Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : شهردار رشت اولین مدیری است که با درک صحیح از قدرت تاثیر گذاری رسانه توانسته بطرق مختلف حمایت تعداد قابل توجهی از رسانه ها را به خود و پروژه هایش جلب نماید .

وی در تلاش است با استفاده از ابزار رسانه  ضمن جهت بخشیدن به افکار عمومی مخالفت های برخی از شهروندان و اعضای شورای اسلامی شهر را تعدیل نماید و در این راستا نیز تا حدود زیادی موفق هم هم شد .

با کمال تاسف برخی از رسانه های حامی برای اثبات وفاداری به شهردار گاهی دچار افراط و تفریط می شوند و منتقدان شهردار را که مخاطبان این رسانه ها هم محسوب می شوند مورد اهانت قرار می دهند که در صورت تلاش شهردار می تواند به ضد تبلیغ تبدیل شود و هزینه های سنگینش را بی اثر نماید .

نمونه بارز این مهم مطلب یکی از رسانه های حامی شهردار رشت است که طی مقاله ای با عنوان "طرحی بزرگ برای شهری که می خواهد «بزرگ» شود " به شعور منتقدان شهردار اهانت کرد .

شاید نویسنده محترم فراموش کرده باشد که (بزرگ شدن) شدن نیاز به الزاماتی دارد  تا فراهم نشود بزرگی هم حاصل نخواهد شد ، بهمین دلیل قدما گفته اند:  " ... مگر اسباب بزرگی همه آماده شود" که با کمال تاسف رشت فاقد این الزامات و مقدمات هست !

متاسفانه نویسنده مقاله مذکور به بهانه انتقاد از خودی منتقدان پروژه های شهردار رشت را به مردمانی جاهل و ساده لوح عصر قاجار تشبیه کرد که وقتی اولین قطار تهران – شاه عبدالعظیم را دیدند بسبب هیبت بیگانه و عجیب و غریبش از آن (هیولای آهنین) یا (آهن آتشخوار) تصور می کردند و خواستند با چوب و چماق دفع شرّ نمایند !

این تعبیر در زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که از دنیا به عنوان (دهکده جهانی) تعبیر می شود و انفجار اطلاعات مرزها را در نوردیده و در تمام خانه های روستا های دوردست و صعب العبور راه پیدا کرده و کم و بیش مردم زمان با بسیاری از پدیده های نوظهور دنیا هنوز ارائه نشده آشنائی دارند .

بنابراین همسان پنداشتن مردم این زمان با آن سابقه درخشان جهانی با مردم عصر قاجار نه تنها قیاس مع الفارق بلکه اهانت محض و آشکار است !

چه خوب بود نویسنده محترم قبل از این تشبیه موهن با استفاده از یکی از ابزار های دهکده جهانیسیری در سابقه و تاریخچه ماشین دودی می کردند تا برای اثبات وفاداری به شهردار بگونه قابل تحمل تری منتقدان پروژه های شهردار را مورد اهانت قرار می دادند !

در سابقه (ماشین دودی) آمده است : "در آغاز کسی جرأت نمی کرد بر آن – قطار - سوار شود و چیزی نمانده بود که مسیوی فرانسوی ورشکست شود تا اینکه طلسم را خود ناصرالدین شاه شکست و برای زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) لباس رسمی پُرنشان به بر و تاج کیانی اش را به تن کرد و بر کالسکه زرین جلوس کرد تا خود را هر چه سریع تر به گار (ایستگاه) ترن دارالخلافه رساند و بر واگن شماره ۲ جلوس فرمود.

عده ای از ملتزمان کفن پوشیده بودند و سرداران و سپهسالاران مسلحی که او را همراهی می کردند، زیر لب ذکر می گفتند و اشهد می خواندند.

وقتی ماشین دودی به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) رسید و خون از دماغ کسی نیامد، سیلی از مردم آهن آتشخوار را در میان گرفت .

نقل است ناصرالدین شاه  پس از این سفر رو به اطرافیانش می کند و می گوید: «سوار شدن بر ماشین دودی اوقات ما را خوش کرد.» رعایای قاجاری هم جمله شاه را دست گرفتند و (هیولای آهنی) را از آن پس «ماشین دودی» صدا کردند. " 

نباید فراموش کرد انتظار مخاطبان از رسانه استقلال رای و نظر است نه مداحی به سبک ندیم سلطان محمود که گفت : "من ندیم توام ، نه ندیم بادمجان ؛ مرا چیزی می باید گفت که ترا خوش آید ، نه بادنجان را" !؟

درست است که بقای رسانه تا حدود زیادی به کسب درآمد از طریق تولید آگهی و رپرتاژ و مقالات سفارشی و غیره می باشد ولی این تلاش نباید به قیمت خدشه دار کردن حرمت و ارزش قلم تمام شود !!

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان