی که در آن مردان رژیم غذایی با بالاترین میزان چربی ترنس مصرف می کنند، در پایین ترین میزان قرار دارد.

چربی های ترنس برای بهتر ساختن مزه، بافت و عمر مفید غذاهای فراوری شده مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این چربی که در برخی از مارگارین ها، شیرینی، بیسکویت و روغن پخت و پز استفاده می شود، در حال حاضر در اتریش، ایسلند، سوئیس و دانمارک ممنوع است، اما دولت انگلستان از پذیرفتن اینکه مصرف این ماده را ممنوع کند، تاکنون سر باز زده است. گروه پژوهشی دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیده که مردان با کمترین میزان مصرف چربی ترنس ۸۳ درصد شانس باردار کردن شریک زندگی خود را دارند و در مقام مقایسه این احتمال برای مردان با بیشترین میزان مصرف چربی ترنس ۴۷ درصد است.

 پژوهش دوم که در دانشگاه کارولینای شمالی و جنوبی انجام شده، نشان داده برای زنانی که مواد غذایی سرخ شده بیشتر می خورند، میزان زنده ماندن جنین و نرخ باروری پایین تر است. مطالعه سوم در دانشگاه کلرادو در دنور انجام شده و نشان داده که موش هایی که رژیم غذایی پرچرب دارند، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشند، با آسیب تخمدان و میزان باروری ضعیف مواجه می شوند.

پروفسور آلن پیسی متخصص باروری مردان از دانشگاه شفیلد در این مورد می گوید: «شواهد بسیار نشان می دهد که مردانی که به اصطلاح «رژیم غذایی خوب» را رعایت می کنند، به طور کلی اسپرم بهتری نسبت به مردانی دارند که مواد غذایی ناسالم می خورند. / منبع : آنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان