Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : دکتر علی نوذرپور، معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری و دهیاری های کشور در مراسم تودیع و معارفه شهردار لنگرود که صبح امروز(7 آبان) در آمفی تئاتر دانشکده پرستاری مامایی این شهرستان برگزار شد، گفت: در آستانه تدوین برنامه پنجم توسعه هستیم این درحالی است که پنج برنامه پنج ساله و 2 برنامه از سند چشم انداز بیست ساله سپری شده و برنامه ششم نیز در حال تدوین است که انتظار می رود جایگاه مناسب تری برای شهرداری ها، شوراها  و مدیریت شهری درنظر گرفته شود.

 وی با اشاره به اینکه 70 درصد از جمعیت کشور در سال 1335 در روستاها ساکن بودند، افزود: در سال 60 در مقطعی از تاریخ تحول جمعیتی، جمعیت شهری و روستایی برابر و در سرشماری جمعیت و نفوس سال 90 نیز 71 درصد جمعیت شهرنشین بوده و در حال حاضر نیز با توجه به برآورد مرکز آمار با یک جمعیت 73 درصدی شهرنشین مواجه هستیم.

 36درصد جمعیت در 8 کلان شهر کشور متمرکزاست

نوذرپور با بیان اینکه نسبت جمعیت شهری و روستایی طی این سال ها معکوس شده است، تصریح کرد: تحولات جمعیتی(جمعیت شهری 26 برابر و روستایی 3 برابر) مدل شهری را با یک وضعیت خاص و پیچیده مواجه کرده است.

 وی با اشاره به اینکه از مجموع جمعیت شهری حدود یک سوم آن در هشت کلان شهر کشور متمرکز هستند، خاطرنشان کرد: از یک هزار و 240 شهر در مجموعه کشور، 36 درصد جمعیت در هشت نقطه جمعیتی متمرکز هستند که این امر سبب توزیع نامتوازن و عدم تعادل شده است.

 معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری و دهیاری های کشور در خصوص مصارف بودجه عمومی کشور طی دوره 84 تا 92 ، اذعان کرد: 21 درصد از مصارف بودجه عمومی کشور از اعتبارات تملک و دارایی سرمایه ای است که بودجه عمرانی شهرداری کشور معادل 40 درصد کل اعتبارات تملک و دارایی سرمایه ای در سال 90 است که این رقم در سال جاری به 70 درصد رسیده است.

 وی مدیریت شهری را موتور محرک توسعه ملی دانست و تصریح کرد: ما امروز باید نگاه متمایز و جدیدی به مدیریت شهری داشته باشیم و در نظام برنامه ریزی کشور نیز فصل مجزایی به مدیریت شهری اختصاص داده شود.

نوذرپور، سرانه بودجه شهرداری های کشور را یک میلیون تومان عنوان و خاطرنشان کرد: بودجه کلان شهر تهران 2 میلیون تومان و بقیه کلان شهرها نیز یک میلیون و 700 تومان است.

 وی با اشاره به عدم تعادل در نظام پخشایش جمعیتی و عدم تعادل فاحش در توزیع منابع، افزود: سهم دولت از منابع در اختیار و مدیریت شهری در ایران کمتر از 5 درصد است که این وضعیت کمی نگران کننده است که در نظام بودجه شهرداری ها تجدید نظر شده و در تدوین قوانین نیز نگاه کارشناسی صورت گیرد.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری و دهیاری های کشور ادامه داد: مجلس شورای اسلامی قوانین و مقررات مورد نیاز در این حوزه را تصویب و کمیسیون هشتم نیز تمام موضوعات مربوط به مدیریت شهری را احصا کند زیرا سند آسیب شناسی فضای سبز، حوزه پسماند و آتش نشانی و خدمات ایمنی از مهم ترین اسناد به تصویب رسیده دولت است.

وی با بیان اینکه امسال 700 میلیارد تومان برای ماشین آلات عمرانی و خدماتی و قیر اختصاص یافته است، تصریح کرد: طبق تبصره 2 قانون بودجه برای شهرهای کمتر از 20 هزارنفر جمعیت قیر به صورت رایگان در اختیار مدیریت شهری قرار می گیرد.

نوذرپور با تاکید براینکه امسال موضوع پسماند لنگرود باید با ایجاد کارخانه کمپوست به نقطه مشخصی از اجرا رسانده شود، تصریح کرد: حل این معضل باید مورد توجه شهردار جدید و شورا باشد و شاید این ظرفیت برای سال آینده دیگر امکان پذیر نباشد.

رضا کحالی، شهردار جدید لنگرود نیز در این مراسم ارائه خدمات مطلوب و رضایتمندی شهروندان را سرلوحه کار خود قرار داده و خواستار صبوری شهروندان لنگرودی در راستای اهداف مدیریت شهری شد./ منبع : شبستان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان