Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از ادامه فرآیند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی خبر داد.

رضا علیزاده افزود: توسعه سبز برای جنگل های هیرکانی 1404-1394 یک راهبرد تلفیقی چند منظوره به همراه برنامه اجرایی شامل یک طرح پهنه بندی چشم انداز است.

وی اظهار کرد: این راهبرد در نتیجه مداخله دادن زیست محیطی در همه سطوح و نیز توانمند سازی جوامع محلی جنگلی در راستای بهبود سطح و کیفیت جنگل های هیرکانی است.

جنگل های واقع در نیمرخ شمالی رشته کوه البرز که در پهنه ای به طول 800 کیلومتر و به عرض 20 تا 70 کیلومتر، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی داغ در شرق استان گلستان امتداد دارد، اغلب به نام جنگل های شمال شناخته می شود ولی نام اصلی و علمی آن، جنگل های هیرکانی است.

علیزاده ادامه داد: بر اساس موارد فوق، توسعه طبیعت گردی همسو با طبیعت ارتقای مدیریت کار آمد پسماند و بهبود کیفیت و کمیت منابع آب حاصل از جنگل به عمل خواهد آمد.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی در پی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی است؛و بر همین اساس کارگروه اجرایی در روزهای اخیر در استان گلستان برگزار شد که نمایندگان استان های گیلان، مازندران و گلستان در یک تشکل هم سو پیشنهاد پیگیری ادامه فرایند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را مطرح کردند .

وی ادامه داد: در راستای این انجام این پروژه برنامه ریزی تلفیقی مدیریت، پهنه بندی و استفاده پایدار از منابع جنگلی در راستای حمایت از توسعه روستایی ،ایجاد مشاغل جدید و معیشت پایدار از ارتقای آگاهی زیست محیطی و فعالیت های جنگلی تقویت زیستی و کاهش تهدیدات توسعه طبیعت گردی همسو با طبیعت ارتقای مدیریت کار آمد پسماند و بهبود کیفیت و کمیت منابع آب حاصل از جنگل به عمل خواهد آمد.

جنگل های هیرکانی یکی از منحصربه فردترین نوع جنگل ها در دنیا هستند که همچون نوار سبزی بر شیب های شمالی جبال البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می پوشاند؛ درختان هیرکانی شمال کشور گونه منحصر بفردی از طبیعت جنگلی گیلان است که سوم دی ماه 1387 به شماره 19 و با عنوان جنگل های هیرکانی حوزه 14 قلعه رودخان و حوزه 15 ماسوله در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است./ منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان