Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مراسم تقدیر از زحمات هیئت منصفه سابق مطبوعات استان تهران به میزبانی ناصر سراج نماینده رئیس قوه قضائیه در این هیئت برگزار شد.

به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج نماینده رئیس قوه قضائیه در هیئت منصفه مطبوعات طی سخنانی در این مراسم با گرامی داشت یاد مرحوم حبیب الله عسگراولادی رئیس فقید هیئت منصفه مطبوعات استان تهران گفت: از اعضای هیئت برای حضور در جلسات متعدد دادگاه تقدیر و تشکر می کنم. جای بسی خوشحالی است که حتی یک جلسه دادگاه نیز به خاطر عدم حضور اعضای هیئت منصفه لغو نشد و همه جلسات با حضور اکثریت حدنصاب برگزار و اعضا با دقت راجع به پرونده ها اظهارنظر کردند.

نماینده رئیس قوه قضائیه در هیئت منصفه مطبوعات با ارائه گزارشی از عملکرد این هیئت در تهران گفت: طی دو سال گذشته 141 جلسه برگزار شد. هیئت جدید جمعاً 6 نفر تغییرات داشت. البته هدف ما این بود که در هر دوره 5 الی 6 نفر جابجا شوند تا افراد آموزش لازم را دیده و در جای لازم از این افراد با تجربه استفاده کنیم.

سراج وظیفه هیئت منصفه مطبوعات در دوره جدید را سنگین تر خواند و گفت: در این دوره وظیفه هیئت منصفه مطبوعات سنگین تر خواهد بود؛ چرا که پرونده های بیشتری برای رسیدگی خواهیم داشت. علت آن است که طبق قانون مطبوعات رسانه های الکترونیک نیز به این فضا اضافه شده است و هیئت منصفه مطبوعات باید به پرونده های رسانه های الکترونیک نیز رسیدگی کند. از رسانه های کشور تعداد 6735 روزنامه و نشریات چاپی و مکتوب داریم. تعداد 44 خبرگزاری و تعداد 1046 پایگاه خبری داریم. بنابراین هیئت باید به 7890 رسانه اعم از مکتوب و مجازی رسیدگی کند. امیدواریم در دوره جدید رسانه ای مرتکب تخلف قانون نشود تا خدایی نکرده هیئت منصفه مطبوعات بخواهد پرونده ای را به دادگاه و دادسرا ارسال و لغو امتیاز کند.

وی تأکید کرد: در هیئت منصفه مطبوعات سعی ما این است که با دید باز با رسانه ها برخورد کنیم. همچنین بنده عضو هیئت نظارت که هفته ای یک جلسه برگزار و نشریات را رصد می کند، هستم. تلاش ما در این هیئت آن است که مشکل را حل کرده و کمتر پرونده ای را به دادگاه و دادسرا ارسال کنیم. تلاش داریم مشکلات را با تذکر و مذاکره با سرپرست و مدیرمسئول رسانه حل کرده و معمولاً نشریات توقیفی و لغو مجوز به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد. ولی باز هم انتظار داریم رسانه ها قانون را رعایت کنند تا کمتر به معرفی به دادگاه داشته باشیم.

سراج در بخش دیگر از این جلسه خاطرنشان کرد: در رابطه با اصلاح قانون مطبوعات باید اشاره کنم که قانون جامع مطبوعات در دوره قبل به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است ولی از وضعیت آن اطلاعی ندارم. همچنین راجع به هماهنگی بیشتر بین هیئت منصفه و هیئت نظارت بر مطبوعات در دوره فعلی، دبیر هیئت نظارت، عضو هیئت منصفه مطبوعات شده تا ارتباط تنگاتنگی بین دو هیئت برقرار باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین در خصوص انتخابات هیئت منصفه مطبوعات در سراسر کشور گفت: طبق ماده 36 قانون مطبوعات، انتخابات هیئت منصفه مطبوعات به دعوت رئیس قوه قضائیه یا نماینده رئیس قوه قضائیه در کل کشور در مهرماه برگزار شد و 441 ابلاغ از سوی بنده به عنوان نماینده رئیس قوه قضائیه در هیئت منصفه مطبوعات صادر و به کل کشور ارسال شده است و از امروز کل کشور هیئت منصفه جدید دارند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام رحیمیان رئیس هیئت منصفه مطبوعات استان تهران با تأکید بر ضرورت اصلاح قانون مطبوعات گفت: باید با توجه به تجربه ای که طی سالیان سال حاصل شده قانون مطبوعات مورد بازنگری و اصلاح قرار داده شود تا برخی کاستی ها، نارسایی ها و ابهامات برطرف شود. وی مطبوعات را یکی از عرصه های نفوذ دشمن خواند و گفت: هم اکنون مطبوعات عرصه تاخت و تاز دشمنان انقلاب، نظام و اسلام هستند.

کسائیان دبیر هیئت منصفه مطبوعات استان تهران نیز با ارائه گزارشی از آمار پرونده های بررسی شده در این هیئت گفت: نگاه به محاکمات دو ساله اخیر نشان می دهد که تعدادی از مطبوعات از رسالت اخلاقی خود فاصله گرفته و بسیاری از نشریات به عدم صداقت و درج مطالب خلاف واقع روی آوردند که جمعاً 90 مورد از پرونده ها در این زمینه بود و این یعنی همان نفوذ فرهنگی که مقام معظم رهبری بر آن تذکر دادند.

همچنین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران وظیفه هیئت منصفه مطبوعات را حساس و کمک کننده به مجموعه دادگستری خواند و گفت: یکایک اصحاب رسانه و مطبوعات را به حریم نگاری قوانین جمهوری اسلامی توصیه می کنم و از مطبوعاتی که رسالت اطلاع رسانی خود را با رعایت قوانین و مقررات به انجام رساندند و به آگاهی بخشی جامعه نقش خود را ایفا کردند، تشکر می کنم.

در پایان این نشست سراج با اهداء لوح یادبود از زحمات اعضای دوره قبل تقدیر به عمل آورد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان